Stát napumpuje miliardu korun do železniční tratě mezi Třebíčí a Brnem

  17:42aktualizováno  17:42
V příštích dvou letech se chystá rekonstrukce některých míst na železniční trati 240 tak, aby po ní vlaky mohly jezdit i stokilometrovou rychlostí. Cesta mezi Třebíčí a Brnem by se tak mohla o dost zkrátit. Zlepšení se dočká hned několik nádraží.

Vlakové nádraží v Třebíči | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Opravené perony a podchod ve vlakové stanici Třebíč, zrekonstruované zastávky ve Vysokých Popovicích, Vladislavi a v Třebíči-Borovině včetně pořádného osvětlení, i to chystá na trati 240 mezi Jihlavou a Brnem Správa železniční dopravní cesty.

Důvod? Státu zůstaly peníze z jiných projektů, a tak může částka okolo miliardy korun připlout mimo jiné sem. "Akce s názvem Revitalizace trati Zastávka u Brna - Třebíč se bude dělat v letech 2014 až 2015," potvrdil mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Na cestující po modernizaci bude čekat vyšší komfort. Vzniknou bezbariérová nástupiště, vlaky navíc budou moci jezdit až stokilometrovou rychlostí. Nejde ovšem o elektrifikaci tratě, jak by mohl někdo předpokládat, "pouze" o sérii zlepšení.

Vedoucí odboru dopravy v Třebíči Aleš Kratina říká, že své udělal i vytrvalý tlak z Třebíče a z Vysočiny. "Třebíčská radnice jasně stojí za stanoviskem podpory rozvoje železničních tratí v regionu," podotkl Kratina.

Cesta vlakem z Třebíče do Brna by se mohla vejít do hodiny

Zastávku v Třebíči-Borovině pravidelně využívá například Tereza Nováková z Okříšek. Denně tu vystupuje při cestě do práce. "Určitě by se to tu mělo opravit. Myslím, že hlavně chybí informační systém. Když mají vlaky zpoždění, my se to nedozvíme. Otázkou je, zda by to ale vandalové okamžitě nerozmlátili, když zde není pravidelná obsluha. Možná by pomohly kamery," myslí si žena.

Fotogalerie

Mohou cestující od rekonstrukce očekávat cestu rychlíkem z Třebíče do Brna za dobu okolo padesáti minut? "Poslední slovo budou mít tvůrci jízdních řádů. Do konstrukce grafikonu vstupuje řada vlivů. Ovšem dojet rychlíkem z Třebíče do Brna za dobu pod hodinu, to nebude nereálné," připustil Kratina. Nyní trvá cesta přibližně jednu a čtvrt hodiny.

Co dalšího kromě opravených zastávek budou stavaři na trati dělat? "Budeme modernizovat přejezdy s důrazem na minimalizaci záborů mimodrážních pozemků. Zrekonstruujeme vybrané mosty a propustky a také traťová zabezpečovací a sdělovací zařízení," shrnul mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

V úseku mezi Vladislaví a Třebíčí je podle jeho slov navrženo zrušení nebezpečného přejezdu a zajištění náhradního příjezdu. A podle informací MF DNES se má například zabezpečovat taky přejezd přes silnici z Náměště nad Oslavou do Březníku.

Na výpravní budovu se nesmí zapomenout, upozorňuje kraj

Největší změny se ovšem uskuteční ve stanici Třebíč, kde se potkají projekty SŽDC a třebíčské radnice. Omšelé nádraží zcela změní podobu, na kterou jsou lidé desítky let zvyklí.

SŽDC kromě modernizace stávajícího nástupiště postaví u třetí koleje úplně nový bezbariérový peron s podchodem, jenž vyústí u dnešního stánku s občerstvením. Podchod má být opatřený na obou koncích výtahy.

V prostoru před nádražím po celé šíři od parkoviště vznikne dopravní terminál se zastávkami pro autobusy městské i příměstské dopravy. Bude stát 65 milionů korun, financován bude převážně z dotací, zbytek zaplatí Třebíč.

A náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl vyjednává taky o opravě výpravní budovy. "Snažím se tlačit na ministra dopravy, aby se obecně co nejdříve ukončil převod majetku Českých drah na Správu železniční dopravní cesty. Ten proces je o rok zpožděný a hrozí, že se nestihne udělat natolik rychle, aby se mohly výpravní budovy u tratí opravovat. České dráhy totiž nemůžou čerpat dotace z Operačního programu Doprava, kdežto SŽDC ano," upozornil Joukl.

A doplnil, že pokud už se má třebíčské nádraží opravovat jako celek, je nesmysl, aby zůstala výpravní budova jediná v původním stavu. Právě Operační program Doprava je zdroj, ze kterého bude SŽDC čerpat prostředky na revitalizaci trati 240 od Zastávky u Brna po Třebíč.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

O dva tisíce míst víc. České dráhy se připravují na pietu za Gotta

V souvislosti s pietními akcemi k uctění památky zpěváka Karla Gotta posílí České dráhy na konci tohoto týdne vybrané...

Sněhová kalamita na D1 se opakovat nebude, slibuje nový šéf silničářů

Nově jmenovaný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl chce veškeré stavební práce na dálnici D1 ukončit k 30....

Letecké taxi od Uberu se nepředvedlo. Je drahé a pomalejší než auto

Společnost Uber v New Yorku spustila prémiovou službu - letecké taxi, které má doletět z centra Manhattanu na nedaleké...

Problémy Boeingu nekončí. Aerolinky odstavují stroj 737 NG kvůli trhlinám

Federální úřad pro letectví potvrdil problémy Boeingu s dalším typem letounu. Minulý týden zjistil u 38 strojů z řady...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz