Druhý největší ruský letecký dopravce Transaero požádal stát a banky o finanční pomoc. Podle dvou zdrojů agentury TASS jinak hrozí, že aerolinky budou muset nechat své stroje na zemi už před koncem letošního roku. Podle informací agentury udělá stát všechno proto, aby k rušení letů nedošlo. Jaká opatření chce vláda podniknout, však neupřesňuje.
Samotné aerolinky omezení provozu popřely. „Můžeme prohlásit, že neplánujeme pozastavit naše služby ani před, ani po Novém roce,“ uvedl dopravce v tiskovém prohlášení a vyzval zákazníky, aby i nadále objednávali letenky.
Šéfka aerolinek Olga Plešakova podle agentury měla úřady o kritické situaci a hrozbě platební neschopnosti informovat v dopisu v polovině prosince. Společnost dluží především za dodávky leteckého paliva za listopad. Kolem 2,5 miliardy rublů dluží státní ropné společnosti Rosněfť, dalších dvě miliardy firmě Gazprom Aero. Dohromady tedy téměř zhruba dvě miliardy korun. Vedle toho má mít dopravce závazky po splatnosti i u moskevského letiště Vnukovo.
Letecké dopravce stejně jako řadu dalších odvětví ruské ekonomika citelně zasáhla devalvace rublu. Vladimir Tasun, šéf Asociace provozovatelů letecké dopravy, minulý týden prohlásil, že souhrnné ztráty odvětví by mohly dosáhnout až 30 miliard rublů. Důvodem je, že propad rublu značně navyšuje náklady na leasing letadel.
Rusko zachraňuje i banku Trust
Transaero není jedinou společností, kterou bude muset Kreml zachraňovat. Agentura AFP informovala, že Ruská centrální banka v pondělí uvalila nucenou správu na finanční ústav Trust. Na záchranu firmy před krachem vynaloží 30 miliard rublů, tedy 12 miliard korun. Trust je podle objemu aktiv 29. největší bankou v Rusku. Centrální banka neupřesnila, zda potíže firmy souvisejí s propadem rublu.
Dolní komora ruského parlamentu minulý týden v pátek přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, mohou podle zákona od státu dostat celkem až bilion rublů, zhruba 401 miliard korun.
Na ruský bankovní sektor negativně doléhají západní sankce, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nynější prudký propad rublu.