V České Třebové se zlobí, nebudou tam zastavovat vlaky Leo Express

  7:06aktualizováno  7:06
Až v prosinci vyjede na klíčovou českou železniční trať z Prahy do Ostravy nový dopravce Leo Express, bude v Pardubickém kraji stavět jen v krajském městě. Českou Třebovou mine, protože nechce ztratit rychlost. A město na železničním uzlu už se zlobí.

Černožluté vlaky Leo Express si prodlouží trasu až do Bohumína. Ilustrační snímek. | foto: Leo ExpressiDNES.cz

Už dříve se jí totiž vyhnul RegioJet, který staví v sousedním Ústí nad Orlicí. Leo Express mezi Pardubicemi a Olomoucí nebude stavět vůbec. "Pendolino, pokud vím, v České Třebové ani v Ústí také nezastavuje," říká mluvčí společnosti Leo Express Petr Kopáček.

Česká Třebová investovala tři sta milionů do moderního nádraží s podzemním parkovištěm. Jako křižovatka železnic má ambici si udržet postavení důležitého dopravního uzlu. Jenže soukromníci teď dobré spojení lidem v České Třebové a okolí kazí.

"Jezdí komerčně, nedělají to jako službu. Dají tam čtyři vagony, lidé na Moravě je přes internet obsadí a pak nemají důvod zastavovat. Toto jsou služby k ničemu. Vyzobají si jen to, co jim přinese zisk," řekl poslanec a dopravní expert Václav Cempírek z České Třebové.

Firmy jsou krátkozraké, míní starosta

Starosta České Třebové Jaroslav Zedník si myslí, že firmy jednají krátkozrace. "Soutěží mezi sebou, kdo bude na minuty dříve z Prahy v Ostravě, dělají vše pro to, aby mohly říct, že mají nejrychlejší spoj v České republice. Ale že mají padesátiprocentní vytíženost, to je kupodivu netrápí," řekl Zedník.

Boj o trať Praha - Ostrava

Nástupem Leo Expressu výrazně zhoustne konkurenční boj na hlavní trati. Vlaky budou jezdit osmkrát denně každým směrem, v pátek o jeden spoj navíc. RegioJet dosud jezdí sedmkrát, od prosince má jezdit devětkrát. České dráhy nabízejí na trati zatím nejvíce spojů, už ale ohlásily redukci části pendolin od června. Detaily ale ještě nezveřejnily.

Černozlaté vlaky Leo Express mají zvládnout cestu z pražského hlavního nádraží do Ostravy-Svinova za 3 hodiny a 6 minut. To je o deset minut déle, než cestu zvládne Pendolino Českých drah, a o osmnáct minut méně, než jezdí RegioJet. Rychlost ale něco stojí.

"Zastávky našich vlaků jsme vybírali na základě našich průzkumů a veškerých dostupných poznatků. My přinášíme na české železnice nový koncept - tedy velmi moderní rychlou dopravu - a můžeme proto zastavovat jen v omezeném počtu stanic," uvedl mluvčí společnosti Leo Express Petr Kopáček.

"Pořád se mluví o integrované dopravě, tohle by si například ve Švýcarsku nikdo nedovolil," zlobí se poslanec Cempírek.

Jednou zastaví, věří v Třebové

Starosta České Třebové Jaroslav Zedník si je jist, že dříve nebo později dopravci do jeho města zamíří. Tvrdí, že Česká Třebová má schopnost nasát ze svého okolí víc cestujících než samotné Pardubice.

"Postupem času dopravci přijdou na to, že tu budou muset zastavit. V rámci koridoru se tu přestupuje na Polsko anebo ve směru na Brno a Vídeň. Mění se to už nyní. České dráhy nám přidají dva rychlíky, na určitém procesu jsme se domluvili i se zástupci RegioJetu. I Leo Express zjistí, že zastavit v České Třebové je výhodné, protože tu hodně lidí nastupuje a přestupuje," uvedl Zedník.

Žluté vlaky RegioJetu ale zatím s městem údajně nepočítají. "Zatím nechystáme žádnou změnu, pokud jde o to, kde naše vlaky zastavují. Ústí nad Orlicí je pro nás zajímavá zastávka," uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Leo Express je po šesti letech poprvé v zisku. Vydělal 2,5 milionu

leo Express má ve flotile pět jednotek Stadler Flirt

Leo Expres je po šesti letech mnohamilionových ztrát poprvé v zisku. Společnosti založené Leošem Novotným mladším...

Více peněz na silnice, ale pouze na papíře. Resort dopravy kouzlí s čísly

Oprava dálničního přivaděče v Ostravě-Přívoze na D1 potrvá do konce října.

Vyjednávání o navýšení peněz na dopravní stavby před týdnem skončilo úspěchem, tvrdil ministr dopravy Vladimír Kremlík...

Stát dá v roce 2020 na dopravní stavby o pět miliard více, než plánoval

6. MÍSTO: Obchvat Plzně na dálnici D5 (Plzeňský kraj) - Poslední 3,5 km dlouhý...

Stát v příštím roce vynaloží na dopravní stavby 87 miliard korun, o pět miliard více, než původně plánoval. O další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz