Stavbaři na Přerovsku nestihli dokončit dálnici D1, otevřou jen kratší úsek

  10:10aktualizováno  10:10
Místo do Říkovic pouze k Hulínu. Úsek dálnice D1, který silničáři otevřou v pátek, nebude tak dlouhý, jak plánovali. Celou stavbu totiž v termínu nestihli dokončit.
V plánovaném termínu stavbaři stihli dokončit dálnici D1 pouze k Hulínu na Přerovsku. Ilustrační foto

V plánovaném termínu stavbaři stihli dokončit dálnici D1 pouze k Hulínu na Přerovsku. Ilustrační foto | foto: ŘSD

Nový úsek dálnice měl už od pátku vést z Kroměříže až do Říkovic u Přerova. Místo toho však skončí v Hulíně. Zbytek stavby musí počkat do poloviny příštího roku.

Práce na dálnici zpomalily loňské přívalové deště. Trasa z Hulína do Říkovic byla kvůli nim zhruba půl roku pod vodou a je stále podmáčená. Na místě se zvýšila hladina podzemní vody a bylo nutné provádět mimořádná sanační opatření.

"To znemožnilo stihnout práce v požadované kvalitě. Navíc by dostavba v roce 2010 znamenala více nákladů na sanaci podloží," vysvětluje důvod zdržení Martina Vápeníková z Ředitelství silnic a dálnic.

Kilometr dálnice bude stát 400 milionů

Dělníci proto čekají až na jaro, se kterým přijde oteplení. "Kdybychom dálnici dostavěli v termínu, aniž by se pořádně vysušila, mohl by se nám její povrch zvlnit," vysvětluje mluvčí, podle které se cena dálnice i přes komplikace nakonec nezmění.

Dálnice z Kroměříže do Říkovic měří něco přes 11 kilometrů. Bude stát přes 4,5 miliardy, tedy přes 400 milionů korun za kilometr. V pátek se však otevře pouze prvních pět. Zbytek se přidá nejpozději v červnu příštího roku.

Na tuto trasu by pak měly v letech 2015 a 2016 navázat úseky Říkovice Přerov a Přerov-Lipník nad Bečvou, kde se dálnice propojí s ostravskou autostrádou. Tyto projekty se však už několikrát odkládaly.

Naopak dobrou zprávou je, že v pátek silničáři kromě nového úseku D1 otevřou i rychlostní cestu R55 z Otrokovic do Hulína. Tím se výrazně zlepší cestování z Olomouckého kraje do Zlína.

Nový úsek dálnice D1 začíná v Kroměříži (červená) a prozatím končí v Hulíne (modrá). Původně přitom měla od pátku vést až do Říkovic (zelená).

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Jaguar propustí tisíce lidí. Také kvůli slabým prodejům v Číně

Ilustrační snímek

Největší britská automobilka Jaguar Land Rover zruší zhruba 4500 pracovních míst, převážně v Británii, kde má kolem 40...

Brexit bez dohody může zdražit letenky, varují aerolinky

Ilustrační snímek

Tvrdý brexit může značně omezit rozvoj letecké dopravy přes Lamanšský průliv. Na stole je sice dohoda, která má umožnit...

Vláda neví, zda použít miliardy od Evropské investiční banky. Dopravě by pomohly

Ilustrační snímek

Resort dopravy zbrzdil čerpání úvěru od Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu nových silnic a železnic, chce si...

Najdete na iDNES.cz