Šéf drah hájí odvolání vedení ČD Cargo. Ztráta by prý rostla

  15:45aktualizováno  17:00
Šéf Českých drah Petr Žaluda slíbil, že se veřejnost v příštích týdnech dozví, proč nákladní vlakový dopravce ČD Cargo bránil prověrce v hospodaření. Kvůli obstrukcím před týdnem skončilo celé předsednictvo dcery Českých drah. Železnice chtěla auditem zjistit, proč se minulý rok nákladní vlaky propadly do ztráty.

Petr Žaluda, šéf Českých drah | foto: Petr KupecMF DNES

V představenstvu ČD Cargo minulou středu skončil Josef Bazala, Václav Andrýsek, Rodan Šenekl a Bogdan Heczko. (více o jejich odvolání zde)

Podle Žaludy se potvrdilo, že management v čele s Bazalou se skutečně snažil ovlivňovat audit. "Rozhodl jsem se jít do určitého rizika, protože jsem do minulého týdne, kdy jsem se rozhodl odvolat vedení dceřiné společnosti, vycházel především z indicií. Na základě současných informací, vycházejících z auditu, však mohu zodpovědně prohlásit, že odvolání představenstva ČD Cargo bylo nezbytné, protože hrozilo pokračování škod a další snížení hodnoty společnosti," řekl Žaluda.

Výsledek auditu podle něj bude znám do několika týdnů. Audit zadávaly České dráhy, jak ale na tiskové konferenci naznačil Žaluda, ČD Cargo dělalo všechno možné pro to, aby mateřská firma neměla přístup k informacím. Drahám také vadil podezřelý tendr na nákup vagónů.

"Docházelo ke znemožňování poskytování informací, byly vytvářeny nové a nové právní požadavky kdo a jak je může dostávat. Jako zadavatel jsme například vůbec neměli právo vědět, co se tam děje, jak, zda je zpoždění a kdo může dostávat informace. Byli jsme naprosto odříznuti od toho, jak audit probíhá," podivil se Žaluda.

Železniční dopravce ČD Cargo.


Podle některých manažerů však může náhlá změna představenstva firmu poškodit. Po odvolání vedení odstoupili už tři lidé z managementu - po personálním řediteli Pavlu Kouckém a provozním řediteli Oldřichovi Mazánkovi dnes odstoupil také jeho zástuce Jiří Witiska.

"Výsledky práce týmu připravujícího vznik ČD Cargo i vedení firmy, které bylo odvoláno, jsou nyní negovány překotnými a účelovými kroky, které mohou mít fatální dopad na chod firmy," tvrdí Witiska.

Podle něj mohou být ohroženy dohody s některými zahraničními dopravci, které byly garantovány bývalým vedením. "Zahraniční železniční společnosti se nyní necítí jimi (dohodami) být vázány, čímž hrozí únik tranzitních přeprav a následné ekonomické ztráty," dodal.

Žaluda chce rychle lepší výsledky

Podle Žaludy jsou však podobné argumenty lživé a o ztrátě některých klientů se ví už několik měsíců. "Působí to na mě dojmem, že za tím musí být něco jiného. Buď nechtějí být (odstupující manažeři) spojováni s probíhajícím auditem, nebo na ně byl činěn nátlak," myslí si Žaluda.

Z jejich odchodu byl prý překvapen. Ještě minulý pátek mu totiž management sliboval spolupráci. Žaluda všem jeho členům uložil, aby provedli analýzu a kroky k rychlému zlepšení hospodaření ČD Cargo.

Nákladní dopravce vykázal za loňský rok ztrátu před zdaněním 378 milionů korun. Za rok 2008 přitom měla firma hrubý zisk 474 milionů Kč. Společnost propad vysvětlovala poklesem poptávky v důsledku krize. V letošním prvním čtvrtletí ztráta činila 50 milionů korun, za první čtyři měsíce firma vykázala mírný zisk.

Autoři: ,

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

Noc na letišti za dva tisíce. Letiště Praha otevřelo nový hotel

Hotel AeroRooms, který se od září nachází mezi prvním a druhým terminálem...

Pražské letiště otevřelo nový hotel AeroRooms, který se nachází přímo v prostorách letiště mezi oběma terminály. Má 14...

Boeingy budou stát další měsíce. Evropa si je chce schválit sama

Boeingy letecké společnosti Southwest Airlines jsou zaparkované na letišti ve...

Aerolinky stále netuší, kdy se uzemněné Boeingy 737 MAX budou moci hlásit do služby. Návrat na nebe odkládají. Český...

Ministr představil e-shop pro dálniční kupony

Představení elektronického dálničního kuponu na rozestavěném Pražském okruhu,...

Resort dopravy ve čtvrtek představil internetový obchod pro prodej elektronických dálničních kuponů. Ty začnou platit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz