Čtyři pruhy spojily Pardubice s Hradcem, na stodesítku zapomeňte

  8:05aktualizováno  16:42
Silničáři slavnostně otevřeli poslední úsek čtyřproudové silnice mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Takzvaná Hradubická, oficiálně I/37, tak má dva pruhy po celé délce už v obou směrech. Maximální povolená rychlost ale stále bude jen 90 km/h.

Poslední úsek na čtyřproudové silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové pár minut před otevřením. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Počínaje čtvrtkem mohou řidiči na cestě mezi krajskými městy "valit", aniž by jim vadil kdejaký pomalejší šofér, kterého není snadné předjet.

Původně slibovali silničáři, že by nový úsek mohl být průjezdný pro veřejnost už v poledne, ale nakonec byl ještě ve čtrnáct hodin zavřený. Redakci iDNES.cz to sdělil řidič, který tam chtěl projet.

"Upozorňuji, že se jedná jen o otevření silničního úseku, stavba samozřejmě ještě nekončí a není dofinancovaná," uvedl ředitel pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

V okolí silnice podle něj ještě je co dělat až do konce letošního roku, to však nemění nic na radosti řidičů.

Dopravní zátkou je teď nadjezd u pardubického Parama

"Je to velká úleva, cesta se výrazně zrychlí, na druhou stranu: stejně mě nakonec zastaví kolona u Parama," uvedla Sylvia Čermáková, která denně dojíždí za prací z Pardubic do Hradce Králové.

Fotogalerie

Čermáková má pravdu, že starosti pardubických řidičů o hladký průjezd dostavbou rychlostní silnice ještě nekončí. Právě oprava nadjezdu u Parama je nyní největším dopravním problémem v centru města.

Vebr však podle svých slov slíbil vedení města, že stavbu stihne dokončit do konání Velké pardubické.

"Máme sice termín do druhé poloviny listopadu, ale zvládneme to přibližně o dva měsíce dříve, abychom termín Velké pardubické stihli," dodal ředitel pardubické správy ŘSD.

Co však bude v těchto dnech řidiče pendlující mezi Pardubicemi a Hradcem více zajímat, je kdysi dávno vyřčený slib, že se na nově otevřené čtyřproudové silnici bude moci jezdit 110kilometrovou rychlostí.

Na vyšší rychlost zapomeňte, s jedním krajem je lepší dohoda

Na takový komfort si však zatím pardubičtí a hradečtí řidiči musí nechat zajít chuť a spokojit se s běžnou devadesátkou.

Ministerstvo dopravy sice zkouší nově dostavěné úseky podrobit vyšší povolené rychlosti, takzvaná Hradubická silnice to však ani v nejbližší době nebude. Důvod, proč tomu tak je, by však napadl málokoho: silnice vede přes dva kraje.

A ministerstvo dopravy by o zvýšení rychlosti muselo jednat hned se dvěma kraji najednou, a to nemusí vždy dopadnout všeobecnou shodou.

Výhodu vyšší rychlosti tak nakonec dostanou řidiči v Libereckém kraji, kteří pojedou stodesítkou mezi krajským městem a Hrádkem nad Nisou. Další budou v Plzeňském kraji na úseku mezi Plzní a Šlovicemi.

"To ale neznamená, že se ani z Pardubic do Hradce nebude jezdit stodesítkou," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Podle něj je třeba počkat na schválení nového zákona o pozemních komunikacích, který už má delší dobu na stole Poslanecká sněmovna a kde s podobnými úpravami rychlosti počítá.

To ovšem není příliš velká satisfakce pro místní řidiče. I když zákon projde, nezvýší se na silnici mezi Hradcem a Pardubicemi devadesátikilometrová rychlost dříve než v roce 2015.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Další z rubriky

Boeing bude uzemněný i na Nový rok. Aerolinky odpískaly návrat v září

Boeingy letecké společnosti Southwest Airlines jsou zaparkované na letišti ve...

Letouny Boeing 737 Max pravděpodobně zůstanou uzemněné do roku 2020. Informuje o tom americký deník The Wall Street...

Poslanci kývli na elektronické dálniční známky, odmítli je zdražit

Chorvatská elektronická dálniční známka

Poslanci kývli na elektronické dálniční známky od roku 2021 a zároveň odmítli návrh poslance ANO Martina Kolovratníka,...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz