Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Služební cesty se vyplatí, stát přilepší zaměstnancům s vlastním vozem

  • 178
Zaměstnanci s vlastním vozem mohou v příštím roce na služebních cestách za každých sto kilometrů vydělat až čtyřicet korun. Umožní to štědře nastavené ceny pohonných hmot v ministerské vyhlášce. Tratit však budou firmy i stát.

Stovky tisíc lidí, kteří využívají své vlastní vozidlo i pro služební cesty, si mohou od ledna výrazně přilepšit. Stát pro ně připravil netradiční dárek. Cenu litru benzinu, podle které se počítají náhrady za použití vlastního auta, stanovil totiž výrazně výše, než je aktuální tržní cena i očekávaný vývoj. Stát lidem na služebních cestách přidá nepatrně i na stravném.

Podle nové vyhlášky si mohou zaměstnanci účtovat za každý litr benzinu 35,90 Kč. Jeho cena přitom výrazně klesá, v posledních dnech se snížila až na 28,50 Kč. V praxi tak například při stávajících cenách při stokilometrové služební cestě a spotřebě šest litrů na 100 kilometrů mohou zaměstnanci vydělat přes čtyřicet korun. Jen tím, že natankují levnější benzin, než jim zaměstnavatel proplatí podle vyhlášky.

„Je to takový dárek pro zaměstnance, na kterém ale prodělají firmy i stát,“ říká Petr Frisch ze společnosti Pro Factum Consulting. Náklady na služební cesty jsou totiž daňově uznatelné, takže zbytečně vyšší cena snižuje daňový základ firem, a tím i odvedené daně. Podobný rozdíl nachystal stát i u nafty, litr je podle vyhlášky za 36,10 Kč.

Nízká cena benzinu a nafty může vydržet i několik měsíců

Ministerstvo práce a sociálních věcí vysvětluje cenu paliva ve vyhlášce tím, že se vychází z říjnových a listopadových cen. Výši ještě oproti původnímu návrhu nepatrně změnilo, v původní verzi počítal stát dokonce s více než 36 korunami za litr.

Ceny benzinu začaly klesat díky velkému pádu cen ropy. Aktuální průměrná cena na stojanech je 32,63 Kč, ale dá se předpokládat další pokles, který může vydržet i několik měsíců.

Cena vyhlášená státem na jeden rok však může být velmi zrádná, o čemž se řidiči na služebních cestách přesvědčili letos. V závěru loňského roku totiž stát vycházel z cen za celý rok, ale nezapočítal do nich vliv zdražení způsobené oslabením koruny. Řidiči si mohli tento rozdíl kompenzovat dokládáním účtenek od čerpacích stanic. To je však papírově složitější, a většina proto volí jednodušší cestu účtování podle vyhlášky.

Přesná čísla o tom, kolik lidí používá auto pro služební cesty, neexistují. Daňoví poradci však odhadují, že to jsou nejméně stovky tisíc lidí. Ti dostávají základní sazbu 3,70 Kč za každý ujetý kilometr na amortizaci vozidla a pak náhradu za kilometr, která se vypočítává podle spotřeby vozidla uvedené v technickém průkazu.

Stát zatím neuvažuje, že by kvůli nárůstu počtu aut na alternativní paliva zavedl i nějakou kategorii pro tyto vozy.

Více peněz dostanou zaměstnaci i na jídlo

Změny se týkají i dalších položek služebních cest. Od ledna se nepatrně zvyšuje i stravné, na které mají zaměstnanci na služebních cestách nárok. „Vývoj cen jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování proti předchozímu roku zaznamenal nárůst, proto dochází ke zvýšení navrhovaných sazeb stravného v jednotlivých časových pásmech o 2 až 4 Kč nad výši stanovenou vyhláškou pro rok 2014,“ uvedlo v důvodové zprávě Ministerstvo financí, které vyhlášku připravuje.

Na stejné úrovni zůstává výše stravného pro zahraniční služební cesty. Ministerstvo zahraničí původně navrhlo Ministerstvu financí zdražení u celkem třinácti zemí, například Finska nebo Spojených států amerických. Se svým požadavkem však neuspělo.