České dráhy představily nový lak souprav a lokomotiv loni na jaře.

České dráhy představily nový lak souprav a lokomotiv loni na jaře. | foto: České dráhy, MF DNES

Nově natřené vlaky Českých drah se nápadně podobají argentinským vozům

  • 106
Nové modro-šedé vozy Českých drah se velmi výrazně podobají příměstským vlakům do argentinské metropole Buenos Aires. Dráhy přišly s novou podobou vlaků od nejznámějšího českého grafického studia, Studia Najbrt, loni na konci března. Soupravy ale vypadají téměř stejně jako vlaky argentinské společnosti Trenes de Buenos Aires (TBA). Ta je používá už mnoho let.

"Naše právní oddělení už tuto důležitou věc zkoumá," vyjádřil se k podobnosti šéf komunikace TBA Gustavo Gago.

"Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled. Chci, aby naši zákazníci vlaky jasně poznali," řekl tehdy šéf drah Petr Žaluda. Tato věta zapůsobila jako rozbuška na fandy železnice, kteří ihned začali na svých webech ukazovat podobně natřené vlaky. Avšak až argentinský lak, na který upozornil jeden z diskutujících, byl téměř stejný jako český.

Vlaky argentinské společnosti Trenes de Buenos Aires.

Je to náhoda, říkají autoři

Tvůrci návrhů odmítají, že by se v Argentině inspirovali. "Podobnost barevného řešení s argentinskou příměstskou dopravou je zcela náhodná," uvedl Petr Štěpán ze Studia Najbrt. Studio předkládalo podle něj několik variant, schvalování konečné podoby trvalo déle než rok. "Tmavě modro-azurovo-šedá varianta vznikla postupným vývojem návrhů a také připomínek klienta během tohoto dlouhého procesu," dodal Štěpán.

Ani dráhy v podobě nátěru nevidí problém. "Nedomnívám se, že by si cestující pletli vlaky ČD a lokálního dopravce v Jižní Americe, zřejmě ani nebude příliš mnoho lidí, kteří by se s jihoamerickým vlakem setkali," přemítá mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Argentinská firma, která přepraví zhruba stejně pasažérů jako České dráhy, navíc připravuje novou podobu svých vlaků.

Tuzemští grafici se shodují, že podoba vlaků je opravdu evidentní a může být předmětem sporu.

"Podoba je do očí bijící až na detaily – rozdílné barvy střech, umístění popisu vagonů. Designy nejsou stejné, ale jsou si velice podobné. Můj zdravý rozum mi říká, že takovéto kopírování by se dít nemělo," komentoval podobu Martin Valas z grafického studia Pixolo.

"Návrh nového designu vagonů je zejména kvůli zvolené barevné kombinaci duplikátem. Kopírování je krádež, ke shodě však může dojít zásluhou omezených vyjadřovacích prostředkům a náhodou," myslí si také Miroslav Vejlupek ze studia MiradiX. Případ Českých drah je podle něj spíše neúmyslnou shodou.

Zákon nátěr neporušuje

Právníci specializující se na autorské právo nepovažují za reálné, že by v případě nového laku tuzemských vlaků bylo možné prokázat porušení zákona.

"Pouhá podobnost, či dokonce shoda zdaleka ještě neznamená, že jde o plagiát, a tedy porušení autorského práva. K tomu je totiž zapotřebí, aby skutečně jeden autor vědomě zkopíroval dílo jiného autora," vysvětluje advokát Filip Winter.

Podle něj je v současném světě, který nepřetržitě vytváří a konzumuje tolik děl v reklamě, velmi časté, že dva autoři dospějí nezávisle ke shodnému výsledku, aniž jeden o druhém ví. Pokud opravdu začne soudní spor, bude klíčové mínění znalce, většinou odborníka z oblasti designu, kterého určí soud.

"V daném případě se navíc domnívám, že pouhá volba barev na vagon není autorským dílem," dodává Winter.

,