Ruský podnikatel Zubkov kupuje dalšího regionálního dopravce

  3:27aktualizováno  3:27
Zahraniční kapitál začíná čím dál více ovládat českou autobusovou dopravu. Po západoevropských dopravcích začíná do dotované přepravy lidí po regionech více promlouvat také ruský kapitál. Jeho nejčerstvější "úlovek" je ČSAD Jablonec nad Nisou.
Zubkov se chystá koupit ČSAD Jablonec nad Nisou. Ilustrační foto.

Zubkov se chystá koupit ČSAD Jablonec nad Nisou. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Ztrátového dopravce koupila společnost ČSAD Semily, kterou vlastní společnost ZVV Property Investment napojená na ruského podnikatele Vladimira Zubkova. "Naším cílem je být mezi čtyřmi největšími dopravci v Česku," říká Jiří Vařil, který v Česku ruského investora zastupuje.

ČSAD Semily koupilo již druhou firmu během posledního roku. Loni získali Severočeskou dopravní, teď se poohlíží po dalších společnostech. Firma navíc po krizi s autobusovou dopravou v Ústeckém kraji pronikla do regionu a uchytila se na řadě tamních spojů. Kromě toho od letoška jezdí také městskou dopravu v České Lípě. "Jednáme o nákupu dalších firem," tvrdí Vařil.

Vařil letos ukončil několikaletý spor o ČSAD Semily s podnikatelem Zdeňkem Zemkem, který kromě železáren vlastní i několik autobusových dopravců po Česku.

Chceme pět set autobusů
Spojením s jabloneckým ČSAD vznikne společnost se zhruba 330 autobusy. Vařil plánuje nákupem dalších společností vyrůst až na firmu s pěti sty vozy a miliardou tržeb ročně. Být velký je podle něj v dopravě výhodné. "Chceme tak ušetřit hlavně režijní náklady a mít lepší vyjednávací pozici při jednání s výrobci autobusů," dodal.

Když se spojilo ČSAD Semily se Severočeskou dopravní, ušetřilo se podle Vařila dvacet procent materiálových nákladů. ČSAD Jablonec je další z řady firem, kterou ovládal původní management a kterou nakonec vedení prodalo jinému, silnějšímu investorovi.

Podobně se v Česku prodalo už několik dopravců, například Transcentrum nebo Osnado. O jabloneckou firmu soupeřily podniky ČSAD Semily s britskou Arrivou, která v tuzemsku ovládla již tři dopravce. Firmu koupily od dvou vlastníků: Miloslava Fibigera a Jana Fabinyiho. Kupní cena je tajná, podle Vařila jde o částku v řádu desítek milionů korun.

"Ta firma byla velmi špatně vedená, jsou tu velké ztráty. Když jsem přišel poprvé do kanceláře, nebyla tu ani přípojka na počítač, vládne tu ještě komunismus," říká Vařil, který se dříve specializoval například na podnikání v daňových rájích.

Slučování dopravců může vyvolat i dojem, že cílem je vytvořit silného hráče, kterého pak prodají velkému investorovi. "Neuvažujeme v tuto chvíli o prodeji. I když je to otázka poptávky a nabídky," míní Vařil.

Zahraniční investoři však mají podle investičních poradců na nákup připravené poměrně vysoké množství prostředků. Investory na českých autobusech láká především vidina jistého garantovaného zisku. Pokud firmy provozují dopravu v takzvaném závazku veřejné služby, krajské úřady jim dorovnávají ztráty včetně přiměřeného zisku.

"Probíhají jednání o prodeji dalších podobných firem," říká investiční poradce Michael Rostock ze společnosti Venture Investors.

. Kdo kupoval regionální dopravce

Arriva
– Transcentrum Mladá Boleslav
– Bosák Bus Dobříš
– Osnado

Veolia Transport
– Connex Morava
– Connex Východní Čechy
– Connex Praha
– Connex Příbram
– BUS Slezsko
– MAD Kolín
Za poslední dva roky získala například Nerabus Neratovice a Dopravní podnik Teplice

ZVV Property Investment
– ČSAD Semily
– ČSAD Jablonec nad Nisou
– Severočeská dopravní

V kurzu jsou i vlaky
Dotovaná doprava láká například i Student Agency, která jedná s francouzskou dopravní firmou Keolis o společném podniku, který by se zabýval hlavně regionálními vlakovými spoji. "Zatím se pravidelně setkáváme a čekáme na krajské volby," říká Radim Jančura, šéf Student Agency.

Ten s investicí do vlaků zatím váhá: nelíbí se mu, že stát přihrál Českým drahám 12 miliard na nákup nových vlaků. Kraje se do vypisování výběrových řízení na dopravce nehrnou a dotace přidělují často bez soutěží. Tento způsob kritizovala nedávno i Evropská komise, která žádá vysvětlení po Ústeckém kraji, jak se rozdělují peníze na dotované spoje.

Podobný problém se týká i jiných krajů. Podle soukromých dopravců, kteří se snaží do dotované dopravy proniknout, by výběrová řízení přinesla snížení ceny i lepší komfort.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Boeing chce létat pod rychlostí zvuku, vyvíjí na to skládací křídla

Boeing Transonic

Letecká společnost Boeing vyvíjí ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA nový druh křídel. Ta by měla letadlům umožnit...

Německá letiště zrušila přes tisíc letů. Stávka se dotkla i spojů s Prahou

Stávka bezpečnostních pracovníků na letištích v Německu (15. 1. 2019)

Kvůli stávkám bezpečnostního personálu dnes osm německých letišť zrušilo dohromady přes tisíc letů. Protest, který se...

Přelet dronu obral britské letiště o čtvrtinu loňského růstu

Ilustrační snímek

Provoz na britském letišti Gatwick ve Velké Británii v prosinci narušil přelet dronu. Nepředpokládaná událost...

Najdete na iDNES.cz