Travel Service a ČSA chtějí spolupracovat při prodeji svých letů

  3:59aktualizováno  3:59
Společnost Travel Service začala intenzivně debatovat s Českými aeroliniemi o spolupráci při takzvaném sdílení letů, v oboru nazývaném codeshare. V praxi to znamená, že by Travel Service prodával pod svojí značkou SmartWings některé lety ČSA a naopak. Ještě nedávno na sebe přitom obě společnosti podávaly stížnosti.

Společnost Travel Service jedná s ČSA o spolupráci při vzájemném prodeji svých letů. Ilustrační foto | foto: Travel Service

"Obdrželi jsme nabídku na codesharovou spolupráci, nicméně tento případný produkt nebude určen pro český trh, ale bude se jednat pouze o tzv. šesté svobody. To znamená, že bude určen jen pro cestující přestupující v Praze z letu nebo na let ČSA. Jasno by mělo být v řádu týdnů," sdělila mluvčí Českého aeroholdingu, pod nějž ČSA spadají, Michaela Lagronová.

"Jednání můžeme potvrdit. Šlo by o oboustranně výhodnou spolupráci," dodala mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková. Spolupráce se má omezit na pravidelné linky. Podle serveru Planes.cz se má codeshare týkat i linky do Soulu, to však Lagronová vyvrátila.

Šestou svobodou se jednoduše řečeno nazývají lety s přestupem, které bývají obvykle levnější než přímé lety. Důvody, proč je aerolinky využívají, spočívají především v některých případech omezené možnosti vstupu na atraktivnější trh přímých letů. Například přímo mezi Prahou a Moskvou mohou létat jen dva dopravci, ale cestující mají v letech z Prahy do Moskvy podstatně větší výběr: musí však přestupovat na některém z evropských letišť.

Ještě nemáme žádnou konkrétní linku

Dopravcům to umožňuje zaplnit volnou kapacitu, kterou neobsadí přímí pasažéři. V minulosti se ČSA na tento trh velmi zaměřovaly, například řada lidí ze Skandinávie létala přes Prahu na Blízký východ.

Podle spolumajitele Travel Service Jiřího Šimáněho nejde ani tak o usmíření jako o vítězství rozumu. "Zatím není žádná dohoda na stole, ani jediná konkrétní linka," upozornil Šimáně.

Vztahy obou dopravců byly roky na bodu mrazu. Travel Service si například stěžoval i na chování Holidays Czech Airlines, které dříve patřily pod ČSA a více se začaly zabývat charterovými lety, hlavním byznysem Travel Service. Ten označoval jejich podnikání za podnákladové. Loni však došlo k dohodě s ministerstvem financí, že se HCA stáhnou z charterů a Travel Service za to zruší žaloby na stát. V letní sezoně by dokonce letadla HCA měla létat pro Travel Service, dopravci však zatím nepotvrdili dohodu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Aerolinky upravují rezervační systémy. Přidávají nové možnosti při volbě pohlaví

Ilustrační snímek

Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více...

Ryanair chystá „lítačku“ pro věrné klienty. Chce za ni 5 000 korun

Ryanair létá výhradně s Boeingy 737-800

Irská aerolinka Ryanair se přidává do řady dopravců, kteří nabízí svým zákazníkům věrnostní programy. Spouští totiž...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Najdete na iDNES.cz