Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy vlády. Mnohdy kritizovaná, v každém případě však byla česká pobočka rakouského Kapsche společnost, kterou znal prakticky každý.
Největší ranou pro Kapsch byla ztráta zakázky na správu mýtného systému. Ilustrační snímek

Největší ranou pro Kapsch byla ztráta zakázky na správu mýtného systému. Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Kromě miliardového byznysu s mýtnými poplatky druhou polovinu příjmů tvořily státní zakázky na zabezpečování tuzemských železničních tratí. Oba tyto pilíře jsou pryč a firma se z Česka postupně vytrácí.

Největší ranou byla pochopitelně ztráta zakázky na správu mýtného systému, kterou od začátku loňského roku převzala společnost CzechToll patřící do konsorcia nedávno zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

„Z důvodu útlumu aktivit souvisejících s provozem mýtného systému přistoupila společnost k propouštění zaměstnanců v roce 2020,“ uvedl v úvodu poslední účetní uzávěrky jednatel Karel Feix. Ten zároveň nastínil další působení společnosti jako snahu vyhledávat další obchodní příležitosti k jiným obchodním aktivitám v oblasti telekomunikačních řešení v dopravní infrastruktuře. „Vedení společnosti nepředpokládá ukončení činnosti po dobu minimálně 12 měsíců od data účetní uzávěrky a má dostatek finančních zdrojů na její činnost,“ doplnil.

Po roce ovšem manažer, který rakouské společnosti zařídil třináct let stabilního příjmu, skončil a podle informací MF DNES se rozpouští i jeho český tým. Samotná firma nechce budoucnost v Česku komentovat, zákulisní informace nicméně potvrzují změny, které oznámila do obchodního věstníku. Ke konci března například rakouská matka Kapsch Telematic Services změnila společenskou smlouvu české dceřiné firmy a rozpustila její dozorčí radu. Na místo českého managementu pak podle zveřejněného dokumentu bude soudní spory, které Kapsch s českými úřady vede, nadále samostatně koordinovat advokát Richard Cihlář.

Stamilionové bolestné na rozloučenou

Zdaleka největší spor se týká řízení o náhradu škody za problematický tendr na nového mýtného správce, ve kterém se firma dožaduje půlmiliardové náhrady. Žalovaným však není ministerstvo dopravy, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který dopravnímu resortu umožnil s novým správcem uzavřít smlouvu na správu systému před tím, než byly vypořádány všechny připomínky původního mýtného výběrčího.

Šance firmy na stamilionovou náhradu otevřel Nejvyšší správní soud. Ten sice uznal, že zakázka pro CzechToll platí, zkritizoval ale roli ÚOHS v tendru a dal tak fakticky za pravdu Kapschi, který dlouhodobě tvrdí, že proti společnému postupu ministerstva a antimonopolního úřadu se v Česku nemohl domoci spravedlnosti.

V úplně jiných řádech se pohybuje žaloba, kterou se nyní připravuje podat vůči Kapschi Ředitelství silnic dálnic (ŘSD) Konkrétně jde o součinnost, kterou Kapsch za úplatu slíbil státu poskytnout při přechodu ze svého mikrovlnného systému do nového satelitního systému. U řady položek se snaží stát spory s firmou narovnat mimosoudní dohodou, v případě vybudování nového datového centra ale jednání k dohodě nesměřují.

„ŘSD tím vznikla škoda v hodnotě 16 992 416,- Kč. Dodavatel s uvedeným tvrzením ŘSD nesouhlasí a v této otázce trvá mezi stranami spor, který bude řešen soudní cestou,“ uvedl mluvčí státních silničářů Jan Studecký.

Ani ze železnice už zisky netečou

Zatímco u českého mýta firmě zdroj příjmů vyschl, u druhé poloviny tuzemského byznysu Kapsche je příběh ještě prostší. Divizi zabývající se zabezpečováním železničních tratí rakouská centrála prodala před dvěma roky jiné rakouské technologické firmě S&T AG. Zatímco Kapsch CarrierCom byl pravidelným účastníkem tendrů na tuzemské železnici, jeho nástupce už takový zájem o bezpečí na tuzemské železnici a peníze z něj plynoucí zájem nejeví.

Nešlo přitom o žádné malé zakázky. V roce 2014 zvítězila například v soutěži na zabezpečení hlavní koridorové trati z Kolína do Havlíčkova Brodu a do Brna a rovněž traťového úseku spojujícího Beroun s Benešovem přes Prahu. Vybavení kolejí takzvanými balízami, které dokážou prostřednictvím mobilního telefonního signálu komunikovat s projíždějícími vlaky v součtu na zhruba třech stech kilometrech trati vyšlo na téměř miliardu korun. A nebyla to zdaleka jediná zakázka, kterou tuzemský Kapsch buď samostatně nebo ve spolupráci s konkurenční AŽD Praha získal.

Kvůli mýtnému spojenému s firmou Kapsch reziznoval ministr dopravy Ťok:

8. dubna 2019

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

Investiční kolaps může stát banky stovky miliard, v Credit Suisse padají hlavy

Švýcarská banka Credit Suisse v úterý oznámila, že odepíše 4,4 miliardy franků (103 miliard Kč) v souvislosti s...

VIDEO: Test samoobslužných pokladen. Albert vítězí, průkopnické Tesco zaostává

Samoobslužné pokladny jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a proto se objevují ve více a více řetězcích. V každém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl dar vidět v číslech to podstatné. Osobnosti vzpomínaly na ekonoma Mejstříka

Činorodý, laskavý, nadaný schopností ihned odhalit to skutečně důležité. Tak se v divadle Archa vzpomínalo na předního...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Trať z Prahy do Brna čeká série výluk. Jízdní doba se prodlouží o 25 minut

Šestého dubna spustí Správa železnic řadu výluk na páteřní železniční trati mezi Prahou, Českou Třebovou a Brnem. Vlaky...

Provoz v Suezském průplavu dál stojí, uvázlou obří loď je nutné podhrabat

Provoz v Suezském průplavu byl dočasně přerušen do doby, než se podaří uvolnit kontejnerovou loď, která tuto vodní...

Rychlíky ze severu zůstanou Arrivy. ČD neuspěly se stížností na tendr

České dráhy přišly o poslední teoretickou šanci zvrátit vítězství Arrivy v tendru na provoz rychlíků mezi Libercem,...

Koleje pro rychlotratě mají ležet do 4 let, první vlaky pojedou v roce 2028

Do roku 2023 plánuje Správa železnic dokončit jednání o umístění vysokorychlostních železničních tratí v krajině. Druhá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...