Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Soudní spor o sesuv na D8 je bitvou posudků. Žaloba míří i na znalce

Miliardový spor o sesuv půdy na dálnici D8 jde do finále. Stát žádá za utržený svah přes miliardu korun, protistrana, kterou je společnost Kámen Zbraslav, zvolila neobvyklou taktiku a žaluje znalce, jejichž posudky vůči lomu nevyznívají příznivě. Rozhodnout o viníkovi nehody, která se stala před sedmi lety, bude velice problematické.

Spor o náhradu škody za sesuv půdy na D8. | foto: MF DNES

Po takzvaném superposudku, který vloni konstatoval, že odhalit viníka masivního sesuvu půdy před sedmi lety, bude velice problematické, chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vše vsadit na jednu kartu, a tou je špatné odvodnění lomu. Tedy na skutečnost, že lom všechnu odpadní vodu sváděl právě do místa, kde se svah nakonec utrhl.

Protistrana, společnost Kámen Zbraslav, naopak žaluje znalce, jejichž posudky vůči lomu nevyznívají příznivě.

Soudní proces se totiž změnil v bitvu jednotlivých posudků, které viníka vidí na jedné, nebo druhé straně. Právě od loňského posouzení více než dvou desítek expertiz, takzvaného superposudku zpracovávaného Ústavem struktury a mechaniky hornin, veřejnost očekávala poslední slovo ve sporu o více než miliardové odškodné za zničenou dálnici a železniční trať. Ale ani tento posudek nebyl konečný a ŘSD se nyní bude snažit přesvědčit soud, že verdikt expertů z Akademie věd obsahoval chyby.

Jinou cestu totiž státní silničáři ani nemají. Superposudek totiž mimo jiné uvedl, že bez chyb samotných silničářů, kteří stavěli dálnici v sesuvném území nevhodným způsobem, by rozsah katastrofy nebyl tak veliký.

Co znalec, to názor

Kromě hledání viníka měl superposudek rozhodnout, jak je možné, že soudní znalci docházejí při hodnocení stejné situace k diametrálně rozdílným závěrům. Navíc až na jedinou výjimku vždy rozhodli ve prospěch zadavatele posudku.

Rozdíly měly vzniknout tím, že znalci z obou táborů pracovali s určitou mírou neznámých proměnných, a závěry tak mohou být všechny fakticky správné, přestože jsou odlišné.

S tím nesouhlasí profesor Jiří Barták, kterého si ŘSD přizvalo jako experta pro zpracování nejnovějšího revizního posudku. V něm poukázal na to, že experti najatí kamenolomem nezohlednili vliv odpadních vod a hmotnost vytěženého kamene uloženého na hraně sesuvného svahu.

„Nepoužitelné jsou ty posudky, jejichž zpracovatelé nebrali v úvahu hladinu vody, která se dva dny před sesuvem nacházela těsně pod povrchem terénu v oblasti budoucího sesuvu. Není korektní, aby posudky, které uvažují výrazně nižší hladinu vody, než jaká ve skutečnosti byla před sesuvem, označoval revizní posudek jako správné,“ konstatoval Barták. Kvůli tomuto a dalším výrokům v jeho znaleckém posudku jej následně Kámen Zbraslav zažaloval.

Sesuv půdy na dálnici D8 stále nemá viníka. Posudky se zcela rozcházejí

Podobnou žalobu proti podrývání dobré pověsti si kromě něj vysloužil další z expertů najatých ŘSD, Antonín Paseka ze Stavební fakulty VUT.

„Oni tvrdí, že pan profesor (Barták – pozn. red), tím že podal tento znalecký posudek, který má být údajně mimo jeho odbornost, tak už jen tím porušil dobrou pověst Kamene Zbraslav,“ uvedla právní zástupkyně Jiřího Bartáka Andrea Vejběrová.

Očištění, nebo zastrašování?

Majiteli kamenolomu vadí, že žalovaní znalci jako viníka sesuvu označili kamenolom ještě předtím, než o viníkovi rozhodl soud, potvrdil MF DNES právní zástupce protistrany Pavel Sedláček. „Autoři v těchto posudcích bez patřičných oprávnění, měření a výpočtů nesprávně označují společnost Kámen Zbraslav, a. s., za přímého původce sesuvu v době, kdy o odpovědnosti za tento sesuv nebylo pravomocně rozhodnuto Obvodním soudem pro Prahu 5,“ uvedl Sedláček.

Pasekovi kromě posudku postaveném na údajně nepřesných datech vyčítá Kámen Zbraslav i televizní rozhovor, během kterého potvrdil domněnku, že lom byl hlavním hybatelem sesuvu proto, že na okraji nestabilního svahu skladoval vytěžený kámen, jehož hmotnost spolu s vydatnými srážkami z června 2013 zapříčinila všeobecně známý sesuv u Dobkoviček.

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Druhou cestou, kterou se Kámen Zbraslav snaží expertizy zmiňovaných zpracovatelů posudků znevěrohodnit, je poukaz na konkrétní, přesně definované obory, u kterých jsou zapsaní jako soudní znalci. Odkazuje přitom na vyhlášku, která pro oblast hodnocení svahových pohybů a řícení skal připouští obory inženýrská geologie, geotechnika, ložisková geologie nebo hydrologie. Podle Sedláčka tak znalci z oborů, jako je pozemní stavitelství nebo zakládání staveb, nemají dostatečnou odbornost pro posouzení tohoto případu.

Žaloby proti soudním znalcům nejsou v Česku úplně běžnou formou vedení sporů. „Zkouší zastrašovat znalce, aby už žádné posudky v neprospěch Kamene Zbraslav nepodávali. Jsme o tom přesvědčení, protože i spousta soudních znalců toto registruje,“ uvedla Vejběrová. To ale druhá strana sporu popírá. „Pokud oni hovoří o zastrašování, my musíme říct, že jinou formu obrany proti neustále se zvyšujícímu počtu posudků objednaných od ŘSD nemáme,“ dodal Sedláček.

ARCHIVNÍ VIDEO: Obří sesuv půdy na D8 (7. června 2013):

  • Nejčtenější

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Kvůli krachu Bohemia Energy končí vyhlášená sklárna, zásobovala i filmaře

Známá sklárna v Bělčicích na Strakonicku končí po téměř 18 letech svůj provoz. Důvodem je krach dodavatele energií...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Každý sám za sebe. Analytici se obávají zástavy dodávek energie mezi státy EU

Evropští státníci se snaží přijít na řešení energetické krize. Evropským zemím totiž hrozí, že v případě tuhé zimy...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Smartwings obnovily přímý spoj z Prahy do Dubaje

Aerolinky Smartwings obnovily přímé letecké spojení z Prahy do Dubaje. Do Spojených arabských emirátů budou během...

Železnice do Německa potřebuje úpravy. Zabezpečení vyjde nečekaně draho

Vybavení hlavní tuzemské železniční spojnice do Německa evropským zabezpečovacím systémem se proti dosavadním cenám...

Boeing nadále zaostává za Airbusem. Letos dodal o polovinu letadel méně

Americký výrobce letadel Boeing v dodávkách letadel nadále výrazně zaostává za svým evropským konkurentem Airbus. Za...

Podraží jízdné v MHD? Ceny energií zvednou dopravcům náklady o stovky milionů

S dopady prudce zdražujících energií se už vypořádávají i dopravní podniky v jednotlivých městech. V těch největších se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...