Letenky do Pekingu jsou na čas olympiády téměř vyprodané

  15:04aktualizováno  15:04
Lety do Číny na termíny kolem olympiády jsou z velké části vyprodané. Zbývají poslední letenky, za které však zájemce zaplatí mnohem více, než například ještě před půl rokem, uvádí prodejci a letecké společnosti. Olympiáda se uskuteční v Pekingu od 8. do 24. srpna.
„Některá letadla jsou již zcela plná,“ řekla ředitelka německé Lufthansy v České republice Dörte Kleinová. Ilustrační foto.

„Některá letadla jsou již zcela plná,“ řekla ředitelka německé Lufthansy v České republice Dörte Kleinová. Ilustrační foto. | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

"Některá letadla jsou již zcela plná," řekla ředitelka německé Lufthansy v České republice Dörte Kleinová. Dodala, že zájem o letenky do Číny je i mezi Čechy; společnost prý letos zaznamenala dvouciferný růst počtu českých pasažérů na linkách do nejlidnatější země světa.

Jeden z největších prodejců letenek v ČR, společnost Asiana, registruje velký zájem o letenky již od počátku roku. Podle obchodního ředitele Josefa Trejbala se však poslední dobou prodává letenek méně, neboť ceny prudce vzrostly.

"I v těchto dnech se se zájmem setkáváme, ten je ovšem jen chvilkový do poznání, že lety zpět jsou vyprodané až do týdne po olympiádě a cena vyšší než 50 tisíc korun," řekl Trejbal.

Ještě před nedávnem se přitom cena letenky pohybovala kolem 20 tisíc. Z ČR do Číny nevede žádná přímá linka, takže je nutné přestupovat v některém evropském leteckém uzlu.

Také cena zájezdů s blížící se olympiádou roste. V závěru loňského roku stál čtrnáctidenní pobyt a letenka 33 tisíc korun, nyní se ceny pohybují kolem 100 tisíc.

"Téměř veškeré lety a hotely už jsou vyprodané," vysvětlila nárůst Kateřina Benešová z CK Senator Travel. Vstupenky na sportovní klání CK nenabízejí.

Na olympijské soutěže dostala Česká republika přiděleno 6 000 lístků, ačkoliv sportovní fanoušci žádali o několik tisíc více. Oficiální distributor vstupenek, jímž byla CK Čedok, hlásil vyprodáno již počátkem roku. Ceny vstupenek se pohybovaly v rozmezí od 100 korun do 16 300 korun. Nejdražší je úvodní ceremoniál.

Právě komplikace s distribucí vstupenek způsobily, že do Číny míří v drtivé většině individuální turisté. "Ve srovnáni s předcházející letní olympiádou registrujeme menší zájem ze strany klientů," uvedla Benešová.

Podle odhadů analytické společnosti Mag Consulting může olympiáda probudit zájem Čechů o Říši středu. Loni do Číny zavítaly zhruba čtyři tisícovky českých turistů, což je o deset procent více než rok předtím. Mag předpokládá, že se letošní nárůst bude díky olympiádě počítat v desítkách procent.

Zájem o Čínu však mohou projevit turisté i mimo olympijské termíny, olympiáda může posloužit pouze jako reklama. "Očekáváme nárůst zájmu na podzim," uvedl například marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha.

"Plánované turistické zájezdy cestovních kanceláří, pro které vystavujeme letenky, se kvůli ceně přesouvají na září," potvrdil současný vývoj Trejbal z Asiany.

Obecně se dá říci, že Čína je na turistické mapě českých turistů spíše popelkou. Mezi stále oblíbenějšími exotickými zájezdy si Čína drží zhruba jednoprocentní podíl, zájem o ni však stále roste.

Typičtí zájemci o poznávací zájezdy do Číny jsou podle průzkumu Mag Consulting mladí úspěšní lidé mezi 20. a 35. rokem, toužící po poznání, dobrodružství a nevšedních zážitcích.
Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Ryanair chystá „lítačku“ pro věrné klienty. Chce za ni 5 000 korun

Ryanair létá výhradně s Boeingy 737-800

Irská aerolinka Ryanair se přidává do řady dopravců, kteří nabízí svým zákazníkům věrnostní programy. Spouští totiž...

Budoucnost Airbusu A380 je ohrožena. Emirates chtějí spíše menší letadla

Na pražském letišti dosedl po sobotním poledni Airbus A380 ve speciálním...

Aerolinky Spojených arabských emirátů zvažují, že zruší některé, nebo dokonce všechny objednávky dvoupatrových...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Najdete na iDNES.cz