Konkurence mezi Prahou a Košicemi vzroste, Regiojet spouští noční vlak

  8:00aktualizováno  8:00
Ještě loni jezdily mezi Prahou a Košicemi jen vlaky Českých drah, teď si zákazníci mohou vybírat mezi třemi dopravci. A konkurence od června ještě přiostří: Regiojet se poprvé pouští do byznysu vlaků jezdících přes noc. I přes velký pokles cen všichni tři hráči tvrdí, že jsou se zájmem cestujících spokojeni.

RegioJet testuje nové vagóny Astra. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Regiojet spustí noční vlaky od 14. června, zatím třikrát týdně: ve čtvrtek, v pátek a v neděli, tedy ve dny největší poptávky. „Chceme se na trase Praha-Košice stát stejným fenoménem, jako se Regiojet stal na trase Praha-Ostrava,“ řekl majitel Regiojetu Radim Jančura. Kromě spoje Praha-Košice nově spustí i noční vlak z Bratislavy do Košic. 

Dopravce nasadí na trasu své běžné vagóny, o lůžkových a lehátkových vozech neuvažuje. Z Prahy vyrazí ve 21:56, z Košic ve 21:23, na konečné bude v 7:00, respektive 6:18. Nově tak přibude i spoj pro pozdní odjezd z Prahy na Moravu nebo brzký ranní příjezd z východu republiky do hlavního města. Vlaky začnou zastavovat i ve Spišské Nové Vsi. Podobně jako u denních vlaků začne cena na devíti eurech. 

Regiojet slibuje „superbezpečnou přepravu“. Kromě palubního personálu bude ve vlaku i bezpečnostní služba. Palubní servis bude upraven tak, aby od jedné do čtvrté byl ve vlaku noční klid. Jeden vůz bude vyčleněný pro nepřetržitý servis. V ceně bude i snídaně zdarma. 

Dopravci jsou s vlaky do Košic spokojení

Podle Regiojetu přepravuje každý vlak do Košic denně v průměru 600 lidí. „Za první tři měsíce letošního roku využilo vlaku EuroCity RegioJet, spojující denně Košice, Poprad, a Žilinu s destinacemi v České republice 108 tisíc cestujících,“uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. 

Podle něj zatím firma neuvažuje, že by díky nočnímu vlaku začala rušit některé autobusové spoje Student Agency, které spojují Prahu a slovenská města. 

České dráhy, které mezi Prahou a Košicemi dosud vypravují nejvíce vlaků, jezdí od prosince denně s pendoliny. „Provoz spoje SC Pendolino do Košic průběžně sledujeme, vyhodnocujeme a zatím jsme s ním spokojeni,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. 

České dráhy od nového jízdního řádu spojily tři noční vlaky do dvou, jezdí s lůžkovými a lehátkovými vozy, většinou klimatizovanými. „Noční spoje na této relaci stále provozujeme především jako ubytovací spoje, jako hotel na kolejích, kde lidé tráví noc v posteli a nikoliv na obyčejné sedačce, a díky tomu mohou do cíle přijet mnohem lépe odpočatí,“ dodal Štáhlavský.

Spokojený s výsledky je i Leo Express, který zatím převezl na trase mezi Prahou a Košicemi podle svého vyjádření 60 tisíc lidí. „Jsme rádi, že inspirujeme konkurenci, která nás sleduje a vidí, jakou jsme našli díru na trhu. Vidí totiž, že když něco děláme lépe než státní dráhy, trh se zvětšuje a je na něm místo pro více dopravců. Naši zákazníci a zákazníci Regiojetu jsou různé cílové skupiny, proto společně dokážeme, že na trase Praha-Košice dotované státní dráhy vůbec nemusejí jezdit,“ říká šéf Leo Express Leoš Novotný.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Snaha o navrácení důvěry. Z nových boeingů pro Ryanair zmizel nápis MAX

Boeing 737 MAX v barvách Ryanair.

Vlnu spekulací vyvolaly fotografie, které byly zveřejněny na twitterovém účtu Woodys Aeroimage, jehož vlastník sleduje...

Zpět na začátek. Antimonopolní úřad musí znovu zkoumat mýtnou smlouvu

Ilustrační snímek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým...

Airbus může letos sesadit Boeing z trůnu. Poprvé po osmi letech

Airbus A330neo na 53. ročníku International Paris Air Show na letišti Le...

Odbyt letadel americké společnosti Boeing v prvním pololetí klesl. Firma dodala zákazníkům 239 strojů, o 37 procent...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz