Čistky na drahách pokračují, skončil personální šéf Švagr i vedení Carga

  7:54aktualizováno  9:55
Nové vedení Českých drah pokračuje ve velkých personálních výměnách na nejvyšších postech tuzemského dopravce. Představenstvo včera odvolalo z postu výkonného ředitele pro personalistiku Pavla Švagra, kterého přitom nová dozorčí rada ještě nedávno zvolila dokonce i do představenstva.

Šebeňův úsek bude zrušen a stane se součástí činnosti náměstka pro osobní dopravu. | foto: České dráhy

Nové vedení drah pokračuje v personálních změnách i v dceřiném nákladním dopravci ČD Cargo. Dozorčí radu Carga opustili Zdeněk Prosek a Milan Špaček, nahradí je šéf drah Dalibor Zelený, předseda dozorčí rady drah Zdeněk Žemlička a Dušan Svoboda.

Odvolání Švagra, který má na starost například vyjednávání se silnými železničními odbory, potvrdily dva zdroje z drah i sám Švagr. "Ano, je to pravda," řekl Švagr. Dráhy pod vedením Dalibora Zeleného nechtějí personální záležitosti na rozdíl od minulého managementu rozebírat a změny nekomentují. Není tak jasné, kdo Švagra nahradí.

Švagr byl personálním šéfem drah od května roku 2008, předtím působil na Správě železniční dopravní cesty a vedl Státní fond dopravní infrastruktury, je tajemníkem stínové vlády ČSSD. Ještě na konci července ho nová dozorčí rada zvolila do představenstva, kde se ale příliš "neohřál". Bez vysvětlení ho minulý týden z představenstva odvolali.

Už minulý týden odvolalo představenstvo dalšího manažera z dob vlády Petra Žaludy na drahách, Miroslava Šebeňu, který měl pod sebou prakticky celou osobní dopravu.

Šéf drah Dalibor Zelený v písemných odpovědích pro MF DNES uvedl, že počítá se snížením počtu  náměstků ze šesti na čtyři a redukcí počtu odborů na drahách o dvacet procent.

 "Všechny změny, které provádíme, vedou k tomu, aby odborné pozice zastávali odborníci a ne 'univerzální manažeři'. Zásadní rozhodnutí vždy schvaluje představenstvo, všechny změny tedy provádí nejvyšší vedení po vzájemné konzultaci," řekl Zelený.

Podle něj bude například Šebeňův úsek zrušen a stane se součástí činnosti náměstka pro osobní dopravu. "Kromě toho budu mít náměstka pro průřezové činnosti, pro ekonomiku a pro správu majetku," řekl Zelený.

"Kdo co na drahách dělá ví už jen vrátný"

Podle železničního odborářů současné personální zemětřesení připomíná akci Kulový blesk. "Kdo co na drahách dnes dělá ví snad už jen vrátný," podotkl šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Odboráři podle něj budou chtít na dozorčí radě vysvětlení.

Podle informací MF DNES prošlo změnou i představenstvo ČD Cargo, kam se má vrátit někdejší výkonný ředitel Václav Andrýsek a provozní ředitel Oldřich Mazánek. Oba odešli od státního nákladního dopravce v červnu roku 2010, kdy tým Petra Žaludy odvolal z postu generálního ředitele ČD Cargo Josefa Bazaly. Andrýsek pak působil u soukromého dopravce AWT patřící Zdeňku Bakalovi, Mazánek působí na Správě železniční dopravní cesty jako ředitel odboru operativního řízení provozu. Tiskové oddělení drah na dotazy ke jmenování nových členů představenstva neodpovědělo.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Nové vlaky Leo Express hledají jméno. Jezdit začnou koncem příštího roku

Jednotky budou mít nový design, černo-žluté barvy se však společnost nadále...

Soukromý dopravce odtajnil začátkem měsíce design nových elektrických vlaků z Číny. O jménech tří jednotek, které do...

Sucho ochromilo říční dopravu. Lépe jen tak nebude, možná za deset let

V Ústí nad Labem bylo kvůli přetrvávajícímu suchu vidět dno Labe. Nedostatek...

Ministerstvo pro místní rozvoj a resort dopravy se definitivně rozhodly vzdát se evropských dotací pro projekty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz