Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Tunel na letiště má vést pod Střešovicemi, doporučili němečtí experti

Vlaky na Letiště Václava Havla a dále do Kladna by měly pod Střešovicemi projíždět tunely takzvané jižní varianty. Z několika navrhovaných řešení tuto trasu modernizované železnice vybrali experti z Ruhrské univerzity v Bochumi s tím, že přinese nejméně komplikací.

Vizualizace nového Nádraží Veleslavín | foto: Jan Cyrany / Vize.com

Mezi možnými trasami vlakového spojení na letiště je nejhorší možností vést trať hloubeným mělkým tunelem v trase stávající železniční trati. Myslí si to němečtí experti, které si pozvala Správa železnic. Takové řešení by obyvatele z okolí obtěžovalo hlukem a vibracemi. 

Podobně severní tunelová varianta začínající pod ulicí Pod Hradbami obsahuje rovněž dlouhý úsek stavěný formou hloubeného tunelu a i její následující úsek vede mělce pod rezidenční zástavbou. Odborníci z univerzity v Bochumi proto preferují jižní trasu, která pod povrchem kopíruje Střešovickou ulici až k Ústřední vojenské nemocnici, odkud se odklání směrem k Veleslavínu. 

„Riziko řešení tunelu je obecně nízké, je řiditelné. Nacházejí se tu pouze rizika, se kterými jsme se v minulosti už setkali, a tedy tento tunel lze postavit,“ uvedl Markus Thewes z bochumské univerzity. Kromě jižní varianty němečtí experti nevyloučili ani středovou variantu, ale ta v části území prochází nestabilním podložím a byla by tak náročnější a o něco rizikovější na výstavbu než varianta jih, která v geologickém průzkumu nasbírala nejvíce bodů. Severní tunelovou variantu včetně modernizace trati ve stávající stopě tak správci železnic definitivně opouštějí.

„Správa železnic bude nyní pracovat se dvěma variantami, jižní a střední. Výsledná varianta bude po projednání s Městskou částí Prahy 6 známá na přelomu září a října,“ řekla MF DNES mluvčí státního investora Radka Pistoriusová. 

Právě oblast Prahy 6 je důvod, proč se příprava modernizace železničního spojení Prahy s Kladnem včetně odbočky na Letiště Václava Havla dlouhodobě protahuje. 

O další rok později

Původní plán na připojení druhé koleje a elektrifikaci stávající železniční trati se setkal s výrazným odporem a ke shodě s radnicí nevedl ani kompromisní návrh stavbu umístit pod zem do hloubeného koryta, které by se přepažilo a následně zahrnulo zeminou. Poté Správa železnic začala připravovat mnohem nákladnější vedení trati pomocí hlubokých vrtaných tunelů. 

Kudy vedou jednotlivé trasy železnice na letiště

Sever
Na dejvické straně směřuje zhruba pod ulici Pod Hradbami, odkud směřuje mírně na jih a protíná ulici Střešovická směrem k Ústřední vojenské nemocnici. Odtud směřuje k severu k Veleslavínu, kde vystupuje na povrch.

Jih
Začíná v oblasti ulice Milady Horákové a Brusnického tunelu. Až k areálu vojenské nemocnice, kde se spojuje se severní větví, probíhá 100 až 200 metrů jižněji od ní, nejjižněji až zhruba do oblasti Na Bateriích.

Střed
Zpočátku kopíruje jižní trasu, po třetině délky přibližně na úrovni Hübschmanovy vily v ulici U Laboratoře se mírně stáčí k severu a na úrovni Střešovické ulice protíná severní variantu. Dále vede jižně od areálu teplárny a odtud směřuje k Veleslavínu.

První varianta trasy tohoto tunelu však narazila na to, že se nacházela pod Fyzikálním ústavem Akademie věd, podle kterého by projíždějící vlaky mohly rušit přesná měření prováděná v budově ústavu. Kvůli komplikacím s vedením trati se proto státní Správa železnic obrátila na zahraniční odborníky, aby nestranně posoudili, kudy bude nejvhodnější vlaky na letiště a do Kladna přes Prahu směrovat.

Spolu s novými a novými variantami střešovických tunelů rostl rozpočet celého projektu a vzdalovalo se datum, kdy by nynější nevyhovující trať nahradilo rychlejší elektrifikované spojení. 

Nyní podle náměstka ředitele Správy železnic Mojmíra Nejezchleba vyjde plánované spojení na 40 miliard a dá se předpokládat, že dokončeno bude nejdříve v roce 2029. Z celého projektu nového spojení vedoucího z pražského Masarykova nádraží do Kladna-Ostrovce je hotová pouze rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Dvojice úseků mezi pražskými Bubny a Výstavištěm a mezi Kladnem a Ostrovcem už má územní rozhodnutí. 

„V příštím roce bychom chtěli zahájit tendr na realizaci a od roku 2022 na nich začít stavět,“ uvedl k úsekům Nejezchleb. Další postupné stavby by měly následovat až k uvedenému datu 2029. To ale představuje další roční zpoždění proti už několikrát poupravenému harmonogramu.

Jih doporučují i čeští geologové

Nejjižnější variantu jako nejvhodnější nevybrala pouze německá univerzita, ale kloní se k ní i geologové z České geologické služby. Ta pro správu železnic připravuje 3D model, který má odpovědět na otázku, kde jsou nejstabilnější podmínky pro vrtání tunelu. Přestože práce na modelu mají být hotové během příštího měsíce, už nyní se podle geologů jeví jižní varianta jako nejvýhodnější.

„V severní polovině zkoumaného území bylo průzkumy zjištěno výrazné tektonické porušení skalního podloží z ordoviku. V jižní polovině území zjištěno nebylo. Z toho předpokládáme, že složitost inženýrsko-geologických poměrů se zvyšuje směrem od jihu k severu,“ uvedl Milan Aue z České geologické služby.

Představa o rychlodráze na letiště z roku 2016:

6. června 2016

  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit. Je to krvavý kompromis, řekla Maláčová

Ministři schválili pravidla pro kurzarbeit, který má pomoci zabránit masivnějšímu propouštění ve firmách kvůli epidemii...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Jídlo v Německu je moc levné, tvrdí studie. Mělo by stát až třikrát víc

Pokud by se měly do cen jídla v Německu promítnout náklady na eliminaci dopadů na životní prostředí, stálo by až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Vlakové spojení na Slovensko se omezí, kvůli opatřením klesl zájem

Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se dotkne zhruba 18...

ČSA dál osekává destinace, ruší Košice a Amsterdam. Další linky neobnoví

České aerolinie (ČSA) přeruší kvůli současné epidemické situaci a s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...

Vlaky na vodík i baterie. České dráhy plánují obměnu flotily za 40 miliard

Na obnovu železničních vozidel chystají České dráhy až do roku 2025 vynaložit deset miliard korun každý rok. Na...

Letecký benzin nikdo nechce, teď se z něj míchá palivo pro lodě

Za normálních okolností patří letecké palivo mezi nejdražší ropné produkty. Koronavirová krize však výrazně srazila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...