Spor o Kašmír zastavil lety Thai Airways, pomohla až dohoda s Čínou

  14:53aktualizováno  14:53
Thajské aerolinky Thai Airways kvůli rostoucímu napětí mezi Indií a Pákistánem ve středu zrušily lety, které měly namířeno z Bangkoku do Evropy. Letouny by během nich totiž letěly přes vzdušný prostoru Pákistánu, který je kvůli konfliktu s Indií uzavřen. Firma lety obnovila po dohodě s Čínou.

Ilustrační snímek | foto: Andy Mitchell CC-BY-SACreative Commons

Lety podle agentury Reuters aerolinky obnovily ve čtvrtek, a to poté, co se dohodly s Čínou na využití jejího vzdušného prostoru. Lety do Pákistánu a z něho ven prozatím společnost Thai Airways zrušila úplně.

Další aerolinie, jejichž letadla nad Pákistánem létají (například Singapore Airlines nebo British Airways), vyřešily situaci okamžitým přeplánováním letů, informovala britská televize BBC. Kvůli tomu byl však prostor na jih od Pákistánu přeplněn letadly, a tak lety Thai Airways v podstatě „neměly kam uhnout“.

„Byli jsme už v letadle, a až ve vzduchu jsme si na obrazovce všimli, že letíme opačným směrem,“ řekl BBC Alex Seftel, jeden z cestujících letu Thai Airways z Bangkoku do Londýna. „Než jsme se dostali na letiště, měli jsme jen velmi málo informací,“ dodal. Aerolinie cestujícím z jeho letu podle něj zajistily ubytování v hotelu, ve kterém mohli strávit noc.

Fotogalerie

Fotografie agentury Reuters pak ukazují cestující, kteří museli čekat přímo v letištní hale. Celkově se zrušení letů dotklo přibližně čtyř tisíc pasažérů. Jednalo se o lety do Londýna, Mnichova, Paříže, Bruselu, Milána, Vídně, Stockholmu, Curychu, Kodaně, Osla, Frankfurtu a Říma.

Podle Marka Martina, šéfa poradenské firmy Martin Consulting India, denně Pákistánským vzdušným prostorem proletí až osm set komerčních letů. „Letět nad Čínou běžně nemůžete, a tak vám zbývá jen Pákistán a Indie,“ řekl Martin ještě před obnovením letů Thai Airways BBC. „Většina letů do Bangkoku a Singapuru bude muset přes Írán a někudy to obletět,“ dodal.

Jádrem sporu je Kašmír

Spor mezi Indií a Pákistánem se týká Kašmíru, o který již země v minulosti svedly tři války. Vztahy se vyostřily před dvěma týdny, kdy v indické části této oblasti sebevražedný atentátník zabil přes třicet členů indické polovojenské policie.

Tuto středu pak pákistánská armáda oznámila, že nad svou částí této oblasti sestřelila dva indické vojenské letouny a zajala jednoho z pilotů. Indická strana na to konto prohlásila, že pohřešuje jen jedno své letadlo, a že sestřelila jedno pákistánské. Její diplomaté také vyzvali sousední zemi k okamžitému vydání zajatého pilota.

V návaznosti na tyto události Pákistánci uzavřeli svůj vzdušný prostor. Jak armáda Indie, tak armáda Pákistánu disponují jadernými zbraněmi. Světové velmoci proto vyzvaly oba státy k dialogu, který by spory ukončil.

„Oba (tamní ministry zahraničí) vybízím, aby upřednostňovali přímou komunikaci,“ vyjádřil se k situaci ve středu ministr zahraničí USA Mike Pompeo.

Konflikt již může mířit ke konci. Podle pákistánského ministra zahraničí je totiž jeho země ochotná zajatého pilota propustit, pokud by to přispělo k uvolnění napětí (více čtěte zde).

Pákistánská armáda ve středu sestřelila dvě indická letadla:

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Emisní limity nás ničí, úpí automobilky pod tlakem elektromobility

Škoda Vision iV

Stát zaspal v podpoře elektroaut, stěžují si tuzemští výrobci. Hrozí, že bez dotací a sítě nabíječek si čistá, ale...

Výpadek letounů pomohou českým Smartwings pokrýt bulharské Fly2Sky

Boeing 737 Max 8

Nedostatek letadel české společnosti Smartwings pomůže vyřešit pronájem jednoho letounu bulharského dopravce Fly2Sky....

Nic jsme nevydělali a lepší to nebude, vzkázal konkurent Uberu investorům

Ilustrační snímek

Alternativní taxislužba Lyft před vstupem na burzu oznámila, že doposud měla jen samé ztráty a možná nebude schopna...

Najdete na iDNES.cz