Škodovka v době elektromobilní. Do tří let plánuje deset modelů

  5:00aktualizováno  5:00
Frankfurt (od zpravodaje MF DNES) - Podobně jako jiné automobilky věnovala mladoboleslavská Škodovka většinu prostoru na frankfurtském automobilovém veletrhu představení elektrické budoucnosti značky. Spustila prodej prvního elektromobilu, Citigo iV, a hybridního Superbu iV kombinujícího benzinový motor s elektromotorem nabíjeným ze zásuvky.

Představení dvou elektrických novinek je prvním krokem ke změně značky.

„Do roku 2022 chceme mít deset elektrických vozů v portfoliu,“ uvedl při slavnostní prezentaci předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier. V příštím roce by na trh měl například vstoupit model Vision iV, který byl poprvé ještě jako koncept představen vloni na ženevském autosalonu.

Cena malého elektrického Citiga bude začínat bez stokoruny na 430 tisících korun a hybridní Superb iVs se bude prodávat za cenu začínající na 876 900 korunách. K prvním zájemcům by se nové městské vozidlo mohlo dostat po Novém roce. 

Přestože proti nejlacinější benzinové verzi, kterou už Škodovka nenabízí, je elektrické Citigo zhruba o dvě stě tisíc korun dražší, stále se jedná o nejdostupnější čistý elektromobil na tuzemském trhu.

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Například dvousedadlový elektrický Smart EQ ForTwo stojí od 570 tisíc korun výš a koncernový konkurent ze segmentu miniaut Volkswagen e-up! přes šest set tisíc. U vyšších tříd vozidel se pak ceny čistých elektromobilů blíží hranici jednoho milionu.

Škoda si uvědomuje, že 430 tisíc korun za elektromobil do města je dost peněz, a proto hodlá vyšší pořizovací cenu prvním pěti stům řidičů kompenzovat ročním bezplatným nabíjením v síti státního distributora ČEZ. Ten v Česku provozuje na 170 dobíjecích stanic ze zhruba čtyř set veřejně přístupných zařízení.

Při stále ještě velmi nízkých prodejích elektrovozů nebude zřejmě nabídka pěti set ročních bezplatných nabíjení hned tak vyčerpána. I přes výrazně rostoucí tempo se podíl těchto vozů na celkových prodejích nových aut podílí pouze necelými třemi desetinami procenta.

Za loňský rok si Češi pořídili podle statistik Svazu dovozců automobilů 618 elektroaut. Letos za prvních osm měsíců to bylo 461 nových vozidel na čistě elektrický pohon, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 82 vozů. Ve stejném období si přitom lidé koupili přes 123 tisíc benzinových aut a téměř 47 tisíc dieselů.

Graf Nové Citigo iV a jeho hlavní električtí rivalové

„Aby vyšší cenu elektrického vozidla kompenzovaly nižší náklady, bude potřeba počítat celkem s vysokým nájezdem,“ řekl MF DNES analytik společnosti EY Petr Knap.

Škoda Auto uvádí náklady na kilometr v elektrickém Citigo 50 haléřů, v nejlevnější Škodě Fabia s benzinovým motorem činí 1,50 Kč. Rozdíl v ceně je 160 tisíc korun ve prospěch Fabie. Podle hrubého odhadu tak bude v elektrickém Citigo nutné ujet zhruba 160 tisíc kilometrů, než se začne vyplácet.

Toto číslo se však nebezpečně podobá garantované životnosti baterie, která je počítána na 160 tisíc kilometrů a která u elektromobilů bývá nejdražší součástkou.

Těžko říct, kolik jich prodáme

Kromě Česka spouští Škoda prodej elektrického Citigo a hybridního Superbu v Německu, s otazníkem zatím zůstává Itálie. Městské vozítko začal výrobce už dříve nabízet v Norsku, kde je poptávka po elektromobilech mimo jiné kvůli státním subvencím na pořízení výrazně vyšší než v Česku. 

Větší zájem Norů než městské vozidlo vzbudil model Vision iV, který přestože doposud není dokončený, získal v severské zemi zhruba šest tisíc objednávek. O Citigo, které bylo puštěno do předprodeje spolu s ním, projevily zájem řádově stovky řidičů.

Fotogalerie

„Je velmi těžké přesně spolehlivě předpovědět, kolik elektrických modelů prodáme. Naše věštecká koule není o nic lepší než věštecká koule našich konkurentů. Vyjdeme-li z toho, že maximálně pět procent současných řidičů si už vyzkoušelo elektromobil, je těžké očekávat nějaké vysoké objemy prodejů,“ uvedl k odhadům v nejbližších letech Maier.

Na druhou stranu zmiňovaný test potenciálních zákazníků v Norsku byl pro automobilku příjemným překvapením. Během prvních sedmi hodin si zákazníci závazně objednali a složili zálohu na 3 500 elektrických automobilů, dodal šéf mladoboleslavské automobilky.

Kromě Evropy, kde jsou mezi jednotlivými zeměmi ohromné rozdíly v připravenosti na masové rozšíření elektromobility, má podle vedení Škody velký odbytový potenciál i Čína. Ta by se podle Bernharda Maiera mohla podle počtu prodaných elektrických vozidel stát vedoucím trhem.

V tomto ohledu to bude mít jednodušší nový hybridní Superb. Cena varianty, v níž klasickému benzinovému motoru pomáhá elektromotor, vychází oproti čistě benzinové verzi dráže v řádu desítek tisíc korun. V nejvybavenějším modelu Laurin & Klement pak příplatek za nízkoemisní vozidlo dosahuje zhruba pěti tisíc korun, uvedl mluvčí Škody Vítězslav Pelc. I proto lze předpokládat, že hybridní Superby si k zákazníkům najdou cestu rychleji.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

ANALÝZA: Konec her, elektromobily je třeba začít prodávat

Elektrická platforma pro velké výkonné automobily je společným dílem firem...

Autosalon ve Frankfurtu má jednoznačné hlavní téma: elektromobilita. Kdo dokáže svou techniku...

Avia oslaví století koncem naftových náklaďáků, přejde na elektropohon

Avia D120 EURO 5

Avia Motors končí na podzim se sériovou výrobou nákladních aut se spalovacími motory. V Přelouči se...

Elektrická Honda E je miláček publika, do Česka přibzučí za dva roky

Honda e

VIDEO Frankfurt (Od zpravodaje iDNES.cz) Honda konečně dotáhla do sériové podoby svůj první elektromobil. Malý hatchback s jednoduchým...

První mrtvý řidič tesly v Evropě. Záchranáři se pak báli elektromobilu

Záchranáři nemohli vytáhnout muže z Tesly, auto bylo pod proudem

VIDEO První smrtelná nehoda elektromobilu tesla v Evropě se stala v nizozemském městečku Baarn. Řidič byl...

Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným,...

Dva tisíce koní. Elektrický Lotus Evija bude nejvýkonnějším autem světa

Lotus Evija

VIDEO Malá britská automobilka Lotus, která je teď ovládaná čínským gigantem Geely, představila jedinečný...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

VIDEO V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je...

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Při jízdě vlaky různých dopravců má stačit jedna jízdenka, kývli poslanci

V Karlových Varech skončila rekonstrukce horního vlakového nádraží. (4. 6. 2019)

Na zavedení jednotných jízdenek na železnici kývli poslanci. Jednotná jízdenka umožní cestujícím jet při jedné cestě na...

Noc na letišti za dva tisíce. Letiště Praha otevřelo nový hotel

Hotel AeroRooms, který se od září nachází mezi prvním a druhým terminálem...

Pražské letiště otevřelo nový hotel AeroRooms, který se nachází přímo v prostorách letiště mezi oběma terminály. Má 14...

Ministr představil e-shop pro dálniční kupony

Představení elektronického dálničního kuponu na rozestavěném Pražském okruhu,...

Resort dopravy ve čtvrtek představil internetový obchod pro prodej elektronických dálničních kuponů. Ty začnou platit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz