ŘSD vrátilo ostravskou dálnici Eurovii k opravě

  18:17aktualizováno  19:51
ŘSD oficiálně vrátilo společnosti Eurovia k opravě několik kilometrů dálnice D47 u Ostravy. Stavební firma má odstranit stovky závad. Provoz na dálnici by to přerušit nemělo.

Vzorek stavebního odpadu z podloží dálnice D1 | foto: ŘSD

"My jsme jako investor zaslali v úterý ráno zhotoviteli dálnice Eurovii dopis, že společnost uvedla stát v omyl tím, že předala dílo, které technologicky či konstrukčně vůbec nesplňuje zadání ve smlouvě o dílo, a tudíž ŘSD považuje předání tohoto díla za neprovedené a neplatné," řekla iDNES.cz mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

"Po společnosti požadujeme, aby stavbu uvedla do stavu požadovaného ve smlouvě. Tam je specifikováno, jak přesně má stavba konstrukčně vypadat, a obě strany tuto smlouvu odsouhlasily. Společnost má také ŘSD bezodkladně seznámit s tím, v jakém harmonogramu hodlá stavbu uvést do souladu se smlouvou," dodala.

ŘSD se podle mluvčí k poslednímu kroku rozhodla poté, co na devíti kilometrech dálnice našla přes 900 vad (více zde). K odeslání dopisu přispělo podle ní také to, že Eurovia na informace o vadách nereagovala.

Podle mluvčí Petry Kučerové obdržela Eurovia dopis v úterý večer. Stavební firma neshledala v odůvodnění reklamace dálnice D47 u Ostravy žádné opodstatnění, proč by jí mělo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavbu zvlněného dálničního úseku vracet. Nyní se jím budou podrobně zabývat její právníci.

"Stavbu jsme postavili a předali tak, jak smlouva ukládala a také reklamace se řeší v souladu se smlouvou. ŘSD přebíralo každou vrstvu, všechny materiály byly schváleny, což můžeme doložit. Stavba také byla řádně zkolaudována," uvedla Kučerová.

Kritizované vady jsou na dálnici D47 v úseku Ostrava-Rudná - Hrušov. Tato část dálnice za 4,3 miliardy korun je v provozu od prosince roku 2007. 

Příčinami vad je podle znaleckých posudků ŘSD většinou nekvalitní struska a odpad v podloží dálnice. Dodavatel stavby Eurovia a Ředitelství silnic a dálnic na sebe v posledních měsících v dlouhé mediální přestřelce svalují odpovědnost za chyby.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Ťok se zbaví Zemanova kanálu, přenechá jej ministerstvu zemědělství

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Ministerstvo dopravy končí s výstavbou vodních děl na tuzemských vodních cestách. Místo něj budou jezy či plavební...

Brusel chce do deseti let o 30 procent čistší autobusy a náklaďáky

Kamiony zahltili dopravu do přístavu Dover na jihu Anglie při testu...

Výrobci autobusů a nákladních automobilů budou muset do roku 2030 snížit o 30 procent emise oxidu uhličitého ve...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Najdete na iDNES.cz