Krajský soud znovu zrušil stavební povolení na část dálnice D8

  8:18aktualizováno  8:52
Tahanice kolem dostavby dálnice D8 pokračují. Krajský soud v Ústí nad Labem začátkem týdne opět zrušil stavební povolení a následné rozhodnutí krajského úřadu o dostavbě dálnice mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Soudní verdikt však dostavbu dálnice neprotáhne.

Auta po čtyřkilometrovém úseku mezi Lovosicemi a Bílinkou jezdí od loňského května, na stavbě další části se pracuje. (Ilustrační foto) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Lovosický stavební úřad vydal stavební povolení k tomuto šestnáctikilometrovému úseku v říjnu 2009, občanské sdružení Děti Země se proti povolení odvolalo ke krajskému úřadu. Ten odvolání zamítl (o zamítnutí více čtěte zde).

"Rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje, odboru územního plánování a stavebního řádu ze dne 23. února 2010 a rozhodnutí Městského úřadu Lovosice, odboru stavebního úřadu a územního plánování ze dne 30. září 2009 se pro nezákonnost a vady řízení zrušují a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení," uvedla v rozsudku, který je zveřejněn na úřední desce soudu, předsedkyně soudního senátu Markéta Lehká.

Zároveň soud zamítl žalobu na zrušení stanoviska ministerstva životního prostředí o vlivu stavby na životní prostřední a odmítl žalobu na zrušení rozhodnutí ministra životního prostředí z 14. února 2001.

Rozhodnutí soudu nemá na termín dostavby D8 vliv

Aktuální soudní verdikt zpoždění dostavby autostrády nezpůsobí. V první řadě se rozhodnutí týká objektů, které nejsou součástí samotné dálnice. Jde o přeložky dvou kabelů a dvou plynovodů, současně se jedná o šatnu fotbalového klubu FC Vchynice. Za druhé jsou pak všechny objekty již hotové.

Stavební úřad v Lovosicích by tak měl zahájit pouze formální řízení o odstranění staveb, které skončí vydáním nového stavebního povolení. Soud vyhověl žalobě proto, že úřady nezahrnuly do svých rozhodnutí některá stanoviska procesu hodnocení vlivu na životní prostředí EIA a nepočkaly na vydání výjimky k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. 

"Jde o další důkaz, že pro některé úředníky v Lovosicích a na krajském úřadě je výhodnější rozhodovat nezákonným způsobem a nejlépe opakovaně," reagoval na rozhodnutí soudu Miroslav Patrik z Dětí Země.

Dálnice má spojit Prahu s podkrušnohorskou aglomerací a Saskem. O její trasu přes České středohoří se vedou už od 90. let spory. Mezitím automobilová doprava na sever republiky do Německa zhoustla natolik, že po obou objízdných trasách přes Ústí nad Labem a Teplice jezdí až deset tisíc aut denně.

V současnosti už se pracuje na dostavbě posledního 4,7 kilometru dlouhého úseku dálnice, hotovo by mělo být na přelomu let 2014 a 2015.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Nejlepší kalendář roku 2019 ovládli dětští železničáři, snímky pobaví

Národní železniční dopravce České dráhy ve čtvrtek v Brně převzal cenu...

České dráhy nedávno ohlásily rekordní počet cestujících a nyní mají další důvod ke chlubení. Jejich kalendář nazvaný...

Najdete na iDNES.cz