Kaufland prodával rohlíky za padesát haléřů. Nemravné, zlobí se pekaři

  11:01aktualizováno  11:01
Rohlíky patří ke zboží, u kterého řetězce někdy podrážejí ceny, aby přilákaly do obchodu zákazníky. Kaufland však podle Svazu pekařů a cukrářů tentokrát přestřelil. V akci od 7. do 9. května tradiční české rohlíky prodával za padesát haléřů. Tedy podle pekařů za polovinu výrobní ceny. Řetězec je prý chce zničit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podle Kauflandu se jednalo o speciální a časově omezenou akci, kterou se řetězec snažil vyjít vstříc zákazníkům. „Krátkodobé akční nabídky v rámci zboží všeho druhu jsou běžnou praxí většiny značek a řetězců,“ sdělila k vyjádření tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Svaz pekařů a cukrářů však argumentuje, že se rohlík dostal za hranici ceny neekonomické, nenákladové a nemravné. „Za tuhle cenu žádný pekař nedokáže rohlík upéct! Český rohlík má mnohem vyšší hodnotu! Mnoho let upozorňujeme na to, že náklady na výrobu českého pečiva jsou mnohem vyšší, než za jaké je od nás vykupují obchodní řetězce,“ napsal Svaz pekařů a cukrářů ve svém vyjádření.

Podle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala jsou reálné náklady na výrobu jednoho rohlíku u větších výrobců zhruba dvojnásobné, u menších výrobců kvůli nižší automatizaci ještě vyšší.

Chcete potraviny vždy nakupovat levněji?

Na portálu AkcniCeny.cz pro vás každý den vybíráme ty nejlepší nabídky z letáků potravin a drogerie. Inspirujte se, naplánujte, kde nakoupíte a ušetřete na každém nákupu.

„Není to první slevová akce Kauflandu, ale u těch předchozích byla spotřebitelská cena rohlíku stanovena na 1,20 koruny. V případě „Super nabídky“ Kauflandu od 7. do 9. května se jednalo o zatím nejbrutálnější slevu o 73 procent,“ sdělil Dřízal s tím, že je to signální cena, kterou mohou převzít ostatní obchodní řetězce.

Velký problém může tato nízká cena hlavního pekařského výrobku způsobit malým a řemeslným pekárnám, které vyrábějí kvalitní čerstvé pečivo a prodávají je ve svých prodejnách samozřejmě za odpovídající cenu. „Zákazníci, kteří si porovnají cenu rohlíku v Kauflandu a pekařské speciálce, pak negativně reagují na nastavené ceny v Pekařství,“ dodal Dřízal.

Svaz pekařů spekuluje o tom, že se Kaufland snaží o zničení českých pekařů. „Proč by to dělal? Z lásky k Česku? Nebo proto, že chce připravit půdu pro zahraniční firmy, které nepečou, ale rozpékají,“ zlobí se pekaři.

Běžná praxe

Kaufland se kritice brání. „Byla to jednorázová krátkodobá akční nabídka, která se neopakuje pravidelně. U takových akcí nelze hovořit o ztěžování podmínek pro dodavatele či trh obecně,“ uvedla mluvčí Renata Maierl. Podle ní jde o běžnou obchodní praxi v souladu s českými právními předpisy. „V žádném případě nejde o nekalou obchodní praktiku, jak tvrdí Svaz pekařů.“

„Spolupracujeme s cca dvaceti dodavateli od větších, menších i přes regionální pekaře. Naše akční nabídky se žádným způsobem nedotýkají obchodních podmínek s našimi dodavateli,“ doplnila Maierl.

V České republice dnes funguje přibližně sedm set pekáren, které zaměstnávají okolo dvaceti tisíc lidí.

Prodávat rohlík za 50 haléřů považuji za

celkem hlasů: 9616

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. května 2018. Anketa je uzavřena.

věc každého obchodníka 7224
likvidační. Podobné praktiky by se měly zakázat zákonem 1736
nemravné 656
Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek označil současnou dopravní...

Šest z deseti kamionů jezdí v Česku naložených více, než je povoleno. Jedno přetížené nákladní vozidlo přitom podle...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

Najdete na iDNES.cz