Další žaloba na Boeing. Piloti Southwest Airlines chtějí 100 milionů dolarů

  13:38aktualizováno  13:38
Piloti americké letecké společnosti Southwest Airlines ženou výrobce letadel Boeing k soudu. Požadují 100 milionů dolarů jako kompenzaci za zrušené lety. Kvůli nim absolvují piloti méně letů a mají nižší platy.

Boeing 737 Max společnosti Southwest Airlines (23. března 2019) | foto: AP

Asociace pilotů Southwest Airlines nyní v žalobě uvádí, že Boeing úmyslně předložil pilotům nepravdivé informace o bezpečnostním stavu letadel. Kvůli zrušení tisíce letů přišlo mnoho pilotů o pracovní příležitost a zaznamenalo tak velkou finanční újmu. Společnost proto požaduje po Boeingu 100 milionů dolarů, které by jim vyplatila.

„Naši piloti by neměli být trestáni nedbalostí Boeingu,“ uvedl předseda asociace Jonathan Weaks. „Je nezbytné, aby Boeing uvedl stroje MAX, splňující bezpečnostní parametry, zpět do provozu. Neustálý úbytek pracovních příležitostí se výrazně promítá do platového ohodnocení zaměstnanců a jedná se o dlouhodobě neudržitelný stav.“

Žaloba uvádí, že Boeing uspěchal uvedení letadel 737 MAX na trh s vidinou větších zisků a kromě zatajování informací a klamání svých zákazníků, pilotů a veřejnosti, došlo ke změně inženýrských postupů a technických úprav oproti předešlým modelům.

„Ačkoliv si velmi vážíme dlouholeté spolupráce s touto aerolinkou i jejich zaměstnanci, proti žalobě se budeme bránit a věříme, že se společně dopracujeme k bezpečnému návratu MAXů do provozu,“ uvedl mluvčí Boeingu.

Boeing už kvůli problémům se stroji 737 MAX utrpěl velké finanční ztráty. V minulém čtvrtletí prodělal 3,7 miliardy dolarů, což je vůbec největší ztráta v historii společnosti. Mezi jeho další nemalé výdaje patří i chystaný fond, z něhož se vyplatí 100 milionů dolarů rodinám obětí leteckých nehod.

V letošním roce se už jedná nejméně o třetí žalobu vůči Boeingu. Společnost byla v červnu anonymně zažalována pilotem za bezohledné chování a vědomou ignoraci bezpečnosti veřejnosti. Boeing také posílá k soudu dceřiná firma ruské firmy Rostec, která zažalovala firmu v srpnu.

Žaloby jsou vyústěním dvou leteckých nehod při kterých v říjnu minulého roku a letos v březnu zahynulo celkem 346 lidí. Poté, jak se ukázalo kvůli zjištěným  technickým nedostatkům letadel, byla společnost nucena vyřadit z provozu všechny stroje Boeing 737 MAX.

Fotogalerie

Kvůli fatálním nehodám musel Boeing zažádat o obnovu certifikátu a podrobil se posudku o schválení provozu svých letadel u Federální letecké správy. Společnost doufá, že by se Boeing 737 MAX mohl vrátit do provozu už koncem tohoto roku.

Žaloba od Southwest Airlines může však být jen začátkem. Přestože firma, která je největším operátorem letů, využívajících Maxe, byla postupně nucena zrušit 30 tisíc letů, tak nebyla zasažena sama. Společnost American Airlines se začátkem září nechala slyšet, že bude muset zrušit 140 letů denně a v důsledku uzemnění letounu zrušila jednu pravidelnou linku. Další postiženou společností je i United Airlines, která v důsledku potíží s MAXem 737 ruší 90 denních letů. Dopad má však uzemnění boeingů na firmy z celého světa.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zisk Boeingu klesl o polovinu. Firma stále doufá v návrat letounů 737 MAX

Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 51 procent na 1,17...

Letiště Praha by do roku 2035 mělo být schopno odbavit 23 milionů lidí

Letiště Praha by mělo do roku 2035 zvýšit kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících ročně. Letos odbaví 17,7...

Rušné léto na Ruzyni. Nejvíce rostly linky do severní Ameriky

Pražské letiště Václava Havla během letních měsíců odbavilo více cestujících i přesto, že na něm od července do konce...

V zimě začne z Prahy létat 15 nových linek, třeba do Lvova nebo Florencie

V zimě se bude z pražského letiště létat do 121 destinací ve 46 zemích. Letový řád se tak rozšíří oproti loňské zimě o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz