Nemůžete tramvajovou trať stavět jinudy? ptá se Švýcarsko Olomouce

  9:10aktualizováno  9:10
O stavbu nové tramvajové tratě v Olomouci se začala zajímat švýcarská vláda. Právě Švýcarsko totiž má na Hanou poslat na stavbu 225 milionů korun. Švýcarům si však stěžovalo Hnutí Duha, kterému vadí, že radnice zvolila trasu, která je podle něj nevhodná a navíc dvakrát dražší, než varianta, již prosazují ekologové.

Zatímco radnicí schválená trasa nové tramvajové tratě vede podél řeky Moravy, podle Hnutí Duha by měla vést přes Polskou a Rooseveltovu ulici. Pro zobrazení celé mapy klikněte. | foto: MF DNES

MF DNES má k dispozici e-mailovou korespondenci švýcarské ambasády a olomouckého magistrátu, která zájem zástupců alpské země potvrzuje. Ti dokonce na konci února Olomouc sami navštívili. Rozhodnutí, zda Švýcarsko městu zhruba 225 milionů pošle, přitom padne nejpozději příští měsíc.

Dopis pro švýcarskou vládu se stížností na plánované umístění nové olomoucké tratě odeslali ekologové z Duhy na začátku ledna tohoto roku. O měsíc později přišel na olomouckou radnici e-mail z velvyslanectví v Praze.

"Byl vytvořen posudek o možných alternativách vedení tramvajové linky?" ptají se zástupci země, z jejíchž fondů může do Olomouce na stavbu tratě na Nové Sady přijít bezmála čtvrt miliardy korun.

Právě absenci posudku olomoucká Duha vedení města vytýkala. Upozornila tak Švýcary, že Olomouc při rozhodování o nové trati na svá nejlidnatější sídliště nezvážila všechny varianty.

Zástupci Švýcarska už si obě diskutované trasy i prošli

"Nejsme paušálně proti tramvajím. Jen dáváme tamní vládě, které za případnou podporu pro Olomouc děkujeme, podnět k zamyšlení. Jsme mimo jiné přesvědčeni i o tom, že verze, kterou prosazuje magistrát, je dvakrát dražší než naše," přiblížil již dříve obsah dopisu vedoucí olomoucké pobočky Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Co chtěli Švýcaři vědět?

Kromě posudku o dalších variantách vedení tramvají na Nové Sady žádá švýcarská ambasáda v e-mailu z 2. února 2012 Olomouc o doplnění nefungujících odkazů na přílohy, zaslání stavebního povolení, posudku o dopadu na životní prostředí a dokladu o jednání na nákup nízkopodlažních tramvají.

Ekologové jsou zastánci vedení tramvají na Nové Sady přes Rooseveltovu a Polskou ulici. Magistrát pak počítá s variantou přes novou čtvrť a nákupní centrum Šantovka, které se právě staví.

"Nám se Švýcaři neozvali. Ta korespondence ale ukazuje, že se i oni o různé varianty zajímají," přemítá nyní Kutal.

Zástupci Švýcarska se pak na konci února objevili i přímo v Olomouci. Spolu s lidmi z ministerstev financí a životního prostředí si prošli staveniště Šantovky, Rooseveltovu ulici a sídliště Nové Sady.

Autorem e-mailů, jež má redakce MF DNES v rukou, je na straně švýcarské ambasády David Stoklasa. Ten je ale nyní mimo úřad. "Olomoucká trať je skutečně jen jeho záležitost, nemohu se k ní za něj vyjadřovat," uvedla jeho kolegyně.

Zvolená trasa je méně náročná a vhodnější, tvrdí město

Radnice Stoklasovi odpověděla 15. února. "V polovině roku 2009 začal investor Šantovky řešit propojení své budoucí zóny s hlavní městskou komunikací ve Velkomoravské ulici. Městu se tak otevřela reálná možnost zavedení dlouho očekávané tramvajové linky do hustě obydlené okrajové části města," odepsal Švýcarům Radovan Sítek, vedoucí odboru evropských projektů.

"Z tohoto důvodu se radní rozhodli podporovat tuto více reálnou variantu tramvajové linky oproti té v Rooseveltově ulici spojené s obtížným řešením technické stránky," pokračuje Sítek.

"K posouzení variant tramvajové tratě došlo při změně územního plánu. Při ní se vlastně rozhoduje, zda je vhodnější možnost, jež je v tom původním, či ta nově navrhovaná," doplňuje náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Na D1 u Humpolce se odstraňují svodidla, tvoří se kolony

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

Se zdržením zhruba půl hodiny by měli počítat lidé jedoucí na dálnici D1 směrem na Brno. U Humpolce se tvoří asi...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Nejlepší kalendář roku 2019 ovládli dětští železničáři, snímky pobaví

Národní železniční dopravce České dráhy ve čtvrtek v Brně převzal cenu...

České dráhy nedávno ohlásily rekordní počet cestujících a nyní mají další důvod ke chlubení. Jejich kalendář nazvaný...

Najdete na iDNES.cz