Nehody nezavinil systém, šlo o lidské chyby, tvrdí vedení Českých drah

  13:52aktualizováno  13:52
Národní dopravce po nehodách z posledních týdnů změní systém přípravy strojvedoucích a více se zaměří na praktickou část. Pro tyto účely podnik nasadí dva železniční trenažéry. Společně s ministerstvem dopravy prosazují České dráhy zavedení systému, který by odhalil, jestli strojvůdci během povinného odpočinku nejezdí pro konkurenci.

Generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec o tom informoval ve středu po poradě s vedením podniku, která zhodnotila železniční nehody z posledních týdnů. 

„Všechny mimořádné události důkladně vyšetřujeme. První výsledky ukazují, že se nejedná o žádnou systémovou chybu. Ve všech případech jde o selhání práce strojvedoucího a výkonu jeho funkce,“ uvedl Kupec.

Dráhy podle něj v posledních týdnech provedly více než 300 namátkových kontrol strojvedoucích. „Každého strojvedoucího seznamujeme s tím, co se stalo a co bylo příčinou mimořádné události. Je také upozorněn na to, jak této situaci předcházet,“ řekl Kupec.

Národní dopravce bude měnit systém přípravy svých strojvedoucích a více se zaměří na praktickou část. Pro tyto účely nasadí dva železniční trenažéry, jeden v Praze a jeden v České Třebové.

Ťok zvažuje bodový systém pro strojvůdce

V posledních týdnech došlo na železnici ke srážce osobního vlaku s nákladním mezi stanicemi Ronov nad Doubravou a Žleby na Chrudimsku a vůbec nejhorší letošní nehodě vlaků na brněnském hlavním nádraží, při které se zranilo více než 20 cestujících.

Kvůli stoupajícímu množství nehod plánuje ministr dopravy Dan Ťok zavést pro strojvůdce trestné body, které za porušení pravidel už roky sbírají řidiči aut. „Je pravda, že v současnosti nemáme žádnou podobnou evidenci. Drážní úřad dnes nemá jinou možnost, jak odebrat licenci strojvedoucího, než když ztratí zdravotní způsobilost,“ potvrdil Kupec.

Fotogalerie

Zároveň by měl být zavedený elektronický systém kontroly strojvedoucích, zda místo odpočinku nejezdí pro více dopravců. Dráhy v současnosti nemají žádný systém, který by byl tuto praktiku schopný odhalit.

V reakci na nehody se hovořilo i o možnosti zavést do kabin strojvůdců kamery, to však Kupec odmítl. „Neustále strojvůdce poučujeme, že musí věnovat veškerou pozornost řízení, ale to, že mají mobilní telefon, nebo svačí, nijak neovlivníme. Nemyslím si však, že kamera v kabině je řešení, znervózňovala by je,“ řekl.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek označil současnou dopravní...

Šest z deseti kamionů jezdí v Česku naložených více, než je povoleno. Jedno přetížené nákladní vozidlo přitom podle...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Najdete na iDNES.cz