Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Tunel na letiště má vést pod Střešovicemi, doporučili němečtí experti

Vlaky na Letiště Václava Havla a dále do Kladna by měly pod Střešovicemi projíždět tunely takzvané jižní varianty. Z několika navrhovaných řešení tuto trasu modernizované železnice vybrali experti z Ruhrské univerzity v Bochumi s tím, že přinese nejméně komplikací.

Vizualizace nového Nádraží Veleslavín | foto: Jan Cyrany / Vize.com

Mezi možnými trasami vlakového spojení na letiště je nejhorší možností vést trať hloubeným mělkým tunelem v trase stávající železniční trati. Myslí si to němečtí experti, které si pozvala Správa železnic. Takové řešení by obyvatele z okolí obtěžovalo hlukem a vibracemi. 

Podobně severní tunelová varianta začínající pod ulicí Pod Hradbami obsahuje rovněž dlouhý úsek stavěný formou hloubeného tunelu a i její následující úsek vede mělce pod rezidenční zástavbou. Odborníci z univerzity v Bochumi proto preferují jižní trasu, která pod povrchem kopíruje Střešovickou ulici až k Ústřední vojenské nemocnici, odkud se odklání směrem k Veleslavínu. 

„Riziko řešení tunelu je obecně nízké, je řiditelné. Nacházejí se tu pouze rizika, se kterými jsme se v minulosti už setkali, a tedy tento tunel lze postavit,“ uvedl Markus Thewes z bochumské univerzity. Kromě jižní varianty němečtí experti nevyloučili ani středovou variantu, ale ta v části území prochází nestabilním podložím a byla by tak náročnější a o něco rizikovější na výstavbu než varianta jih, která v geologickém průzkumu nasbírala nejvíce bodů. Severní tunelovou variantu včetně modernizace trati ve stávající stopě tak správci železnic definitivně opouštějí.

„Správa železnic bude nyní pracovat se dvěma variantami, jižní a střední. Výsledná varianta bude po projednání s Městskou částí Prahy 6 známá na přelomu září a října,“ řekla MF DNES mluvčí státního investora Radka Pistoriusová. 

Právě oblast Prahy 6 je důvod, proč se příprava modernizace železničního spojení Prahy s Kladnem včetně odbočky na Letiště Václava Havla dlouhodobě protahuje. 

O další rok později

Původní plán na připojení druhé koleje a elektrifikaci stávající železniční trati se setkal s výrazným odporem a ke shodě s radnicí nevedl ani kompromisní návrh stavbu umístit pod zem do hloubeného koryta, které by se přepažilo a následně zahrnulo zeminou. Poté Správa železnic začala připravovat mnohem nákladnější vedení trati pomocí hlubokých vrtaných tunelů. 

Kudy vedou jednotlivé trasy železnice na letiště

Sever
Na dejvické straně směřuje zhruba pod ulici Pod Hradbami, odkud směřuje mírně na jih a protíná ulici Střešovická směrem k Ústřední vojenské nemocnici. Odtud směřuje k severu k Veleslavínu, kde vystupuje na povrch.

Jih
Začíná v oblasti ulice Milady Horákové a Brusnického tunelu. Až k areálu vojenské nemocnice, kde se spojuje se severní větví, probíhá 100 až 200 metrů jižněji od ní, nejjižněji až zhruba do oblasti Na Bateriích.

Střed
Zpočátku kopíruje jižní trasu, po třetině délky přibližně na úrovni Hübschmanovy vily v ulici U Laboratoře se mírně stáčí k severu a na úrovni Střešovické ulice protíná severní variantu. Dále vede jižně od areálu teplárny a odtud směřuje k Veleslavínu.

První varianta trasy tohoto tunelu však narazila na to, že se nacházela pod Fyzikálním ústavem Akademie věd, podle kterého by projíždějící vlaky mohly rušit přesná měření prováděná v budově ústavu. Kvůli komplikacím s vedením trati se proto státní Správa železnic obrátila na zahraniční odborníky, aby nestranně posoudili, kudy bude nejvhodnější vlaky na letiště a do Kladna přes Prahu směrovat.

Spolu s novými a novými variantami střešovických tunelů rostl rozpočet celého projektu a vzdalovalo se datum, kdy by nynější nevyhovující trať nahradilo rychlejší elektrifikované spojení. 

Nyní podle náměstka ředitele Správy železnic Mojmíra Nejezchleba vyjde plánované spojení na 40 miliard a dá se předpokládat, že dokončeno bude nejdříve v roce 2029. Z celého projektu nového spojení vedoucího z pražského Masarykova nádraží do Kladna-Ostrovce je hotová pouze rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Dvojice úseků mezi pražskými Bubny a Výstavištěm a mezi Kladnem a Ostrovcem už má územní rozhodnutí. 

„V příštím roce bychom chtěli zahájit tendr na realizaci a od roku 2022 na nich začít stavět,“ uvedl k úsekům Nejezchleb. Další postupné stavby by měly následovat až k uvedenému datu 2029. To ale představuje další roční zpoždění proti už několikrát poupravenému harmonogramu.

Jih doporučují i čeští geologové

Nejjižnější variantu jako nejvhodnější nevybrala pouze německá univerzita, ale kloní se k ní i geologové z České geologické služby. Ta pro správu železnic připravuje 3D model, který má odpovědět na otázku, kde jsou nejstabilnější podmínky pro vrtání tunelu. Přestože práce na modelu mají být hotové během příštího měsíce, už nyní se podle geologů jeví jižní varianta jako nejvýhodnější.

„V severní polovině zkoumaného území bylo průzkumy zjištěno výrazné tektonické porušení skalního podloží z ordoviku. V jižní polovině území zjištěno nebylo. Z toho předpokládáme, že složitost inženýrsko-geologických poměrů se zvyšuje směrem od jihu k severu,“ uvedl Milan Aue z České geologické služby.

Představa o rychlodráze na letiště z roku 2016:

6. června 2016

  • Nejčtenější

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...

Polsko má platit denně půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów

Polsko má podle soudu EU platit denní pokutu půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów. Sankci má platit...

Regály ve Spojeném království jsou po brexitu prázdné. Roste strach z Vánoc

Velká Británie stále bojuje s následky odchodu z Evropské unie. Dodavatelé prožili léto hrůzy. Stát bojuje s velkým...

Britské finanční společnosti verbují studenty na stáže. Podmínkou je být černý

Bristolští zaměstnavatelé působících ve finančním sektoru přijali v rámci pilotního programu nové stážisty tmavé pleti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekonečné zdražování elektřiny. Ceny ohrožují odběratele i ekonomiku. Kdy se zastaví?

Premium Přichází cenový skok, který možná jednou vstoupí do učebnic ekonomie. Elektřina pro domácnosti může během podzimu...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Letoun Rolls-Royce na baterky poprvé vzlétl, firma chce zlomit světový rekord

Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce tento týden úspěšně otestoval své první plně elektrické letadlo. Firma to...

Správa železnic dostane přidáno tři miliardy korun

Rekordní rozpočet na modernizaci a výstavbu železniční sítě nestačí. Správa železnic tak dostane další třímiliardovou...

Poslanci dali šanci dostavbě D1 u Přerova. Hrozilo, že se bude příprava opakovat

Osm nebo třeba i deset let zdržení hrozilo na posledním chybějícím úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem na...

Stovky kilometrů pokoříme do 60 minut, říká šéf Správy železnic

Z Prahy do Brna za hodinu, slibuje projekt vysokorychlostních železnic. „Co je do hodiny, to je už komfortem. Pokud...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...