Silničáři se po zimě vracejí na D1, práce začnou od pátku

  9:51aktualizováno  12:07
Po zimní přestávce se na nejfrekventovanější dálnici v Česku vrátí stavební stroje. Celkem v průběhu roku silničáři rozkopou na 71 kilometrů dálnice D1. Podle předpokladů by totiž měly stavební práce během roku začít na všech pěti zbývajících úsecích, které ještě nemají nový povrch. Kromě nich se stavební firmy vrátí k pracím na rozestavěný úsek u Mirošovic. 

Na něj by se měli dělníci vrátit od pátku 8. března. Během pátku a následujícího víkendu začnou silničáři rozmisťovat dopravní značení, což si vyžádá dopravní omezení. Řidičům však budou k dispozici po většinu času dva jízdní pruhy v obou směrech, kterými se bude projíždět sníženou, osmdesátikilometrovou rychlostí. Na následující víkend pak silničáři připravují demolici mostu na 22 kilometru u Mirošovic. To si vyžádá krátkodobé uzavření dálničního úseku a následné zúžení provozu do jednoho pruhu v každém směru.

Obtížnější situace je na Vysočině mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, ze kterého resort dopravy vloni v prosinci vyhodil kvůli zpoždění prací konsorcium tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Na něj by se stavební stroje měly podle ŘSD vrátit nejdříve v dubnu, až státní investorská organizace vybere nového zhotovitele.

Nyní ředitelství silnic čeká na výsledek znaleckého posudku, v jakém stavu se rozestavěný úsek nachází. Podle něj se rozhodne, zda bude nového zhotovitele vybírat v urychleném režimu, nebo prostřednictvím klasického výběrového řízení. „Očekáváme, že se znalec přikloní k našemu názoru, že technický stav dálničního úseku je vážný a že ŘSD nového zhotovitele vybere ve zrychleném výběrovém řízení,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Pokud by státní investorská organizace musela vypisovat klasické výběrové řízení, protáhl by se výběr zhotovitele o několik měsíců. I v tomto případě ŘSD předpokládá, že by se stavební dělníci měli na tento úsek vrátit do konce letošního roku.

Provizorní opravy včetně vyplnění výdutí pod povrchem vozovky ŘSD platí z bankovních garancí. stahujeme postupně všechny bankovní garance, dohromady máme k dnešnímu dni staženo 60 milionů, což se týká jednotlivých škod. Přes 250 milionů jsme stáhli z garance, která se týká garance stavby jako takové,“ uvedl Kroupa. Firma podle něj chystá žalobu, aby stát peníze z garancí čerpat nesměl a naopak po státu požaduje stamilionové kompenzace. 

Stát rozestaví 178 kilometrů nových silnic

Z nových úseků by měly být nejdříve zahájeny práce mezi Velkým Beranovem a Měřínem, kde se očekává nájezd stavebních strojů rovněž začátkem dubna. V červenci by se pak podle předpokladu ŘSD měly rozeběhnout práce na úseku z Koberovic do Humpolce.

Naopak zatím není jasné, kdy se začnou modernizovat úseky mezi Ostrovačicemi a Devíti Kříži a úsek u Velkého Meziříčí. „Máme stavební povolení, u obou úseků však čekáme na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl Kroupa.

Kromě modernizace čekají letos řidiče na D1 i běžné opravy výtluků. Mezi dubnem a květnem plánují silničáři opravovat vozovku u Prahy mezi 11 a 16 kilometrem ve směru z Prahy na Brno a poté se přesunou do opačného směru, kde budou spravovat výtluky mezi 16 a devátým kilometrem. Dále ŘSD vypsalo soutěže na opravy před Brnem mezi 190 a 194 kilometrem, podobně je podle kroupy potřeba opravit úsek těsně u Prahy do 11 kilometru. Pokud souteže půjdou hladce, měly by se práce na těchto opravách rozeběhnout mezi červnem a červencem.

Kromě oprav plánuje resort dopravy v letošní sezóně rozestavět 178 kilometrů nových silnic. „Ve čtvrtek 14. března bude oficiálně zahájena stavba D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy v délce 12,6 kilometrů, která naváže na už rozestavěný úsek mezi Časy a Ostrovem, který měří 14,7 kilometrů,“ uvedlo ministerstvo. Na konci března pak plánuje zahájit výstavbu obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice - Třebonín.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Výpadek letounů pomohou českým Smartwings pokrýt bulharské Fly2Sky

Boeing 737 Max 8

Nedostatek letadel české společnosti Smartwings pomůže vyřešit pronájem jednoho letounu bulharského dopravce Fly2Sky....

Emisní limity nás ničí, úpí automobilky pod tlakem elektromobility

Škoda Vision iV

Stát zaspal v podpoře elektroaut, stěžují si tuzemští výrobci. Hrozí, že bez dotací a sítě nabíječek si čistá, ale...

Odborníci analyzují černé skříňky z boeingu. Mohlo jít o technický problém

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines havaroval v neděli 10. března krátce po startu z Addis Abeby....

Najdete na iDNES.cz