Antimonopolní úřad zamítl stížnost Kapsche na mýtný tendr

  12:54aktualizováno  12:54
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v opakovaném prvoinstančním rozhodnutí zamítl stížnost společnosti Kapsch, která napadla pravidla soutěže na provoz mýtného systému po roce 2019. Firma podle úřadu nedoložila, že jí kritizovaná pravidla soutěže způsobila újmu. Zákaz uzavřít smlouvu s vítězem soutěže, konsorciem SkyToll a CzechToll miliardáře Petra Kellnera však nadále platí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Dosavadní provozovatel mýtného systému, společnost Kapsch, si stěžovala na způsob, jakým ministerstvo dopravy rozdávalo uchazečům o mnohamiliardový tendr podklady pro vypracování soutěžních nabídek. Úřad je totiž rozdával na přepisovatelných flash discích, a nebylo tedy jasné, zda všichni uchazeči obdrželi stejné informace.

„Úřad zamítl návrhy společnosti Kapsch, neboť v postupu zadavatele neshledal porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, případně správní řízení zastavil, neboť v návrhu nebyla tvrzena újma, kterou měl zadavatel svým jednáním navrhovateli způsobit,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí úřadu Martin Švanda.

Antimonopolní úřad původně ve zhruba rok trvajícím sporu rozhodl opačně a připomínkám Kapsche dal za pravdu. Změnu kurzu způsobil až rozklad, ve kterém šéf ÚOHS Petr Rafaj připustil, že úředníci v první instanci nedostatečně vyhodnotili závažnost pochybení ministerstva dopravy a zda skutečně mohla mít vliv na férovost soutěže.

„Úřad nezvážil skutečnost, že obsahem sporné části zadávací dokumentace byly informace o stávajícím mýtném systému, jejichž autorem byl sám navrhovatel – společnost Kapsch Telematic Services,“ uvedl k rozhodnutí předsedy na konci srpna ÚOHS s tím, že nikdo ze zbylých tří uchazečů proti postupu ministerstva neprotestoval. Všichni nakonec nabídli zcela nový satelitní systém, podle jednatele CzechTollu tak na přesnosti technického popisu stávajícího systému při přípravě nabídek příliš nezáleželo.

Dnešní rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad, uvedl ÚOHS.  Zároveň vzkázal, že se jím neruší nařízené předběžné opatření, které ministerstvu zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným vítězem mýtného tendru.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Kdo opraví fasádu Fantovy budovy. SŽDC vypsala výběrové řízení

Fantova kavárna na Hlavním nádraží v Praze už prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v pátek zahájila výběrové řízení na zhotovitele, který opraví fasádu a střechu...

Zákaz jízdy v levém pruhu děsí majitele karavanů, zasáhl by je totiž také

Ilustrační snímek

Připravovaný zákaz předjíždění a jízdy v levém pruhu na dálnicích, původně určený pro kamiony, může zkomplikovat...

Rýn vysychá. Evropská dopravní tepna se možná stane nesplavnou

Náklad na řece Rýn v Kolíně nad Rýnem, Německo (28. listopadu 2018)

Rýn, jedna z nejdelších evropských řek a důležitá přepravní tepna pro mnoho různých druhů zboží, již možná brzy nebude...

Najdete na iDNES.cz