V letadlech loni zemřelo 556 lidí, bezpečnost ve vzduchu přitom roste

  12:01aktualizováno  12:01
Při leteckých nehodách v loňském roce zemřelo 556 lidí. Je to téměř třináctkrát více než v roce 2017, který byl však v historii komerčního létání nejméně tragický. V dlouhodobém srovnání byl počet obětí na životech v letecké dopravě podprůměrný.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V minulém roce přišlo na celém světě o život 556 lidí, kteří se rozhodli cestovat letadlem. Rok předtím si létání vyžádalo 44 obětí, uvedl portál Aviation Safety Network (ASN).

Největší tragédie se odehrála v říjnu, kdy se v Indonésii zřítil do moře Boeing 737 společnosti Lion Air. Při nehodě přišlo o život 189 lidí. Takových fatálních nehod ASN loni evidovala patnáct. Dalšími byla havárie letounu na Kubě, kde v důsledku lidského selhání zemřelo 112 lidí, v únoru zemřelo 66 lidí při havárii v letadla íránském pohoří Zagros. Dalších 55 cestujících nepřežilo přistání letadla na nepálském letišti Kathmandu.

Taková bilance vypadá až hrozivě při srovnání s loňským rokem. Ten byl však v historické řadě velmi mírným pokud jde o ztráty na životech. Při komerčních letech dokonce nepřišel o život nikdo. V desítce nehod zemřelo přes čtyřicet lidí.

V dlouhodobém srovnání naopak loňský rok potvrzuje, že létání se stalo bezpečnější, než to bylo v minulosti. Vzdušný prostor loni křižovalo 37,8 milionu letů a na 2,5 milionu letů tak připadá jedna letecká nehoda s obětmi na životech.

KVÍZ: Kolik lidí má fóbii z létání a které aerolinky mají v logu ptáka?

„Pokud by se počet havárií loni vrátil na úroveň před deseti lety, došlo by k 39 fatálním nehodám,“ napsal Harro Ranter z nizozemského portálu. Počet nehod, respektive obětí se tak za jednu dekádu snížil více než dvojnásobně. A v roce 2000 se fatálních nehod přihodilo dokonce 64.

Nejméně deset z pětadvaceti nejhorších leteckých havárií v uplynulých pěti letech spadá do kategorie „ztráta kontroly“. Nejzávažnější problém zahrnuje vychýlení z plánované trasy, způsobené mechanickou závadou, lidským selháním nebo přírodními vlivy.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Odborníci analyzují černé skříňky z boeingu. Mohlo jít o technický problém

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines havaroval v neděli 10. března krátce po startu z Addis Abeby....

Nic jsme nevydělali a lepší to nebude, vzkázal konkurent Uberu investorům

Ilustrační snímek

Alternativní taxislužba Lyft před vstupem na burzu oznámila, že doposud měla jen samé ztráty a možná nebude schopna...

Výpadek letounů pomohou českým Smartwings pokrýt bulharské Fly2Sky

Boeing 737 Max 8

Nedostatek letadel české společnosti Smartwings pomůže vyřešit pronájem jednoho letounu bulharského dopravce Fly2Sky....

Najdete na iDNES.cz