Policie zatkla „létajícího Čestmíra“, letenkáře připravil o desetitisíce

  2:43aktualizováno  2:43
Policie zadržela celostátně hledaného Ladislava Matušku, který podváděl prodejce letenek a získal od nich letenky v hodnotě nejméně desítek tisíc korun. Policisté si na něj počkali na letišti právě při návratu z jedné z jeho bezplatných cest.

Ladislav Matuška | foto: Blog Ladislava Matušky

Příběh muže, který se podle svých slov věnuje "především řízení procesů", připomíná jiné, už legendární vykuky. Například Lukáše Kohouta, který vystupoval jako falešný asistent bývalého ministra zahraničí Jana Kavana a prolétal stovky tisíc korun ze státních peněz. Matuška skončil se svými výlety paradoxně kvůli stejnému prostředku, který jeho podvody umožňoval: internetu.

Jeho postup byl vždy stejný: vystupoval jako zástupce firmy Lawyalty a objednal si u agentury letenku, většinou s velmi brzkým odletem, často i v řádu několika hodin. Když agentura chtěla doklad o zaplacení, poslal náhled z internetového bankovnictví u Fio Bank, který budil zdání, že peníze poslal.

Platební příkaz byl skutečně podán, ale převod peněz neproběhl. Přesto se mu tak podařilo koupit letenku do Jižní Afriky na náklady Student Agency. "Velmi naléhavě se domáhal jejího vystavení," říká mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Jak se Matuška snažil přelstít letenkáře

U firmy, která prodává letenky, si jen krátkou dobu před odletem objednává letenku. Jako metodu platby volí bankovní převod, při kterém se prodávajícímu nepřipíše převáděná částka na účet okamžitě. Následně jako doklad toho, že peníze odeslal, posílá náhled svého účtu z internetového bankovnictví, kde je uvedeno, že zadal příkaz k platbě. Ten však není možné uskutečnit, protože na Matuškově účtu není dost peněz. To však prodejce letenky neví...

Matuška se snažil vystupovat jako mimořádně vytížený a důležitý člověk. "Vzhledem k tomu, že naši zaměstnanci pracují 24 hodin denně v různých pobočkách ve světě, je bezpodmínečně nutná e-mailová komunikace," napsal například do jedné z agentur.

Ne všude jeho výpisu uvěřili. Například ve společnosti OK-Tours mu letenky do Sao Paula odmítli vystavit i poté, co poslal "doklad" o zaplacení. "Příkaz je jen cár papíru. Interně jsme to tedy vyhodnotili jako neseriózní a transakci zamítli," uvedl Roman Fritschka z OK-Tours.

Příkaz, který poslal, měl sice začerněné některé ostatní transakce, když se však vytiskl, začernění zmizelo a objevil se také pouze stokorunový zůstatek firmy na účtě. Z toho bylo patrné, že příkaz sice zadat mohl, ale nešlo ho kvůli nedostatku peněz uskutečnit.

Na Matušku se začala kupit trestní oznámení, například od Student Agency, jíž nezaplatil za letenku. Firma se snažila zjistit, kdy se Matuška ze zahraničí vrací. Dopátrala to, že letenku na zpáteční cestu z Floridy do Prahy mu prodala společnost Asiana. "Začali jsme pak urgovat policii na letišti, aby ho zatkla po příletu, což se nakonec povedlo," popisuje Ondrůj.

Cizinecká policie zatčení Matušky potvrdila. Případ vyšetřuje mostecká policie, ta se k případu zatím nechce dál vyjadřovat. Jen Asiana a Student Agency hlásí škodu dohromady za více než padesát tisíc korun, ve skutečnosti však bude částka ještě vyšší. Matuška totiž u Student Agency kupoval letenku do Kapského Města v Jihoafrické republice, zpět se však vracel z americké Floridy. Není tak jasné, jakým způsobem se dopravoval mezi těmito lokalitami.

Člen pirátské strany podváděl i jinak

Podle informací MF DNES podala trestní oznámení na Matušku i Fio Banka. "K uvedené záležitosti se odmítáme vyjadřovat mimo jiné s ohledem na bankovní tajemství a presumpci neviny," řekla mluvčí Vendula Žaloudíková.

MF DNES kontaktovala Matušku krátce po jeho zatčení. K celé záležitosti se nechtěl vyjadřovat. Na dotaz, zda letenku do Česka zaplatil, řekl jen, že to "právě řeší".

Při zadání jeho jména do internetových vyhledávačů se objevují odkazy na další podvody. Matuška vystupuje také jako člen České pirátské strany, údajně za ni kandidoval i ve volbách do parlamentu. Strana ho však ještě před volbami vyškrtla. "Měl nevyjasněné majetkové poměry," vysvětlil mluvčí strany Jaroslav Kučera. Matuška byl i aktivní bloger

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Prodeje aut po předloňském rekordním roce klesly na 261 tisíc vozů

Škoda Kodiaq RS

Prodeje nových aut v České republice vloni poklesly proti rekordnímu roku 2017 o zhruba deset tisíc vozů. Celkem si tak...

Rýn vysychá. Evropská dopravní tepna se možná stane nesplavnou

Náklad na řece Rýn v Kolíně nad Rýnem, Německo (28. listopadu 2018)

Rýn, jedna z nejdelších evropských řek a důležitá přepravní tepna pro mnoho různých druhů zboží, již možná brzy nebude...

Zákaz jízdy v levém pruhu děsí majitele karavanů, zasáhl by je totiž také

Ilustrační snímek

Připravovaný zákaz předjíždění a jízdy v levém pruhu na dálnicích, původně určený pro kamiony, může zkomplikovat...

Najdete na iDNES.cz