Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Šmelení na D1 pokračuje. Problémová odtahovka si účtuje navíc i po auditu

Odtahová služba Jerex dál pokračuje v nekalých praktikách. Firma, ve které na podnět iDNES.cz v dubnu proběhl audit Ředitelství silnic a dálnic, pokračuje s trikem, na kterém tratí řidiči. Za své služby si účtuje vyšší částky, než má ve smlouvě. Pojišťovny přitom zaplatí jen tolik, kolik by stál odtah od jejich kontraktorů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Jerex je jednou ze smluvních odtahových služeb ŘSD. Na místo nehody by správně měla být přivolána, pokud řidič nemůže nebo nechce zavolat odtahovku, kterou má domluvenou jeho pojišťovna. Na starosti má mimo jiné i správu odtahů mezi 141,5 a 188,7 kilometrem dálnice D1.

Portál iDNES.cz již v minulosti upozorňoval na to, že si firma na tomto úseku za odtahy účtuje více až třikrát vyšší sazbu, než kolik jí náleží podle smlouvy s ŘSD. Dokument obě strany podepsaly v únoru 2017 a je veřejně dostupný na registru smluv. Ceník je ve veřejné verzi skryt, redakce má k dispozici jeho ověřenou, nezakrytou verzi. Ředitelství v návaznosti na vydání textu rozhodlo o tom, že ve firmě provede audit.

Jenže ani po něm se situace nezlepšila. „Zavolal jsem si odtahovku od pojišťovny, ale stejně přijeli z Jerexu a odtáhli mě,“ vypráví řidič, který v květnu havaroval na D1 mezi Velkým Meziříčím a Jabloňovem. „Tvrdili, že tam auto dělá překážku víc než, myslím, hodinu, a že ho musí odtáhnout oni. Oháněli se nějakým příkazem policie,“ dodává. Řidič si přál zůstat v anonymitě, redakce však jeho jméno zná.

Podle záznamu z akce, který redakci poskytlo ŘSD, si řidič odtahovou službu od pojišťovny zavolal, nedorazila však ani po čtyřech hodinách. Důvodem bylo podle ŘSD to, že ani nikdy nevyrazila - koronavirová krize byla v plném proudu a vůz by musel překročit hranice se Slovenskem. To ale vzhledem k situaci nešlo. Policie tak odtah nařídila, aby se silnice uvolnila, a povolala smluvní službu ŘSD.

Odtahovka ŘSD zneužívá monopolu. Účtuje si ceny, které nemá ve smlouvě

Tisíce korun navíc

Jerex řidiči za sto osmdesát kilometrů, které při odtahu dohromady ujel, naúčtoval téměř deset tisíc korun. Podle smlouvy s ŘSD by přitom měla být cena přinejmenším o zhruba tři a půl tisíce nižší. Stejně tak si pak společnost nechala za manipulační práce místo jednoho tisíce korun zaplatit 5 tisíc korun.

Řidič navíc musel firmě zaplatit i za položku, kterou Jerex ve smlouvě s ŘSD vůbec nemá. Šlo o „práce v noci“, které řidiče stály 4 tisíce korun – cena za pracovní úkony by přitom dle ujednání měla být zhruba poloviční. Celkem řidič zaplatil 27 tisíc korun, téměř trojnásobek smluvní ceny. Zaplatit přitom musel, odtahová společnost blokovala vůz na svém 90 km vzdáleném parkovišti až do zaplacení. Právě proto odtahovka najela tolik kilometrů, ačkoli ji řidič žádal o složení na nejbližším parkovišti mimo dálnici.

Odtahové služby pojišťoven by podle dat České asociace pojišťoven podobný odtah zvládly o zhruba deset tisíc korun levněji. Oproti podmínkám smlouvy Jerexu s ŘSD by však běžné odtahovky byly dražší.

Na to, že si Jerex účtuje více, přitom doplácí hlavně řidiči. Pojišťovny jim totiž proplatí jen tak vysokou částku, jakou by si za odtah byla naúčtovala jejich smluvní odtahová služba.

Máte špatný ceník, tvrdí firma

Jerex se v dubnu hájil tím, že postupuje přesně podle ceníku. Na opakované prosby o jeho zaslání však redakce dostala odmítavou reakci. „Je zřejmé, že se na něčí popud snažíte získat informace na které dle smlouvy ŘSD nemáte nárok,“ řekl Michal Polanský, vedoucí odtahové služby, v červenci. Podle něj jde jen o pokus poškodit dobré jméno společnosti. „Žádám vás, abyste nás dalšími dotazy už neobtěžoval,“ dodal.

A vše je v pořádku i podle ŘSD. Audit, který ve firmě na popud článku iDNES.cz proběhl v dubnu, podle mluvčího ředitelství Jana Studeckého nezjistil pochybení. „Faktura byla shledána v pořádku,“ uvedl. Ani on však na prosby o zaslání ceníku, podle kterého Jerex postupuje, nezareagoval kladně. 

Firma však má s ředitelstvím nadstandardní vztahy. V minulosti od něj získávala neobvyklé zakázky – například v roce 2016 upozornil Nadační fond proti korupci na to, že si Jerex ŘSD najímá na opravy svodidel bez výběrového řízení.

Ve stejném roce se pak objevil také případ, ve kterém si firma za opravu jedné šedesáticentimetrové značky účtovala 80 tisíc korun. Zakázku také získala bez výběrového řízení. ŘSD však tehdy rozhodnutí hájilo tím, že jen práce a materiál stály zhruba jedenáct tisíc korun. Zdražení podle něj způsobily i náklady na dopravní opatření, tedy pronájem dopravního značení.

Aktualizace a opravy: Text byl aktualizován o popis ŘSD, které se po vydání článku vyjádřilo k průběhu konkrétního odtahu

Stanovisko JEREX, a.s.:

Společnost JEREX, a.s. řádně poskytuje pro Ředitelství silnic a dálnic služby, spočívající v odtazích vozidel z dálnice D1 a opravám dálnice D1 na základě uzavřené smlouvy, vzešlé z řádného veřejného výběrového řízení.

Poskytování služeb společnosti JEREX, a.s. ve prospěch Ředitelství silnic a dálnic služby bylo podrobeno auditu, který neshledal žádné pochybení.

Společnost JEREX, a.s. nemá s Ředitelstvím silnic a dálnic nadstandardní vztahy, které by měly původ v nelegálním a nepoctivém jednání.

Společnost JEREX, a.s. nezískala od Ředitelství silnic a dálnic žádné neobvyklé zakázky, které by měly původ v nelegálním a nepoctivém jednání, a pokud lze mezi společností JEREX, a.s. a Ředitelstvím silnic a dálnic hovořit o neobvyklých zakázkách tak pouze v kontextu jejich zvláštní povahy při realizaci či kurióznosti.

Odtahy na nejfrekventovanější dálnici v České republice musí být v režimu 24/7 připravena realizovat firma, mající technické i personální vybavení pro běžné i mimořádné situace nastalé na dálnici v jakoukoliv denní či noční dobu / roční dobu bez ohledu na počasí, což je logicky nákladnější než za standardních podmínek a což se tedy promítá i do cen služeb.

Společnost JEREX, a.s. není monopolním dodavatelem služeb pro Ředitelství silnic a dálnic, a jedná v souladu s platnou legislativou.

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Písařík z Bohemia Energy převádí majetek ze svých firem na fungující podnik

Majitel padlé skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík začal převádět majetek mezi svými jednotlivými společnostmi. Jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík miluje rychlost, rychlý byl i jeho pád

Premium Nic na vás nehrajeme. Skupinu Bohemia Energy proslavil reklamní slogan, který posbíral řadu ocenění a přiměl spoustu...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Cenovka u CNG je už vyšší než u benzinu, někde chtějí i 50 Kč za kilo

Majitele vozů na stlačený zemní plyn CNG vyděsily cenovky u čerpacích stanic. Na velké části z nich už se za kilogram...

Praha bude znovu mít přímé spojení s New Yorkem, americká Delta obnoví lety

Na pražské Letiště Václava Havla se od příštího května po koronavirové pauze vrátí dálková linka do New Yorku. Podobně...

Za benzin si nyní připlatí i Němci. O víkendu proto mnozí tankovali v Česku

Průměrná cena nafty na čerpacích stanicích v Německu se v neděli vyšplhala na rekordních 1,555 eura (zhruba 39,5 Kč) za...

Smartwings obnovily přímý spoj z Prahy do Dubaje

Aerolinky Smartwings obnovily přímé letecké spojení z Prahy do Dubaje. Do Spojených arabských emirátů budou během...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...