Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smlouvu o Labi zdržuje Pekarová, na projednání čeká už dva roky

aktualizováno  9:35
Vedení Poslanecké sněmovny už dva roky není schopné říct Německu, zda chceme mít Labe splavné z Pardubic až do Hamburku, anebo ne. Smlouva, která stanovuje pravidla údržby vodní cesty a je zásadní pro lodní nákladní dopravu, je přitom hotová a má souhlas vlády a Senátu. Ve Sněmovně však leží už od prosince roku 2021, aniž se dostala na pořad jednání.

Vizualizace Plavebního stupně Děčín | foto: Ministerstvo dopravy ČR

Bezmála dva roky čeká na projednání ve Sněmovně mezistátní smlouva mezi Českem a Německem, která stanovuje pravidla údržby tuzemské jediné vodní cesty vedoucí k moři. Zatím neúspěšně. Německo, které by se do údržby řeky rádo pustilo, postup české strany nechápe.

Byl to totiž právě český stát, který roky přesvědčoval západního souseda, že má smysl Labe pro přepravu zboží nadále využívat a udržovat jeho přepravní kapacity, například pravidelným odstraňováním sedimentů z říčního dna. Navíc na rozdíl od Česka má spolková republika řadu významnějších říčních tepen, do nichž chtěla investovat.

Zástupci vodní dopravy i českého průmyslu se proto obrátili na předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) s dotazem, kdy se dohoda na stůl poslancům dostane. „Vyslechli jsme si, že je to politika a že je naprosto běžné, že podpis takové smlouvy trvá takto dlouho,“ uvedl předseda sekce vodní dopravy na Svazu dopravy Lukáš Hradský.

Chráněné rostliny už splavnění Labe nebrání, čekat se může na posudek

MF DNES s dotazy ohledně českoněmecké smlouvy kontaktovala mluvčí TOP 09 Markétu Wolfovou. Ta se vyjádřila až po pondělním vydání článku s příslibem, že „smlouva může být projednána v následujícím období“. Projednání prosazuje i ministerstvo dopravy vedené Martinem Kupkou (ODS) „Bilaterální smlouvu mezi ČR a Německem o splavnosti Labe i nadále považujeme za prioritní a snažíme se pomoci s urychlením procesu ratifikace této smlouvy v Poslanecké sněmovně,“ potvrdil mluvčí úřadu František Jemelka.

Připravené projekty na Labi tak nyní stojí. Příkladem je oblast Magdeburku v Sasko-Anhaltsku, kde současná říční správa ukončí úpravy k začátku příštího roku. Zaměstnanec, který měl na starosti ložiskové průzkumy, odejde do důchodu a německá strana místo něj nikoho přijímat nebude, pokud bude Česko nadále zdržovat kontrasignaci dávno dohodnuté smlouvy.

Smlouva přitom doputovala do Sněmovny už v prosinci roku 2021. Podle sněmovního elektronického systému je navíc jediná, která se z tohoto období nedostala ani k prvnímu čtení. Například dohoda o letecké dopravě mezi Českem a Rwandskou republikou z letošního února nebo úmluva o kvalifikaci námořníků z dubna už podpis předsedkyně Sněmovny mají.

Potenciál lodní dopravy roste

„Je to neseriózní jednání v oblasti mezinárodních vztahů,“ uvedl místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO). „Já bych i chápal, kdyby se smlouva projednala a koalice ji z nějakých důvodů zamítla. To by alespoň byla jasná odpověď německým partnerům, že máme novou vládu, která se rozhodla jinak,“ říká Kolovratník.

Labe totiž není zdaleka jediná věc, na které se musí Česko v oblasti mezistátní dopravy s Německem dohodnout. A rozhodně není nejdůležitější. V půlce října například podepsali ministr dopravy Martin Kupka a jeho německý protějšek Volker Wissing memorandum upravující podobu vysokorychlostního železničního spojení do Drážďan tunelem pod krušnohorským masivem nebo dohodu o zkapacitnění a elektrizaci trati z Domažlic do Schwandorfu a dále do Norimberku či Mnichova.

Hamburk rozšířil přístav. Češi z toho však nic mít nebudou, vázne dohoda s Němci

Smyslem mezistátní dohody je udržet hloubku v plavební dráze řeky tak, aby lodě mohly z Pardubic do Hamburku proplouvat celoročně. To se dnes nedaří, a proto velká část labské flotily působí na zahraničních tocích. Bezpečné splavnění znamená, aby na české straně bylo dosaženo hloubky 230 centimetrů, což umožňuje ekonomickou plavbu nákladních lodí.

„Kromě parametrů plavební dráhy na území České republiky a na území Spolkové republiky Německo počítá dohoda se zřízením společné komise, jejímž úkolem bude provádět monitorování parametrů plavební dráhy a navrhovat opatření k jejímu zlepšení,“ uvedlo při podpisu v roce 2021 ministerstvo dopravy.

„Do objemných přeprav se v současnosti promítají zvýšené energetické náklady a vodní doprava se opět začíná stávat konkurenceschopnou vůči ostatním druhům dopravy,“ uvedl dopravní expert Hospodářské komory ČR Jan Sechter. Týká se to komodit, které nemusí na místo určení dorazit přesně na čas, jako je velkoobjemový stavební materiál nebo různé odpady.

Rovněž Hospodářská komora ČR se podle svých slov u předsedkyně Poslanecké sněmovny zasazovala, aby politici smlouvu projednali. Přestože od zaslání dopisu uplynul podle Sechtera rok, žádný výsledek se nedostavil.

Vládní TOP 09 spojuje podle Hradského ze Svazu dopravy podpis smlouvy o Labi s posunem v projektu takzvaného plavebního stupně Děčín. Ten patří mezi priority dopravního resortu i poté, co ministerstvo opustilo myšlenku propojení Dunaje, Odry a právě Labe prostřednictvím soustavy plavebních kanálů jako ekonomicky neefektivní.

TOP 09 trvá na tom, aby byl důkladně prověřen ekonomický přínos děčínského jezu a jeho přínos k rozvoji regionu. A ne jen jeho. „Samotná výstavba jezu musí být ku prospěchu celé České republiky,“ dodala Wolfová.

Stavba plavebního stupně se už ale desítky let potýká se spory mezi resorty dopravy a životního prostředí a nedaří se jí získat zelené razítko kladného posouzení vlivu na životní prostředí. Hlavní výtkou ekologů je skutečnost, že zvýšení hladiny v oblasti Děčína by ustálilo výšku hladiny řeky a připravilo o přirozený prostor rostliny z bahenních náplav na březích, konkrétně třeba chráněného drobnokvětu pobřežního.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Británie dává vale uhlí. Provoz končí poslední aktivní elektrárna

  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celý můj svět na jednom tácu. Nový letištní trend bere sociální sítě útokem

Jsou šedé, plastové, nevzhledné a údajně i špinavé, ale boxy na letištích, do nichž si lidé odkládají osobní věci, když před odletem procházejí bezpečnostní kontrolou, jsou čím dál oblíbenější....

3. září 2024

Rusku chybí hotovost. Nakoupilo od Rwandy tři metráky stodolarovek

Po zpřísnění sankcí se ruskému režimu nedostává hotovosti v západních měnách. Musí se tak uchylovat k nestandardním operacím, jakým byla například transakce s rwandským ministerstvem obrany. Od něj...

3. září 2024  11:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nápoj Capri-Sun chce zpět plastová brčka. Výrobce shání milion podpisů

Oblíbená značka nápojů Capri-Sun brojí proti papírovým brčkům. Vedení společnosti, která i v České republice dlouhodobě nabízí populární pitíčka, se rozhodlo vyvinout tlak na Evropskou komisi....

7. září 2024

Japonci vyšlou do fukušimského reaktoru roboty. Trosky budou analyzovat

V Japonsku se chystají získat radioaktivní trosky z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před 13 lety zasáhla ničivá vlna tsunami. Provozovatel elektrárny v oficiálním prohlášení uvedl, že operace,...

10. září 2024

Stínová flotila Ruska odmítá pomoc lodivodů. Hrozí ekologická katastrofa

Tankery ruské stínové flotily se na svých trasách musí vypořádávat i s nebezpečnými dánskými úžinami. V poslední době ale jejich posádky s nedostatečnou znalostí tamních vod čím dál častěji odmítají...

10. září 2024

ČEZ vybere partnera pro vývoj modulárních reaktorů v Česku do konce roku

Společnost ČEZ nyní vybírá mezi firmami Westinghouse, GE Hitachi a Rolls-Royce, aby z nich do konce letošního roku vybrala partnera pro vývoj a provozování modulárních reaktorů v Česku, uvedl mluvčí...

10. září 2024  13:58,  aktualizováno  16:27

Designérka dělá ze starých tenisáků nábytek. Řeší i jeho další recyklaci

Každý rok se na světě vyrobí přibližně tři sta milionů tenisových míčků a téměř všechny skončí na skládkách. Tam by se rozkládaly více než čtyři sta let. Na tenisovém US Open, které právě skončilo,...

10. září 2024  16:16

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....