Pražské hlavní nádraží otevřelo nové „ultračisté“ toalety

  13:18aktualizováno  15:58
Cestující na Hlavním nádraží v Praze mají možnost využít nových toalet. Dnes po otevření to ve všech místnostech nezvykle vonělo, na umyvadlech byly květiny a na zemi ani smítko prachu. Otázkou je, zda tato ultračistota vydrží. Firma Grandi Stazioni, která rekonstrukci provádí, tvrdí, že s tím nebude problém.

Nové toalety jsou zatím čisté a voní. | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Dopomoci tomu má ostraha, která bude veřejné záchodky neustále hlídat. Otevřeno bude od 6 do 22 hodin. Kromě dozoru bude mít firma na starosti také například udržování pořádku.

Cestujícím je kromě použití toalet za 10 korun k dispozici také sprcha za 40 korun a zapůjčení ručníku za deset korun. Oproti cenám na současných záchodcích jde o mírné zdražení. Kabinka zde stojí 7 korun, pisoár 5 korun.

Nepovolaným vstup zakázán
Ostraha na záchodech i celková rekonstrukce má také za úkol snížit počet bezdomovců a drogově závislých lidí, kteří se na nádraží často pohybují. "Pokud nějakého takového člověka uvidíme, na nové toalety  ho nepustíme," uvedl mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík.Podle něj ale možná bude těžké takové osoby vždy poznat.

Proti drogově závislým na nových záchodcích žádná opatření nejsou. Modrá světla, jako jsou například v barech i některých kinech, pod kterými narkomani nenajdou žílu, tu nejsou. "S tím jste mě překvapili," odpověděl na otázku iDNES.cz, zda toto zařízení firma plánovala, Martin Hamšík.

Nové toalety společně se zázemím pro přepravu zásilek ČD Kurýr navazují na první fázi revitalizace nádraží, která byla ukončena loni v prosinci.

"Otevření nových toalet a zázemí pro ČD Kurýr je dalším viditelným krokem k vyšší kvalitě služeb pro cestující a návštěvníky. Postupně budeme nabízet nové služby a možnosti nakupování pro veřejnost až do ukončení rekonstrukce nádraží," dodává Andrea Odoardi, jednatel společnosti Grandi Stazioni Česká republika.

Druhá fáze zahrnuje ještě budování nového Zákaznického centra Českých drah, kde si cestující budou moci koupit jízdenky a získat informace o spojích. V sousedství ČD centra bude úschovna zavazadel.

Celkem v rámci druhé fáze rekonstrukce v dolní i horní části nádraží vznikne 3000 m2 nových obchodních ploch. Konec této fáze je naplánován na prosinec letošního roku. Nádraží by mělo být kompletně převlečeno do nového v roce 2011.

Kromě nových záchodů nádraží už dříve zprovoznilo obchody s módou a s knihami. - čtěte Hlavní nádraží láká na další obchod, Luxus doplnily knihy

Rekonstrukce za jednu miliardu
Cestující čekají v souvislosti s rekonstrukcí přes léto některá omezení. Uzavře se severní část vstupní haly, což bude také zahrnovat vchody do metra, a současně se ukončí opravy fasády ve střední části haly. Vstup do obou směrů metra bude zachován v jižní části.

Kromě pražského Hlavního nádraží opravuje firma Grand Stazioni také nádraží v Karlových varech a Mariánských lázních. Rekonstrukce všech tří nádraží vyjde na zhruba jednu miliardu korun.

Kromě těchto nádraží se různí developeři zajímají i o další. Do rozvoje drážních pozemků hodlají investovat miliardy eur. Velké proměny čekají především Smíchovské, Žižkovské a Masarykovo nádraží.

"Praha je v podstatě rozebraná, zájem o pražské železniční reality je enormní," řekl na nedávné konferenci Czech Real 2008 ředitel odboru nemovitostních projektů Českých drah Karel Tabery.

K nejzajímavějším akcím patří chystaná revitalizace Smíchovského nádraží. Tu bude financovat Sekyra Group v rámci společného podniku Smíchov Station Development. Jak uvedl výkonný ředitel firmy Leoš Anderle, hodlá Sekyra v následujících deseti až 15 letech do výstavby na Smíchově investovat až 600 milionů eur (zhruba 15 miliard korun).

Na Smíchově by měla v podstatě vzniknout nová městská čtvrť s obchodní či kancelářskou plochou 400 tisíc metrů čtverečních. Součástí projektu jsou i byty.


Zůstane hlavní nádraží v Praze po rekonstrukci čisté?

celkem hlasů: 4342

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. června 2008. Anketa je uzavřena.

Ne, za čas to bude to samé 2710

Ano, lidé se budou snažit 1217

Nezajímá mě to, vlakem nejezdím 415

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Jaguar propustí tisíce lidí. Také kvůli slabým prodejům v Číně

Ilustrační snímek

Největší britská automobilka Jaguar Land Rover zruší zhruba 4500 pracovních míst, převážně v Británii, kde má kolem 40...

Problémová dálnice bez tendru. ŘSD zvažuje přímý výběr stavitele D1 u Humpolce

Humpolec, 5. 1. 2019, D1. 92. km, směr Praha, demontáž

Část nedokončených prací na problematickém úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem chtějí silničáři zadat...

Vláda neví, zda použít miliardy od Evropské investiční banky. Dopravě by pomohly

Ilustrační snímek

Resort dopravy zbrzdil čerpání úvěru od Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu nových silnic a železnic, chce si...

Najdete na iDNES.cz