Šéf aeroholdingu Dvořák skončil, po večeři Babiše s Korejci rezignoval

  13:10aktualizováno  13:10
Tvůrce Českého aeroholdingu, přes který se hlavně z peněz Letiště Praha zachraňovaly ztrátové České aerolinie, končí. Miroslav Dvořák, který dříve vedl i Letiště Praha a ČSA, ve středu rezignoval na post předsedy představenstva. V představenstvu končí i Petr Vlasák, který řídil finance a nákup.

Ředitel Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák (vlevo) a prezident ČSA Phillippe Moreels (vpravo) hovoří na brífinku k protestní akci pilotů proti restrukturalizaci firmy. (1. prosince 2011) | foto:  Dan Materna, MAFRA

O konci Dvořáka se mluví několik týdnů, jeho rezignaci ve středu potvrdil místopředseda představenstva Václav Řehoř. Právě ten Dvořáka ve funkci nahradil. 

Dvořák rezignoval krátce po úterní večeři ministra financí Andreje Babiše se zástupci Korean Air, které vlastní 44 % akcií Českých aerolinií.

Konec Dvořáka oznámil Babiš už před měsícem, podle akcionářské smlouvy mezi Korean Air a ČSA ho ale nebylo možné odvolat. Korejci přitom v aeroholdingu nevlastní ani jednu akcii, přesto si ve smlouvě vymínili, že mohou mluvit i do personálií ve firmě vlastněné státem. "Vstupem do ČSA nesli riziko svého jména. Jakkoliv by majoritu chtěli, nemohou ji mít, protože by ČSA přišly o status evropského přepravce. Potom zcela chápu, že trvali na záruce personální stability," vysvětlil sporný bod ve smlouvě exministr financí Miroslav Kalousek.

Současné vedení ministerstva naopak považuje smlouvu za nevýhodnou a chce ji změnit. "Takové ustanovení považujeme z pohledu ČR jako stoprocentního akcionáře aeroholdingu vzhledem k podmínkám transakce na prodej ČSA za výrazně nevýhodné," řekl Michal Žurovec z tiskového oddělení. Češi by chtěli, aby z akcionářské smlouvy toto schvalování úplně vypadlo.

Bankéř i majitel elektráren

Dvořák začal pracovat pro stát v letectví v roce 2007, kdy ho tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček poslal do čela Letiště Praha. Předtím vedl privátní bankovnictví v ČSOB, odkud si přivedl i Petra Vlasáka. V roce 2009 k Letišti převzal i vedení silně ztrátových Českých aerolinií. Aby firmu zachránil, rozprodával postupně její majetek nejprve Letišti Praha a posléze nově založenému Českému aeroholdingu.

Špatný stav se ale rozprodejem a zeštíhlením vyřešit nepodařilo, jen za loňský rok prodělal dopravce téměř miliardu korun.

Dvořák patří současně i k velkým podnikatelům v energetice: jeho firma Reno Energie vlastní několik především vodních elektráren. V Praze - Podolí si před časem postavil velkou vilu v sousedství lobbisty Romana Janouška.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Aerolinky upravují rezervační systémy. Přidávají nové možnosti při volbě pohlaví

Ilustrační snímek

Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Najdete na iDNES.cz