SkyEurope v agonii: aerolinky zrušily všechny lety, hrozí jim bankrot

  16:14aktualizováno  23:20
SkyEurope mají další vážné problémy a není vyloučen jejich brzký konec. Nízkonákladový dopravce do půlnoci zrušil všechny lety z Bratislavy, pozastavil i spoje z Prahy. Pražské letiště navíc aerolinky vyzvalo, aby do úterý zaplatily letištní poplatky. Pokud tak neučiní, přestane odbavovat jeho klienty.

Z trojlístku mateřských letišť by tak slovenské společnosti zbyla jen Bratislava. Podle webových stránek tamního letiště jsou však zrušeny i všechny úterní bratislavské lety. - o situaci v Bratislavě čtětě více zde

Pokud SkyEurope nezaplatí pražskému letišti do zítřka dohodnuté pravidelné předplatby, přestane pražský přístav odbavovat služby a letadla aerolinek.

"V případě, že během zítřejšího dne bude doručena hotovost, je naše společnost připravena neprodleně znovu zahájit poskytování služeb do výše uhrazených záloh," uvedlo letiště v pondělním tiskovém prohlášení. Podle informací MF DNES však ani v případě doručení platby nezačne odbavování dříve než v poledne.

Firma už také přestala prodávat přes web své letenky. Webové stránky ale nedávájí cestujícím žádné informace o tom, se mají dělat, pokud jim společnost zrušila let a nemohou se dostat domů.

SkyEurope zatím mlčí

SkyEurope k potížím zatím mlčí. Mluvčí Tomáš Kika je na dovolené mimo Evropu, rakouská PR agentura, která za firmu převzala během jeho dovolené kontakty s médii, zatím není schopna situaci vysvětlit.

"Nemám přesné informace, zatím je sháním," řekl Ronald Schranz z agentury Brunswick Group. Slovenský i rakouský mobil šéfa firmy Nicka Manoudakise je vypnutý. Později Schranz poslal tiskovou zprávu, v níž uvedl, že management o situaci jedná a že o cestující je postaráno.

Jediná linka SkyEurope, která v pondělí po poledni z pražské Ruzyně odletěla, byl let do Říma. Zpoždění měly během dne také všechny lety z Bratislavy, kde se rovněž neodbavovalo s výjimkou letu do Atén. Vpodvečer letiště na webu informovalo, že aerolinky všechny další plánované lety do dnešní půlnoci zrušily. Další vývoj je zatím nejasný.

"Právě jsme v Bratislavě a čekáme na letadlo, které mělo ve 12:45 odletět do Neapole. Momentálně je zde sedm letadel a všichni cestující tady čekají. Dokonce ti, kteří měli odletět do Paříže a už byli odbaveni a seděli v letadle, tak se museli vrátit zpět," napsal iDNES.cz jeden z cestujících.

Peníze zpět lidé zřejmě nedostanou

Pražské letiště cestující odkazuje na informační linku SkyEurope, na kterou se však nedá dovolat.

Lidé, kteří potřebují odletět, mohou využít nabídky konkurenčních dopravců. Například Wizz Air nabízí letenku pro cestující na linkách, kde si se SkyEurope konkurují, za třicet euro každým směrem. ČSA nabízí těm, co si letenku koupili do 31. srpna, let za 50 eur.

Společnost Student Agency, největší tuzemský prodejce letenek, už přestala na svém portálu lety problémových aerolinek nabízet. "Prodej letenek SkyEurope jsme pozastavili dnes. Reagovali jsme tak na přicházející negativní informace," řekl MF DNES majitel Student Agency Radim Jančura.

Lidem chce pomoci s rezervací u jiných dopravců nebo jim nabídnout místa v autobusech do měst, kde se letecké linky SkyEurope a linky žlutých autobusů překrývají.

Cestující se mohou takřka rozloučit s penězi, které za letenku dali. I když zaplatili prodejci letenek, právní vztah mají s leteckou společností. Ta je ale předlužená a šance na získání peněz zpět je velmi malá.

Přežijí problémové aerolinky SkyEurope tento týden?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE 3575

ANO 790

Autoři: , ,

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

K elektrorevoluci zavelel i Mercedes. Do 20 let skončí se spalovacím motorem

Mercedes-Benz

Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz v pondělí oznámil, že se během dvou desetiletí zbaví spalovacích...

Najdete na iDNES.cz