RegioJet podepíše se státem smlouvu na dotované rychlíky až za rok

  2:25aktualizováno  2:25
Ministerstvo dopravy podepíše smlouvu na provoz rychlíků Olomouc - Krnov - Ostrava se společností RegioJet nejdříve za rok. Vstupu soukromého dopravce na trh rychlíků za státní peníze, chtějí zabránit ještě železniční odboráři.

RegioJet počítá na trati Olomouc - Krnov - Ostrava s provozováním vlaků PESA Link2 polské výroby. | foto: RegioJet

Ministerstvo dopravy se rozhodlo nejprve poslat do Bruselu do Úředního věstníku EU oznámení o plánu uzavřít s RegioJetem smlouvu. To v praxi znamená, že běží roční lhůta, po jejímž skončení teprve k uzavření smlouvy může dojít.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda je takový postup v souladu se zákony. "Vedle zákona o veřejných zakázkách zde ministerstvo zohlednilo především zákon o veřejných službách v přepravě cestujících," vysvětlil Neřold.

Podle majitele RegioJetu Radima Jančury nemají s takovým postupem problém. V příštích týdnech by totiž mělo dojít k podpisu smlouvy o smlouvě budoucí. "Na základě té už objednáme vlaky u výrobce," řekl Jančura. RegioJet slibuje nasazení polských vlaků Pesa Link II, které už v Česku používají České dráhy pod označením RegioShark. "Potřebujeme smlouvu každopádně co nejdříve, aby se vlaky stihly vyrobit," řekl Jančura.

Odbory jsou stále ostře proti

Proti plánu ministerstva však bojují stále železniční odboráři. "Z veřejně dostupných zdrojů jsme si udělali analýzu, jak RegioJet funguje. Vyzveme ministra, aby smlouvu nepodepisoval, protože je u RegioJetu riziko, že své závazky nesplní," řekl šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Naráží tak na ztrátu RegioJetu v prvním roce ostrého provozu. Dosud se  RegioJet v Česku pohybuje v ryze komerčním prostředí, v případě rychlíků Ostrava - Olomouc bude mít však jistý příjem od státu. Podle Pejši by neměl stát podepisovat ani smlouvu o smlouvě budoucí. Proti liberalizaci české železnice hlavní železniční odbory dlouhodobě bojují.

Zadání smlouvy RegioJetu vzbudilo ohlas kvůli tomu, že ministerstvo soutěž na rychlíky zrušilo poté, co muselo kvůli nesplnění podmínek vyřadit společnost Arriva vlaky. "Společnost RegioJet nebyla vybrána náhodně, ani účelově. Kdyby soutěž nemusela být zrušena, Regiojet by se v nabídkovém řízení stal vítězem, protože nabídl nejnižší cenu a zároveň splnil všechny požadavky," řekl Stanjura.

Dráhy se soutěže nezúčastnily. "Zvolenou variantu považuji za optimální, neboť tím dáváme jasně najevo, že železnici chceme liberalizovat. Zdravý rozum jsem upřednostnil před přílišnou byrokracií," zopakoval ministr Stanjura.

Upravený harmonogram soutěží na dálkové vlaky má vláda projednat do konce června. 

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Zdanění leteckého benzinu by zdražilo letenky v Evropě

Ilustrační snímek

Zdanění leteckého paliva, kerosenu, v Evropské unii by přineslo snížení uhlíkových emisí sektoru o 11 procent, přičemž...

VIDEO: Oslava na letišti. Korean Air létají z Prahy do Soulu již 15 let

Korean air přiletěl do Prahy

Je tomu již patnáct let, co na Letišti Václava Havla Praha s velkou slávou poprvé přistálo letadlo společnosti Korean...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Najdete na iDNES.cz