V Česku je téměř tisíc mostů v kritickém stavu, desítky v havarijním

  1:00aktualizováno  1:00
Stovky mostů v Česku potřebují urychlenou opravu nebo jsou už uzavřené a čekají na demolici. MF DNES exkluzivně získala přehled mostů v havarijním stavu. Dobrou zprávou je, že se podle statistik stav silniční infrastruktury zvolna lepší.

(ilustrační snímek) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Neodkladnou generálku například potřebuje most, který spojuje jihomoravský Vyškov s průmyslovým předměstím. Stavba, která překlenuje frekventovanou železniční trať mezi Brnem a Ostravou, je podle šetření silničářů hodnocena takzvaným stupněm VII, a je tedy v havarijním technickém stavu.

Podobných mostů po celém Česku je podle aktuální kontroly 84. Na části z nich je kvůli bezpečnosti zakázán provoz aut, jiné jsou provizorně podepřené a čekají na rekonstrukci. Dalších 893 mostních konstrukcí dostalo od techniků po důkladných kontrolách ve všech krajích druhou nejhorší známku, takzvaný stupeň VI.

Vybrané mosty v ČR zralé na rekonstrukci.

Vybrané mosty v ČR zralé na rekonstrukci.

Jižní Morava a střední Čechy

Česko odhalilo 126 rizikových mostů. Podobají se tomu zřícenému v Janově

I přes výrazné zlepšení proti loňskému roku zůstává největší podíl nevyhovujících mostů v Jihomoravském kraji. Vloni na jižní Moravě opravili silničáři 69 mostů, z nichž 12 bylo v havarijním stavu.

„Namátkou šlo o mosty u Nového Dvora, Nebovid nebo za Kuřimským Jestřebím,“ řekl MF DNES ředitel krajské silniční správy Zdeněk Komůrka. I tak zůstává v Jihomoravském kraji stále v havarijním stavu 17 mostů.

Ve Středočeském kraji dokonce letos museli silničáři po prohlídkách řadě mostů technické hodnocení zhoršit. A kraj má také v absolutních číslech největší počet mostních konstrukcí v nevyhovujícím stavu. Včetně trojice mostů na státních silnicích první třídy se zde nachází havarijních 21 staveb a dalších 143, které jsou ve velmi špatné kondici.

Fotogalerie

Situace se lehce lepší

Celkově statistiky hovoří o pozvolném zlepšování silniční infrastruktury. V celorepublikovém srovnání je totiž letošní výsledek proti šetření z počátku loňského roku v nejhorší kategorii příznivější o dvanáct případů.

Podle expertů za tím však není snaha samospráv urychleně řešit technický stav nejzdevastovanějších mostů po zřícení trojské lávky v Praze nebo dálničního mostu v italském Janově. „Taková snaha by se výrazněji projevila nejdříve za pět let,“ uvedla vedoucí střediska mostů v projekční společnosti Sudop Praha Dana Wangler.

Přestože se podle oslovených projektantů množství zakázek na obnovu mostů zvýšilo, radikální zlepšení nelze čekat z roku na rok. Celý proces od přípravy projektu přes výběr stavební firmy je totiž časově velmi náročný. Zlepšení situace v regionech spíše pomohlo to, že stát v posledních letech krajským úřadům přispívá miliardovými částkami na opravy silnic druhých a třetích tříd.

Právě na nich se drtivá většina mostů v havarijním stavu nachází, zatímco na dálnicích mosty v havarijním stavu nejsou vůbec. Státní silničáři z Ředitelství silnic a dálnic mají na starosti bezmála pět tisíc mostů, z nichž v nejhorší kategorii se nachází šest z nich.

I mezi jednotlivými kraji jsou velké rozdíly v technickém stavu mostních konstrukcí. Čtyři kraje například mosty v havarijním stavu vůbec neevidují.

„Na Vysočině silničáři loni opravili na pět desítek mostů za více než 270 milionů korun,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Počet mostů, které po letošním šetření technici zařadili do kategorií havarijní a ve velmi špatném technickém stavu, se jim tím podařilo snížit o 14. Peníze pro letošní opravy zatím vyčleněny nejsou. Z přebytku hospodaření kraj předpokládá uvolnit 100 milionů korun. Další peníze by mohly plynout z příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury. Zhruba 150 milionů na rekonstrukce vynaložil Královéhradecký kraj. Více než polovinu částky si vyžádala rekonstrukce mostu překlenujícího Orlici v hradecké čtvrti Svinary.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Každý sedmý vlak loni přijel pozdě. Nejpřesnější jsou osobáky

Ilustrační snímek

Rozkopané koridory a dlouhá čekání na zpožděný vlak. Jen málo lidí v Česku nemá k fungování železnice výhrady, přitom...

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek označil současnou dopravní...

Šest z deseti kamionů jezdí v Česku naložených více, než je povoleno. Jedno přetížené nákladní vozidlo přitom podle...

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

Najdete na iDNES.cz