Na trati Praha - Ostrava bude tlačenice. Ku prospěchu cestujících

  8:29aktualizováno  8:29
Tolik dobrých zpráv už lidé cestující z Ostravy do Prahy nejméně rok neslyšeli. Snižování cen, výhodné nabídky, lepší spojení... Dopravci se přetahují o zákazníky, nabízejí jim dříve nedostupné výhody.

Soupravu Leo Express si lidé mohli v úterý prohlédnout i na ostravském hlavním nádraží. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Možná už v listopadu vyjede na trať mezi Ostravou a Prahou první vlak společnosti Leo Express, která by chtěla konkurovat stávajícím dopravcům - Českým drahám a RegioJetu.

"Děláme vše pro to, abychom vyjeli ještě, než v prosinci začne platit nový jízdní řád," přiblížil plány společnosti generální ředitel společnosti Leo Express Leoš Novotný.

Co nabídne Leo Express?

Nový dopravce na trase mezi Ostravou a Prahou chce cestujícím nejpozději od 9. prosince letošního roku nabídnout šestnáct spojů denně. Ty by měla zajišťovat pětice vlakových souprav vyrobených ve Švýcarsku.

Doba jízdy by se neměla příliš lišit od rychlosti vlajkové lodi Českých drah – pendolina, které cestu do Prahy urazí za 185 minut.

"Mohli bychom jezdit i rychleji, ale současné podmínky neumožňují využívat vyšší rychlosti než 160 kilometrů v hodině. Doufám, že se to časem změní," řekl generální ředitel společnosti Leo Express Leoš Novotný. Jeho firma bude konkurovat i soupravám RegioJetu.

"Vše ale záleží na tom, jak rychle zvládneme projít testy, kterými naše vlaky na trati v současnosti procházejí. Dolaďuje se například jejich chod nebo komunikace se zabezpečovacími zařízeními. V okamžiku, kdy budou všechny testy úspěšně u konce, můžeme na trať a vozit pasažéry. Byl bych rád, kdyby se to povedlo ještě v průběhu listopadu," dodal Novotný.

Další firma rozhýbala zbývající dopravce

Příchod nového dopravce, který bude po Českých drahách a RegioJetu třetí společností, která chce převážet pasažéry na trase mezi Ostravou a Prahou, rozhýbal i konkurenční firmy.

Například společnost RegioJet začala v posledních týdnech nabízet výhodnější ceny pro cestu z Ostravy do Prahy a zvýšila i počet spojů. Obdobně se zachovaly i České dráhy, na cestu z Ostravy do Prahy v současnosti stačí i 220 korun.

"Od poloviny října jsme začali našim cestujícím nabízet více než čtyři tisíce jízdenek za speciální nízkonákladovou cenu 145 Kč pro trasu Ostravsko - Praha," popsal jednu z nabídek RegioJetu mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Cenová nabídka zatím neznámá

"O naši nabídku byl velký zájem, velká většina lístků se prodala, přesnější čísla teprve budeme znát," dodal Ondrůj, který zároveň odmítl, že by výhodná nabídka souvisela s plánovaným příchodem společnosti Leo Express na trasu mezi Ostravou a Prahou.

"Naším cílem bylo dostat lidi do vlaku, aby třeba jeli na výlet a tím zjistili, jak je cestování vlakem výhodné. Nešlo o nějakou akci proti konkurenci," dodal.

Na jaké cenové úrovni se bude cena jízdenek společnosti Leo Express pohybovat, zatím není jasné, dopravce chce ceny lístků zveřejnit až těsně před zahájením pravidelných jízd. "Přesné ceny ještě neznáme, každopádně ale půjde o tři pásma, mezi nimiž si budou moci zákazníci vybírat. Od ceny jízdenky se budou odvíjet také nabízené služby," vysvětlil Leoš Novotný.

Souboj mezi třemi dopravci se nebude odehrávat jen v cenách, o zákazníky budou bojovat také nabízenými službami. To, co dlouhé roky nešlo, tedy připojení na internet, je už pro lidi jezdící vlakem z Ostravy do Prahy a zpět zcela normální věcí. I tady se však přepravci snaží konkurenci předstihnout.

Vedle internetového připojení se tak v nabídce objevila i možnost připojení na intranet. "Vycházíme z toho, že ne všude na trase je možnost nabídnout opravdu kvalitní internetové připojení," přibližuje Leoš Novotný jednu z novinek, kterou chce společnost Leo Express zaujmout cestující.

Leo Express v Ostravě

"Proto se budou moci připojit na náš intranet, tedy vnitřní portál, ze kterého si ve vlaku budou moci pouštět hudbu, filmy a podobně," dodal.

Intranet bude k dispozici i v pendolinu

Je určitě jen shodou okolností, že obdobný projekt chtějí od začátku platnosti nového jízdního řádu, od neděle 9. prosince, spustit ve vagonech pendolina i České dráhy.

"Chystáme nový portál, který našim cestujícím nabídne hudbu, filmy a podobně," představila tisková mluvčí Kateřina Šubová jednu z novinek, které chtějí České dráhy představit svým pasažérům od 9. prosince.

Ani ona nechtěla specifikovat, zda se s nástupem nového přepravce nějak změní cenová nabídka ve spojích do Prahy.

"Čekáme, s čím Leo Express vyjde, a doufáme, že nepůjde o nějakou cenovou válku, jako to po našem příchodu na trasu udělaly České dráhy, které šly s cenou pod nákladovou úroveň," okomentoval Aleš Ondrůj konkurenční boj, z něhož mají výhodu hlavně cestující.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek označil současnou dopravní...

Šest z deseti kamionů jezdí v Česku naložených více, než je povoleno. Jedno přetížené nákladní vozidlo přitom podle...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Najdete na iDNES.cz