Studentské slevy zachováme, slibují někteří dopravci

  13:09aktualizováno  13:09
O levnější jízdné v autobusech a vlacích nepřijdete, vzkazuje část dopravců studentům, kterým už ministerstvo dopravy nechce dál přispívat. Pokud ke zrušení dotací dojde, slevy by nadále poskytovaly například Student Agency, RegioJet, Leo Express nebo státní České dráhy.

Student Agency chce slevy zachovat. Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vyhláška, kterou chce ministerstvo dopravy zaběhlý systém změnit, je v meziresortním připomínkovém řízení. Stát chce zrušením slev ušetřit přes 200 milionů korun (více čtěte zde).

"Přestože se jedná o opatření, které bude určitě vůči řadě obyvatel asociální, dokážeme si ho představit a i nadále bude Student Agency a RegioJet slevy studentům a dětem poskytovat - a to ze svého," slíbil zachování slev mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. 

Provozovatel žlutých autobusů a vlaků se však zároveň bojí v případě rušení slev zvýhodnění dotovaných dopravců. Kompenzace na slevy jsou totiž u nich součástí dotací. Student Agency už varovala, že by to zvýhodnilo zejména České dráhy.  Firma by v takovém případě žalovala stát za náhradu škody.

"Studenti jsou naše důležitá cílová skupina a slevu určitě budeme chtít zachovat. V jaké výši, to je zatím předčasné říkat," říká majitel Leo Express Leoš Novotný.

Se zachováním slev počítá také dopravce Eurolines, který provozuje autobusy například mezi Prahou, Brnem, Hradcem Králové, Plzní nebo Ústím nad Labem. "Zatím neuvažujeme o tom, že bychom studentské slevy zrušili. Počkáme, jak dopadnou jednání o vyhlášce," řekla marketingová ředitelka firmy Petra Lauermannová.

Na železniční lince mezi Prahou a Ostravou by o nějakou formu slevy nepřišli ani cestující Českých drah. "Jsme národní dopravce, a proto se stejně jako v případě slev pro důchodce budeme i v případě zrušení dotovaných slev pro studenty snažit vytvořit vlastní nabídky," řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Liberecký dopravce by slevy snížil

Výše slev bude hodně záležet i na tom, o jaký spoj se bude jednat. Například v Libereckém kraji bude u regionálních autobusů, které si objednává kraj, záležet čistě na rozhodnutí kraje. Dopravci dostávají peníze za ujeté kilometry, tržby patří kraji.

Jiné to však bude u spojů mimo objednávku kraje, což jsou obvykle dálkové linky. Podle ředitele ČSAD Liberec Jana Konopáska není možné, pokud nová vyhláška vstoupí v platnost, aby se na takových spojích udrželo studentské jízdné na současné úrovni. "Dojde buď k dorovnání na cenu běžného jízdného, nebo snížení slevy. Jinak není možné jezdit," říká Konopásek.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Železničáře čeká převlékání. Správa železnic představila nové uniformy

SŽDC dnes představila nové drážní uniformy.

Výpravčí a další zaměstnance Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) čeká do dvou let převlékání do nových stejnokrojů....

VIDEO: Oslava na letišti. Korean Air létají z Prahy do Soulu již 15 let

Korean air přiletěl do Prahy

Je tomu již patnáct let, co na Letišti Václava Havla Praha s velkou slávou poprvé přistálo letadlo společnosti Korean...

Najdete na iDNES.cz