RegioJet začal šlapat na paty Českým drahám, poprvé vyjel s pasažéry

  11:01aktualizováno  11:01
Soukromý železniční dopravce RegioJet, který patří do skupiny podnikatele Radima Jančury Student Agency, v pondělí poprvé vyjel s cestujícími. První spoj z Havířova do Prahy vezl zhruba 200 lidí, převážně studentů. Byl mezi nimi i televizní štáb iDNES.cz.

První vlak vyrazil na trasu Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha v 5:20. Byl zcela vyprodán. Některá místa sice zůstala volná, ale podle reportéra na místě to byly propadlé rezervace.

Většina cestujících byli studenti, kteří mířili do školy. "Bylo jich zhruba osmdesát procent a vlak využili ke standardní cestě do Prahy. Dále pak ve vlaku sedělo pár fanoušků, kteří si koupili lístek jen proto, aby si jízdu vyzkoušeli. Na cestu vyrazili i starší lidé, ale bylo jich mnohem méně," popsal havířovský spolupracovník iDNES.cz.

Jak jezdí RegioJet

Provizorní jízdní řád naleznete zde

První jízda se pasažérům líbila. "Je tady čisto a kvalita obsluhy je vynikající," komentoval jízdu jeden z cestujících. Další oceňovali rozumné ceny jídel, která podle nich byla navíc i dobrá. Plusové body získával nový vlak i za dostatek místa k sezení a čisté záchody.

Internet, který RegioJet sliboval, však mnohým nefungoval. Připojit se nepodařilo ani reportérovi a mírně si na to postěžoval také jeden pasažér. "Na internet jsem se nedostal, ale jinak je to určitě lepší než dráhy a za ty peníze si myslím, že to je super," uvedl.

Dráhy začaly rozdávat colu

s RegioJetem to nesouvisí, tvrdí

Přímé srovnání s dominantními Českými drahami tak zatím vyznívá lépe pro žluté vlaky. "Ráno jsem jel do Prahy RegioJetem. Měl jsem kolem sebe spoustu místa, všude bylo čisto, dostal jsem zdarma vodu, kávu, croissant a ještě mi nabízeli něco ke čtení. Když nyní jedu zpět v podstatě stejnou druhou třídou vlakem Českých drah, a to dráž, tak si připadám v úplně jiném světě, v mnohem horším," konstatoval reportér.

Mezi Havířovem a Prahou budou v obou směrech jezdit až do poloviny listopadu každý den tři spoje RegioJetu. Od prosince nasadí firma v obou směrech devět spojů. Některé budou zajíždět až do slovenské Žiliny.

Jízdné mezi Prahou a Ostravou u RegioJetu začíná na 230 korunách. Obecně si lidé mohou koupit tří různé druhy jízdenek. Ty nejlevnější se prodávají v režimu akčního jízdného. Mohou si je koupit cestující s kreditovými jízdenkami (bezplatně se registrují na stránkách dopravce), ale musí být mezi prvními, kdo si jízdenku objednají.

Za kolik si mohou cestující koupit jízdenky RegioJet
SpojAkčníOtevřenáIn-karta ČDObyčejná
Praha/Ostrava230 Kč295 Kč320 Kč420 Kč
Praha/Olomouc190 Kč220 Kč220 Kč290 Kč
Praha/Pardubice80 Kč100 Kč100 Kč130 Kč
Olomouc/Ostrava80 Kč110 Kč110 Kč140 Kč
Zdroj: RegioJet. Cena za otevřené jízdné platí také při nákupu přes internet.

Za 295 korun si jízdenku mohou koupit majitelé takzvaných otevřených jízdenek, kteří si on-line nebo textovou zprávou bezplatně rezervují místenku. Ostatní cestující platí obyčejné jízdné, tedy 420 Kč. RegioJet ale bude zohledňovat i majitele In-karet Českých drah. Také tito cestující dostanou slevu zhruba čtvrtinu z obyčejného jízdného.

Konkurenční České dráhy nabízejí pro spoje na trati Praha - Ostrava základní jízdné 438 korun, s In-kartou 25 prodávají jízdenku za 329 Kč a s dražší In-kartou 50 za 219 Kč.

Kromě RegioJetu chce Českým drahám na frekventované trase Ostrava - Praha konkurovat i společnost Leo Express podnikatele Leoše Novotného. Má v plánu vyjet na trať v prosinci 2012.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Ťok se zbaví Zemanova kanálu, přenechá jej ministerstvu zemědělství

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Ministerstvo dopravy končí s výstavbou vodních děl na tuzemských vodních cestách. Místo něj budou jezy či plavební...

Najdete na iDNES.cz