Silničáři se po zimě vracejí na D1, práce začnou od pátku

  9:51aktualizováno  12:07
Po zimní přestávce se na nejfrekventovanější dálnici v Česku vrátí stavební stroje. Celkem v průběhu roku silničáři rozkopou na 71 kilometrů dálnice D1. Podle předpokladů by totiž měly stavební práce během roku začít na všech pěti zbývajících úsecích, které ještě nemají nový povrch. Kromě nich se stavební firmy vrátí k pracím na rozestavěný úsek u Mirošovic. 

Na něj by se měli dělníci vrátit od pátku 8. března. Během pátku a následujícího víkendu začnou silničáři rozmisťovat dopravní značení, což si vyžádá dopravní omezení. Řidičům však budou k dispozici po většinu času dva jízdní pruhy v obou směrech, kterými se bude projíždět sníženou, osmdesátikilometrovou rychlostí. Na následující víkend pak silničáři připravují demolici mostu na 22 kilometru u Mirošovic. To si vyžádá krátkodobé uzavření dálničního úseku a následné zúžení provozu do jednoho pruhu v každém směru.

Obtížnější situace je na Vysočině mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, ze kterého resort dopravy vloni v prosinci vyhodil kvůli zpoždění prací konsorcium tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Na něj by se stavební stroje měly podle ŘSD vrátit nejdříve v dubnu, až státní investorská organizace vybere nového zhotovitele.

Nyní ředitelství silnic čeká na výsledek znaleckého posudku, v jakém stavu se rozestavěný úsek nachází. Podle něj se rozhodne, zda bude nového zhotovitele vybírat v urychleném režimu, nebo prostřednictvím klasického výběrového řízení. „Očekáváme, že se znalec přikloní k našemu názoru, že technický stav dálničního úseku je vážný a že ŘSD nového zhotovitele vybere ve zrychleném výběrovém řízení,“ uvedl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Pokud by státní investorská organizace musela vypisovat klasické výběrové řízení, protáhl by se výběr zhotovitele o několik měsíců. I v tomto případě ŘSD předpokládá, že by se stavební dělníci měli na tento úsek vrátit do konce letošního roku.

Provizorní opravy včetně vyplnění výdutí pod povrchem vozovky ŘSD platí z bankovních garancí. stahujeme postupně všechny bankovní garance, dohromady máme k dnešnímu dni staženo 60 milionů, což se týká jednotlivých škod. Přes 250 milionů jsme stáhli z garance, která se týká garance stavby jako takové,“ uvedl Kroupa. Firma podle něj chystá žalobu, aby stát peníze z garancí čerpat nesměl a naopak po státu požaduje stamilionové kompenzace. 

Stát rozestaví 178 kilometrů nových silnic

Z nových úseků by měly být nejdříve zahájeny práce mezi Velkým Beranovem a Měřínem, kde se očekává nájezd stavebních strojů rovněž začátkem dubna. V červenci by se pak podle předpokladu ŘSD měly rozeběhnout práce na úseku z Koberovic do Humpolce.

Naopak zatím není jasné, kdy se začnou modernizovat úseky mezi Ostrovačicemi a Devíti Kříži a úsek u Velkého Meziříčí. „Máme stavební povolení, u obou úseků však čekáme na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedl Kroupa.

Kromě modernizace čekají letos řidiče na D1 i běžné opravy výtluků. Mezi dubnem a květnem plánují silničáři opravovat vozovku u Prahy mezi 11 a 16 kilometrem ve směru z Prahy na Brno a poté se přesunou do opačného směru, kde budou spravovat výtluky mezi 16 a devátým kilometrem. Dále ŘSD vypsalo soutěže na opravy před Brnem mezi 190 a 194 kilometrem, podobně je podle kroupy potřeba opravit úsek těsně u Prahy do 11 kilometru. Pokud souteže půjdou hladce, měly by se práce na těchto opravách rozeběhnout mezi červnem a červencem.

Kromě oprav plánuje resort dopravy v letošní sezóně rozestavět 178 kilometrů nových silnic. „Ve čtvrtek 14. března bude oficiálně zahájena stavba D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy v délce 12,6 kilometrů, která naváže na už rozestavěný úsek mezi Časy a Ostrovem, který měří 14,7 kilometrů,“ uvedlo ministerstvo. Na konci března pak plánuje zahájit výstavbu obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice - Třebonín.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Železničáře čeká převlékání. Správa železnic představila nové uniformy

SŽDC dnes představila nové drážní uniformy.

Výpravčí a další zaměstnance Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) čeká do dvou let převlékání do nových stejnokrojů....

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

Najdete na iDNES.cz