Řidiči dostali prázdninový dárek, otevřel se úsek dálnice D3 u Tábora

  17:44aktualizováno  28. června 8:40
V pátek v pět hodin ráno se pro veřejnost otevřel úsek dálnice D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí. Po nové, pětadvacet kilometrů dlouhé trase mohou osobní auta jezdit bez dálniční známky do konce letošního roku. Pro kamiony bude zpoplatněný od 1. července.

Celkem má dálnice D3 už 42 kilometrů. Jak upozornila agentura ČTK, policie vyzývá řidiče k ohleduplné jízdě a maximálnímu soustředění. Stavba byla uvedena do předčasného užívání a kolem dálnice se ještě pracuje.

Už ve čtvrtek mělo na dálnici dopravní nehodu auto řízené cizincem, kterého na ještě zavřenou D3 prý zavedla navigace, řekl ČTK mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Dosud byli řidiči zvyklí, že především mezi Planou nad Lužnicí a Táborem mnohdy spíše jen popojížděli. Cesta z Prahy pak byla nekonečným příběhem. Jízda po dálnici rychlostí až 130 kilometrů za hodinu je proto vítaným urychlením.

Pro řidiče samotné je otevření tohoto úseku v podstatě prázdninový dárek. Při cestě na dovolenou se už nebudou muset zdržovat v kolonách.

"Výrazně to zrychlí cestu mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Mezi Táborem a Sezimovým Ústím denně projede dvacet tisíc vozidel. Bude to skutečně velká úleva pro města zasažená takovou intenzitou dopravy," řekl při čtvrtečním otevírání dálnice pro zvané ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Obyvatelé Soběslavi a Plané se už nemohou dočkat

Jeho slova potvrdili i starostové Soběslavi Jindřich Bláha a Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek. "Je to obrovská úleva. Od nového úseku si slibujeme velké zklidnění. Věřím, že tranzitní doprava se rychle přesune na dálnici," konstatoval Bláha.

Pro Planou to pak podle starosty znamená o 10 až 15 tisíc aut za den méně.

"Lidé u nás konečně začnou normálně žít. Kolují takové zvěsti, že auta budou jezdit kvůli poplatkům stále po silnici přes město. Pokud by se to mělo stát, udělám maximum proto, aby se rychle vrátili na dálnici. V takovém případě cestu maximálně znepříjemníme všemi dostupnými opatřeními," zdůraznil starosta Šimánek.

Pro kamiony bude nový úsek zpoplatněný od 1. července. "Pro ostatní zůstane zadarmo do konce letošního roku. Od nového pak budou platit klasické dálniční známky," doplnil Stanjura.

Dálnice D3 má tedy od dnešního dne už 42 kilometrů z Nové Hospody až po Veselí nad Lužnicí. Z Prahy k rakouským hranicím je to přibližně 171 kilometrů, stále tedy ještě není ani na polovině trasy dálnice nebo rychlostní silnice.

Na druhou stranu ještě letos by měla začít stavba dalších dvou úseků. Z Veselí nad Lužnicí do Bošilce a první část obchvatu Budějovic kolem Úsilného, obě pravděpodobně v září.

"Navíc pracujeme na přípravě všech úseků a hlavně, máme dostatek financí na přípravy projektů případně výkupy pozemků. Tím jasně ukazujeme, že je D3 pro stát jasnou prioritu," uzavřel Stanjura.

Nový úsek D3 u Tábora
Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

České dráhy vybaví 453 lokomotiv evropským zabezpečovacím systémem

Vizualizace nových vlaků Českých drah, které by se na pravidelných linkách měly...

České dráhy uzavřely první smlouvu na vybavení až 131 elektrických lokomotiv celoevropským zabezpečovacím zařízením...

Regiojet prodal dluhopisy za 921 milionů, peníze použije na nové vlaky

RegioJet představil nové lokomotivy. Mají vozit osmnáctivozové vlaky. (16....

Soukromý dopravce RegioJet prodal emisi zajištěných dluhopisů ve výši 921 milionů korun se splatností pět let. Získané...

Za rozšíření mýta na „jedničky“ budou chtít obce i kraje peníze na opravy

Ilustrační snímek

Ministr dopravy Vladimír Kremlík zpoplatní silnice prvních tříd navzdory slibu svého předchůdce Dana Ťoka. Krajům...

Najdete na iDNES.cz