Stávka pilotů aerolinek SAS trvá čtvrtý den, zasáhla i spoje s Prahou

  14:24aktualizováno  14:24
Skandinávský letecký přepravce SAS byl kvůli stávce pilotů nucen zrušit na pondělí a úterý 1213 letů, což se dotkne zhruba 110 tisíc cestujících. Týká se to všech pondělních spojů mezi Prahou a Oslem, Kodaní a Stockholmem. Všechny byly plánovány na odpolední hodiny. Letiště Václava Havla má mezi zrušenými také úterní zpáteční let mezi Prahou a Stockholmem.

Podle webových stánek SAS by se však úterní dopolední let z Osla do Prahy a odpolední z Prahy do Stockholmu měly uskutečnit. SAS však upozorňuje, že situace se ještě může změnit. Klienti SAS se o svém letu mohou informovat také na internetové stránce flysas.com.

Fotogalerie

Časově neohraničená stávka pilotů, která začala v pátek, zasáhla už 170 tisíc cestujících. Do úterý se tento počet zvýší na 280 tisíc. 

Generální ředitel společnosti Rickard Gustafson prohlásil, že stávka podkopala důvěru zákazníků a že její finanční dopad bude značný. Analytici společnosti Sydbank už dříve odhadli, že stávka přijde SAS na 60 milionů až 80 milionů švédských korun (146 milionů až 194 milionů Kč) denně. Jestliže potrvá dva týdny, v podstatě spolkne roční zisk firmy.

Gustafson nařídil vyjednávacímu týmu, aby prozkoumal, co může firma ještě udělat, aby dospěla ke konstruktivnímu řešení a stávka skončila. Nicméně od zahájení stávky k žádnému kontaktu s piloty nedošlo a žádné jednání není zatím ani v plánu.

Dopravce, který je z části ve vlastnictví švédské a dánské vlády, v minulých dnech uvedl, že je připraven v jednáních s piloty pokračovat.

Vyjednávání o výši platů a pracovní době uvázla na mrtvém bodě. Odbory SAS Pilot, které zastupují 95 procent pilotů, požadují větší transparentnost ohledně pracovní doby. Většina pilotů ji nemá pevně stanovenou a v některých případech se může stát, že nemají sedm víkendů v řadě volno. Piloti také požadují zvýšení platů o 13 procent, na srovnatelnou úroveň s jinými nízkonákladovými společnostmi.

Podle zaměstnavatelů jsou ale nároky pilotů přehnané. Piloti mají už teď vysoký průměrný měsíční plat, a to 93 tisíc švédských korun (225 tisíc Kč), uvedl hlavní vyjednávač švédského sdružení dopravních podniků Torbjörn Granevärn. Tuto částku odbory rozporují s tím, že nástupní plat začíná na třetinové částce, a to 34 tisíc švédských korunách (83 tisíc Kč).

V roce 2012 stály aerolinky blízko bankrotu, v důsledku čehož byly nuceny snížit platy a zrušit tisíce pracovních míst.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Největší letadlo na světě je na prodej, chtějí za něj 400 milionů dolarů

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Stratolaunch, podle rozpětí křídel největší letadlo na světě, které zatím letělo jen jednou, je na prodej. Stroj...

Konec období sucha. Boeing konečně získal objednávku na letouny 737 MAX

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing získala první objednávku letounů 737 MAX 8 od chvíle, kdy byla kvůli dvěma nehodám nucena tento typ...

Za rozšíření mýta na „jedničky“ budou chtít obce i kraje peníze na opravy

Ilustrační snímek

Ministr dopravy Vladimír Kremlík zpoplatní silnice prvních tříd navzdory slibu svého předchůdce Dana Ťoka. Krajům...

Najdete na iDNES.cz