Česká Třebová zvítězila, mezinárodní vlaky tam budou zastavovat

  13:00aktualizováno  13:00
Cestující z České Třebové a přilehlé oblasti se konečně dočkali. Od doby platnosti nových jízdních řádů, tedy od poloviny prosince, začnou na českotřebovském nádraží zastavovat také všechna "écéčka".

V České Třebové zastaví od prosince více vlaků Euro City. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jedná se o spoje EuroCity, které musí být mezinárodní, s jídelním vozem, klimatizované a podmínkou jejich provozu je i to, že zastavují pouze ve významných městech. Z čehož vyplývá, že Česká Třebová tímto posílením z hlediska prestiže povyrostla.

"Usilovali jsme o to dlouho a zaplaťpámbu, že konečně někdo vzal při sestavování grafikonu v potaz naše připomínky, které dlouhodobě předkládáme, aby nový terminál mohl fungovat, jak má," reagoval českotřebovský starosta Jaroslav Zedník. Terminál je více než třísetmilionovou investicí České Třebové s obřím podzemním parkovištěm.

Pohodlí při příjezdu a odjezdu z nádraží navýší tak i to, že náročnější cestující dostanou větší šanci přestoupit na vlaky vyšší kvality s výrazně kratšími jízdními dobami. Za úspěchem České Třebové je vytrvalý tlak představitelů města na různých úrovních.

Vedle starosty a Českotřebováka hejtmana Martina Netolického lze uvést například bývalého docenta Dopravní fakulty pardubické univerzity i poslance Václava Cempírka a dnešního šéfa Českých drah Dalibora Zeleného, který je mimo jiné i radním města.

"Lidí, kteří se o to snažili, je spousta, nedá se říci, že za to může jen jeden. Železniční uzel tady měl význam vždycky, akorát byl v poslední době úplně nesmyslně potlačován a připravoval lidi z regionu o kvalitní vlakový přístup do center, jakými jsou Ostrava, Brno či Praha," řekl starosta Zedník.

Nově budou od 15. prosince zastavovat v České Třebové všechny spoje nejvyšší kategorie EC mezi Prahou a Brnem a opačně. Jedná se o mezinárodní dálkové spoje Německo - Česká republika - Rakousko/Slovensko, Maďarsko.

Spoje EC směr Brno budou jezdit každou 17. minutu od 6:17 do 21:17 hodin, směr Praha každou 41. minutu od 6:41 do 21:41 hodin.

"Nyní v České Třebové staví celkem devět párů vlaků, z toho sedm párů EC a dva páry Ex. Nově bude zastavovat o sedm spojů EC v každém směru. Stále platí, že zde staví devět párů nejrychlejších spojů, od nového grafikonu jich bude celkem šestnáct párů," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Každý sedmý vlak loni přijel pozdě. Nejpřesnější jsou osobáky

Ilustrační snímek

Rozkopané koridory a dlouhá čekání na zpožděný vlak. Jen málo lidí v Česku nemá k fungování železnice výhrady, přitom...

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

Najdete na iDNES.cz