Ředitel Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák (vlevo) a prezident ČSA Phillippe

Ředitel Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák (vlevo) a prezident ČSA Phillippe Moreels (vpravo) hovoří na brífinku k protestní akci pilotů proti restrukturalizaci firmy. (1. prosince 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéf aeroholdingu Dvořák skončil, po večeři Babiše s Korejci rezignoval

  • 7
Tvůrce Českého aeroholdingu, přes který se hlavně z peněz Letiště Praha zachraňovaly ztrátové České aerolinie, končí. Miroslav Dvořák, který dříve vedl i Letiště Praha a ČSA, ve středu rezignoval na post předsedy představenstva. V představenstvu končí i Petr Vlasák, který řídil finance a nákup.

O konci Dvořáka se mluví několik týdnů, jeho rezignaci ve středu potvrdil místopředseda představenstva Václav Řehoř. Právě ten Dvořáka ve funkci nahradil. 

Dvořák rezignoval krátce po úterní večeři ministra financí Andreje Babiše se zástupci Korean Air, které vlastní 44 % akcií Českých aerolinií.

Konec Dvořáka oznámil Babiš už před měsícem, podle akcionářské smlouvy mezi Korean Air a ČSA ho ale nebylo možné odvolat. Korejci přitom v aeroholdingu nevlastní ani jednu akcii, přesto si ve smlouvě vymínili, že mohou mluvit i do personálií ve firmě vlastněné státem. "Vstupem do ČSA nesli riziko svého jména. Jakkoliv by majoritu chtěli, nemohou ji mít, protože by ČSA přišly o status evropského přepravce. Potom zcela chápu, že trvali na záruce personální stability," vysvětlil sporný bod ve smlouvě exministr financí Miroslav Kalousek.

Současné vedení ministerstva naopak považuje smlouvu za nevýhodnou a chce ji změnit. "Takové ustanovení považujeme z pohledu ČR jako stoprocentního akcionáře aeroholdingu vzhledem k podmínkám transakce na prodej ČSA za výrazně nevýhodné," řekl Michal Žurovec z tiskového oddělení. Češi by chtěli, aby z akcionářské smlouvy toto schvalování úplně vypadlo.

Bankéř i majitel elektráren

Dvořák začal pracovat pro stát v letectví v roce 2007, kdy ho tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček poslal do čela Letiště Praha. Předtím vedl privátní bankovnictví v ČSOB, odkud si přivedl i Petra Vlasáka. V roce 2009 k Letišti převzal i vedení silně ztrátových Českých aerolinií. Aby firmu zachránil, rozprodával postupně její majetek nejprve Letišti Praha a posléze nově založenému Českému aeroholdingu.

Špatný stav se ale rozprodejem a zeštíhlením vyřešit nepodařilo, jen za loňský rok prodělal dopravce téměř miliardu korun.

Dvořák patří současně i k velkým podnikatelům v energetice: jeho firma Reno Energie vlastní několik především vodních elektráren. V Praze - Podolí si před časem postavil velkou vilu v sousedství lobbisty Romana Janouška.