Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

  8:50aktualizováno  20:08
Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na palubě. Stroje přistály s cestujícími na letištích v Ankaře a Tunisu. Firma se lidem omluvila. Ti, kteří přistáli v Turecku, přespali v hotelu.

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings | foto: Travel Service

Česká společnost Smartwings má jednu z nejpočetnějšíh flotil s Boeingy 737 Max 8 z evropských dopravců. Tyto typy strojů včera oficiálně rozhodl uzemnit Evropský úřad pro bezpečnost letectví (EASA) po dvou smrtelných haváriích v březnu a loni v říjnu.

Fotogalerie

Nehody jsou v šetření, zatím se jen spekuluje o tom, zda se nejedná o výrobní vadu. Nicméně obavy vedly k zákazům. Nejprve na úrovni některých zemí, od včerejších 20 hodin i v Evropě.

Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové zákaz letu zastihl ve vzduchu dvě letadla tohoto typu mířící do Prahy, musela proto přistát mimo EU. Přepravce pro cestující poslal letadla jiného typu.

První letadlo, které letělo z Kapverdských ostrovů, bylo odkloněno do Tunisu. „Pro cestující z tohoto letadla bylo vysláno náhradní letadlo jiného typu, které přistálo v Praze dnes ráno,“ uvedla Dufková.

Druhý boeing z Dubaje skončil v Ankaře. Smartwings zajistil cestujícím ubytování v hotelu. Do Česka dorazili náhradním spojem před 20. hodinou, vyplývá z webu pražského letiště.

flightradar

Flightradar

Celkem měla společnost Smartwings v době, kdy začalo platit rozhodnutí o zastavení provozu letadel typu Boeing 737 MAX 8, ve vzduchu čtyři tyto stroje. Další spoje z Reykjavíku na Kanárské ostrovy a z Tenerife do Tel Avivu dorazily podle plánu, dodala Dufková. Společnost vlastní dohromady sedm boeingů stejného typu, který v neděli havaroval v Etiopii. Ve své flotile má dalších 40 letadel jiného typu.

KVÍZ: Poznáte Concorde od Tupoleva? Otestujte se ve znalostech letadel

„Smartwings se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením nebo zpožděním letů,“ uvedla v úterý večer letecká společnost.

Cestující, kteří místo v Praze přistáli v Tunisu a Ankaře, odškodnění nedostanou. „Cestující v těchto případech nemají na odškodnění nárok, protože toto je věc, kterou letecká společnost nemůže ovlivnit,“ uvedla mluvčí Smartwings.

Kromě Boeingu 737 MAX 8 Evropská agentura pro bezpečnost letectví v úterý večer pozastavila provoz také strojů MAX 9. 

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) naopak tyto stroje stále považuje za „vhodné k leteckému provozu“, vyzval ale výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat na letiště již tři minuty po startu

Letoun etiopských aerolinií Boeing 737-800 stojí na mezinárodním letišti v...

Pilot letounu, který se v neděli zřítil krátce po startu z hlavního města Etiopie Addis Abeby, již tři minuty po startu...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Boeing 737 Max 8

Letouny Boeing 737 MAX nesmějí létat také v USA, rozhodl americký prezident Donald Trump. Opatření bude platit, dokud...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Na státní podporu pro nákup elektroaut zapomeňte, vzkázal Babiš

Premiér Andrej Babiš 18. března 2019 v Kosmonosech na Mladoboleslavsku na...

Česká republika finančně nepodpoří občany při nákupu elektroaut. Po pondělním jednání s tuzemskými výrobci to uvedl...

Najdete na iDNES.cz