Mattonku z Kyselky začaly místo kamionů vozit vlaky. Místní dál reptají

  11:43aktualizováno  11:43
Přestanou nás rušit kamiony, začnou nás obtěžovat vlaky, říkají lidé v Kyselce. Společnost Karlovarské minerální vody totiž přesouvá expedici minerálek na železnici, aby obyvatelům obce ulevila od problémů s kamiony, kterých denně pro nápoje do Kyselky hodně jezdí.

Nakládání minerálek na nově otevřené vlečce Vojkovice - Kyselka den zahájení provozu, lokomotiva Bardotka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

První vlak, naložený více než půl milionem litrů minerálky, vyjel v úterý slavnostně po obnovené železniční vlečce z Kyselky do Vojkovic nad Ohří. Výrobce minerálek zahájil přepravu svých výrobků po železnici mimo jiné kvůli obyvatelům Kyselky, kteří poukazovali na problémy s kamionovou dopravou na úzké silnici z Kyselky do Karlových Varů.

Fotogalerie

Teď si našli lidé další důvod ke stížnostem. Při dvoutýdenním zkušebním provozu na vlečce je v noci budilo hlasité houkání lokomotiv. Občané, kteří tady žijí, si totiž na provoz trati odvykli. Takže hluk od vlečky a pískání lokomotiv jim vadí.

"Mašinfírové si jízdu pěkně užívali a houkali jako na zaoceánských parnících. Celé údolí se chvělo. Teď stížnosti trochu opadají. Domluvili jsme se totiž s Karlovarskými minerálními vodami na používání zvukové signalizace, která není tak hlučná," řekla starostka Kyselky Petra Hoffmannová.

Vlečka, na které se převáží náklad z pět set metrů vzdálené výrobní haly, není podle starostky ideální řešení. "Jestli po ní bude opravdu jezdit z Kyselky třicet procent minerálek a kolik kamionů ubude na silnici, na to se přijďte zeptat za rok," uvedla starostka.

Vlečku kritizují i aktivisté za záchranu lázní

S kritikou investice za 10 milionů korun si v den slavnostního zahájení provozu pospíšila pražská Asociace pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví.

"Železniční odborníci se shodují, že v ČR neexistuje železniční vlečka, která by nevedla do výrobního areálu. Ta v Kyselce tedy popírá smysl vleček - rychlé, efektivní a ekologické nakládání a přepravy zboží," tvrdí prezident asociace Pavel P. Ries.

A sklidil za to kritiku od generálního ředitele Karlovarských minerálních vod (KMV) Alessandra Pasquala.

"Jsou lidé, kteří si nedovedou pomoci a stále kritizují. Když ale na takovéto zásadní změně nedokážou najít nic kladného, tak je to těžké. Kdyby se měla vlečka prodloužit až do stáčírny, tak by vedla již přes místa, na kterých stojí výrobní budovy. Takže by se pánové z asociace měli dohodnout, co vlastně chtějí," argumentuje Pasquale.

Vedení KMV zdůraznilo, že přepravu minerálky po železnici pocítí lidé na kvalitě životního prostředí. Celých 417 kilometrů z Kyselky do meziskladu v Přerově totiž nyní náklad ujede po železnici.

Obnova železniční vlečky trvala čtyři měsíce. V sezoně vypraví výrobce minerálek jednu vlakovou soupravu denně. Mimo sezonu by měly stačit tři soupravy týdně.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Ryanair chystá „lítačku“ pro věrné klienty. Chce za ni 5 000 korun

Ryanair létá výhradně s Boeingy 737-800

Irská aerolinka Ryanair se přidává do řady dopravců, kteří nabízí svým zákazníkům věrnostní programy. Spouští totiž...

Ťok se zbaví Zemanova kanálu, přenechá jej ministerstvu zemědělství

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Ministerstvo dopravy končí s výstavbou vodních děl na tuzemských vodních cestách. Místo něj budou jezy či plavební...

PŘEHLEDNĚ: Oblíbené, ale nerentabilní letadlo. Na to Airbus A380 doplatil

Airbus A380 vyžaduje speciální úpravy letiště. Třeba na Ruzyni se musely...

Ve čtvrtek oznámila společnost Airbus konec výroby letadla s označením A380. Tento obr, který brázdí světové nebe od...

Najdete na iDNES.cz