Hyperloop se stává realitou. Ve Španělsku vyroste testovací centrum

  20:02aktualizováno  20:02
Malá vesnice na jihu Španělska se brzy promění v technický komplex věnovaný ultra rychlému futuristickému dopravnímu systému. Vznikne tam v přepočtu jedenáctimiliardové centrum společnosti Virgin Hyperloop One. Centrum bude vyvíjet a testovat komponenty přepravního systému Hyperloop. Ten má jednou cestujícím umožnit, aby se z místa na místo přesouvali rychlostí, která přesahuje 1 000 kilometrů za hodinu.

Španělská vláda podepsala komplexní dohodu o otevření prvního evropského technického komplexu vysokorychlostního dopravního systému Hyperloop. Centrum se bude nacházet v malé španělské vesničce Bobadilla a bude vůbec první svého druhu, alespoň na území Evropy. 

Fotogalerie

Centrum o velikosti 19 tisíc metrů čtverečních, jehož funkce spočívá ve vývoji, testování a zlepšování bezpečnosti dopravní kapsle Hyperloop, by měli Španělé otevřít nejpozději do roku 2020. Nebude však sloužit k přepravě.

„Umístění centra v naší zemi povede k významných obchodním příležitostem a podpoří hospodářský růst v regionu,“ uvedl ADIF (správa železniční infrastruktury) v prohlášení.

„Díky špičkovým dopravním a leteckým technologiím v kombinaci s regionálním talentem, je Španělsko ideálním místem,“ uvedl v prohlášení společnosti Virgin Hyperloop One její generální ředitel Rob Lloyd.

Systém Hyperloop je založen na podtlakových tunelech, přes které jezdí přetlakové kapsle na vzduchových polštářích, aby se eliminovalo tření. Podle odhadů by měla technologie v budoucnu umožnit cestování rychlostí až 1 223 kilometrů v hodině.

Z Dubaje do Abú Zabí za dvanáct minut

Prvotní návrh transportní technologie Hyperloop představil Elon Musk v roce 2013. Od té doby vzniklo několik dalších konceptů tohoto futuristického dopravního prostředku, například zmíněný projekt Virgin Hyperloop One britského miliardáře Richarda Bransona (psali jsme zde). Tato společnost momentálně vyvíjí také vysokorychlostní dopravní tunel mezi Dubajem a Abú Zabí, jenž by měl dobu přepravy zkrátit z hodiny na 12 minut, píše server What´s On.

V červenci podepsala smlouvu s čínskou státní společností Tongren Transport, Tourism and Investment Group kalifornská firma Hyperloop Tranportation Technologies, která se rovněž zabývá vývojem konceptu vysokorychlostního transportního systému. Společně mají vybudovat deset kilometrů dlouhou dopravní linku, která propojí město Tongren s letištěm Fenghuang. Dopravní spojení by se mělo následně rozšířit až na 50 kilometrů.

Systém vysokorychlostní dopravy byl na začátku loňského roku tématem i v České republice a na Slovensku. Se společností Hyperloop Transportation Technologies se tehdy jednalo o vybudování futuristické „trubky“, která by přepravovala cestující mezi Prahou, Brnem a Bratislavou (psali jsme zde). Spoj mezi českými městy měl trvat pouhých dvacet minut.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

Pražce spolkly víc než asfalt, loni se v ČR prostavělo 80 miliard

Ilustrační snímek

Rekordmanem loňské výstavby infrastruktury v České republice byla železnice. Šla na ni více než polovina z celkové sumy...

Boeing se trápí, Airbus raduje. Nad novou dodávkou 300 letadel do Číny

První dokončený Airbus A350 XWB. (13. května 2013)

Zatímco americký Boeing se snaží u klientů vylepšit pošramocenou pověst v souvislosti s technickými problémy letadel...

Za rovností do oblak. V Indii jsou pilotky letadel placené stejně jako muži

Indické pilotky společnosti Air India v předvečer Mezinárodního dne žen v Novém...

O rovnosti žen v Indii slýcháme dobré zprávy málokdy. Naopak se obvykle dozvídáme o vysokém počtu znásilnění, vraždám...

Najdete na iDNES.cz