Piloti Lufthansy stávkují a ruší v Praze 30 letů, aerolinky se brání u soudu

  15:04aktualizováno  22. února 12:25
Piloti německé letecké společnosti Lufthansa vstoupili o půlnoci do čtyřdenní stávky. Chtějí si tím vymoci vyšší platy a získat záruky na zachování míst. V Praze kvůli tomu zruší až 30 letů. Aerolinky kvůli stávce přicházejí o velké peníze, a proto požádaly soud, aby stávku ukončil.

Piloti Lufthansy stávkují za vyšší platy. - Více než 4 000 pilotů Lufthansy i jejích dceřiných společností Germanwings a Lufthansa Cargo vstoupili o půlnoci do čtyřdenní stávky. Chtějí si tím vymoci vyšší platy a záruky zachování míst. | foto: AP

Lufthansa zrušila dnes celkem pět letů z Prahy do Německa. Jsou to především spoje do Frankfurtu nad Mohanem.

"Kolem jedenácté hodiny jsme požádali soud o to, aby stávku zakázal. Podle našeho přesvědčení je totiž naprosto nepřiměřená," řekl iDNES.cz Klaus Gorny odpovědný za komunikaci Lufthansy.

Letecká firma přichází každým dnem o zhruba 25 milionů eur (téměř 650 milionů korun). Pokud by tak piloti stávkovali až do čtvrteční půlnoci, jak oznámili, přišlo by to Lufthansu na 100 milionů eur.

Stávka pilotů. Letiště Lufthansy v Berlíně informuje o zrušených letech.

"Tímto potvrzujeme, že o půlnoci začala stávka, kterou zahájila odborová organizace Vereinigung Cockpit," sdělil ráno stručně podnik. "Obvykle máme 1 800 letů denně. Na dnešek počítáme s tím, že uskutečníme asi tisíc letů, některé lety ale během dne možná ještě budou zrušeny," varoval dopravce.

Letiště Lufthansy ve Frankfurtu nad Mohanem se po ohlášení stávky vylidnilo.

Dálkových letů dnes Lufthansa nabídne jen asi 160. Ke stávce se připojili rovněž piloti nákladní společnosti Lufthansa Cargo a také piloti společnosti Germanwings, což je nízkonákladový přepravce ze skupiny Lufthansa, celkem více než čtyři tisíce lidí.

Více než 4 000 pilotů Lufthansy i jejích dceřiných společností Germanwings a Lufthansa Cargo vstoupili o půlnoci do čtyřdenní stávky. Chtějí si tím vymoci vyšší platy a záruky zachování míst.Více než 4 000 pilotů Lufthansy i jejích dceřiných společností Germanwings a Lufthansa Cargo vstoupili o půlnoci do čtyřdenní stávky. Chtějí si tím vymoci vyšší platy a záruky zachování míst.

Ruzyňské letiště přijde kvůli čtyřdenní stávce německých pilotů o třicet spojů. "Lufthansa zrušila v souvislosti se stávkou celkem 28 letů mezi Prahou a Frankfurtem a 2 lety z a do Mnichova. Dnes bude zrušeno 11 letů, 6 letů zítra, 4 lety ve středu a 9 ve čtvrtek," uvedl Jan Lastovička ze společnosti Donath-Burson-Marsteller, která dopravce zastupuje v Česku.

Letadla společnosti Germanwings čekají na letišti v Colognene-Bonn. Letadla společnosti Germanwings čekají na letišti v Colognene-Bonn.

Podle alternativního letového řádu, jehož aktualizaci Lufthansa na svém webu ráno zveřejnila, vyplynulo, že všechny lety se ale dnes neruší. V šest hodin odletělo letadlo z Prahy do Frankfurtu. V 7:25 i letadlo do Mnichova. Dopravce počítá také se spojem v 15:40 z Mnichova do Prahy. Letadlo má přiletět v 16:50 a hned v 17:20 se vrací zpět.

Kde se ptát na zrušené linky

Lufthansa, která kvůli čtyřdenní stávce zruší po světě 70 procent letů, zřídila v Česku pro cestující informační linku na čísle 234 008 234. Pracovníci call centra od 8:00 do 17:30 lidem poradí, zda je jejich let zrušen. Zároveň jim poradí, co dělat dál.

Společnost lidem nabízí přeložení letu zdarma na jiný den až do 31. května; převedení letu zdarma na jinou leteckou společnost či zrušení letu a vrácení peněz.

Klienti mohou informace získat také na webu lufthansa.com, kde jsou zobrazeny všechny aktuálně zachované linky.

Lufthansa má rovněž na pražském letišti svoji pobočku. I tam se pasažéři dozvědí potřebné informace.

Kolika cestujícím nakonec stávka překazí jejich plány, nejde podle Laštovičky říci. Agentura AP ale odhaduje, že to může být až 10 tisíc lidí. Tyto odhady se ale mohou změnit. Záležet bude na tom, zda soud žádosti Lufthansy vyhoví, či zda se nakonec podaří přivést ke stolu obě znesvářené strany (piloty a vedení Lufthansy) a stávku předčasně ukončit.

Letiště Lufthansy v Berlíně se po vyhlášení stávky vylidnilo.

Situace se tak stále vyvíjí a kdo si není jist, zda jeho let platí či ne, může si v Česku zavolat na infolinku, kde mu pracovníci sdělí aktuální stav. "Nejlepší je volat den před odletem a ohlásit rezervační kód či číslo letenky, popřípadě číslo letu, datum a příjmení klienta," doporučuje Jiří Dobšík z brněnského call centra.

Zatím si svůj let nechaly přeložit stovky cestujících z Čech a Slovenska. Vzhledem k tomu, že na pondělí jsou už téměř všechny zrušené lety přesměrovány na jiné aerolinky, budou se další volající muset spokojit s přeložením letu na jiný den či vrácením peněz.

Stávka je nejdelším protestem pilotů

Pokud budou piloti stávkovat podle původního plánu až do čtvrteční půlnoci, pak se jejich akce stane nejdelším protestem svého druhu v historii Lufthansy. Naposledy stávkovali piloti tři dny v roce 2001. Tehdy jejich akce stála firmu 75 milionů eur. Současný protest má vyjít na 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč).

Pasažéři pozorují stojící letadlo Lufthansy na letišti Cologne - Bonn.

Stávka přichází v době, kdy se letectví vzpamatovává ze svého zřejmě nejhoršího roku.

Dnes se navíc čeká výsledek hlasování odborů palubního personálu britského vlajkového přepravce British Airways o mnohadenní stávce, kterou jim britský soud o vánočních a novoročních svátcích zakázal. (viz dřívější článek)

Piloti chtějí vyšší platy a jistá místa

Odbory pilotů Lufthansy požadují zvýšení mezd na příští rok o 6,4 procenta a zachování všech současných pracovních míst. Piloti se obávají, že Lufthansa bude jejich pracovní místa přesouvat na nedávno koupené dceřiné firmy v zahraničí, kde by ovšem vydělávali výrazně méně.

Více než 4 000 pilotů Lufthansy i jejích dceřiných společností Germanwings a Lufthansa Cargo vstoupili o půlnoci do čtyřdenní stávky. Chtějí si tím vymoci vyšší platy a záruky zachování míst.

Lufthansa loni převzala menší letecké společnosti Brussels Airlines, Austrian Airlines a BMI a rozjíždí vlastní italskou leteckou společnost Lufthansa Italia.

Odboráři nabídli o víkendu vedení podniku nová jednání, Lufthansa se k nim ale nechce vrátit dřív, dokud odbory neustoupí od požadavků, kde rozhodování patří podle Lufthansy do výlučné pravomoci managementu.

Cestující si mění letenky poté, co Lufthansa zrušila kvůli stávce pilotů řadu letů.

Člen představenstva Lufthansy Stefan Lauer nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung řekl, že společnost je ochotna garantovat pilotům jejich dosavadní pracovní místa do roku 2012. Garanci je prý schopna i prodloužit do roku 2013 nebo 2014, ovšem jen pod podmínkou, že piloti budou ochotni alespoň rok zanechat požadavků na zvýšení platů.

Schvalujete způsob, jakým piloti Lufthansy bojují za vyšší platy?

celkem hlasů: 23722

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 17618
Ano 4578
Nevím 1526

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Další z rubriky

Snaha o navrácení důvěry. Z nových boeingů pro Ryanair zmizel nápis MAX

Boeing 737 MAX v barvách Ryanair.

Vlnu spekulací vyvolaly fotografie, které byly zveřejněny na twitterovém účtu Woodys Aeroimage, jehož vlastník sleduje...

Zpět na začátek. Antimonopolní úřad musí znovu zkoumat mýtnou smlouvu

Ilustrační snímek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým...

Boeing bude uzemněný i na Nový rok. Aerolinky odpískaly návrat v září

Boeingy letecké společnosti Southwest Airlines jsou zaparkované na letišti ve...

Letouny Boeing 737 Max pravděpodobně zůstanou uzemněné do roku 2020. Informuje o tom americký deník The Wall Street...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz