Řidiči čekají na R55, cesta však nemá kvůli ekologům ani jistou trasu

  12:34aktualizováno  12:34
Ekologům z hnutí Děti Země se podařilo uchránit vzácné biotopy mezi Babicemi a Starým Městem. Soud totiž zrušil výjimku, díky které mohla tímto územím vést plánovaná rychlostní silnice R55. Cesta tak v tuto chvíli není jistá ani na papíře. Podle silničářů to však není definitivní verdikt.

Rychlostní silnice R 55 nemá jistou trasu. Ekologové uspěli u soudu. Ilustrační snímek. | foto: Ředitelství silnic a dálnic

Dlouhodobě proti ní protestují ekologové. A Městský soud v Praze nyní vydal rozhodnutí, které stavbu může ovlivnit a znovu oddálit.

Zrušil totiž výjimku ministerstva životního prostředí. Díky ní mohla plánovaná silnice vést vzácnými biotopy s chráněnými živočichy v oblasti mezi Starým Městem a Babicemi.

"Čekali jsme na to dva a půl roku a jsme spokojení," libuje si Miroslav Patrik z organizace Děti Země. Právě toto hnutí proti stavbě silnice podalo už několik žalob. V biotopech totiž podle nich žijí vzácné druhy zvířat.

"Konkrétně tři druhy žab, jeden druh netopýra, ještěrky obecné a krahujce obecného," upřesnil Patrik.

Silničáři se drží původní trasy

Soud dal ekologům za pravdu a výjimku zrušil hlavně kvůli nekvalitnímu biologickému hodnocení a chybějící migrační studii. Tyto materiály měly život v biotopech zpřesnit a popsat pohyb zvířat během celého roku. "Hlavně obojživelníků, kvůli kterým se bude na stavbě muset udělat zábrana," doplnil ekolog.

Kdy se silnice začne stavět a jakou trasou nakonec povede, proto není stále jisté. Silničáři se zatím drží trasy, která odpovídá rozvojovým plánům Zlínského kraje.

"To je pro nás zásadní a ani soudní rozhodnutí na tom zatím vůbec nic nemění,“ ujistil Karel Chudárek, šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR. Jeho úřad teď prozkoumá důvody soudu a materiály případně dopracuje. "Nebo se odvoláme," prohlásil Chudárek.

Cesta má ulevit městům a obcím

Rychlostní silnice R55 má v budoucnu odklonit dopravu z obcí a měst na trase mezi Otrokovicemi a Břeclaví.

Což znamená, že hustá doprava by měla zmizet například z Huštěnovic, Babic, Starého Města, Kunovic nebo Ostrožské Nové Vsi. Například v Babicích projede podle radarového měření až 14,5 tisíce automobilů denně.

"Provoz je tady šílený, ale těžko říct, kdy se obchvatu dočkáme," prohlásil starosta obce Miloslav Maňásek. "Před pár dny už jsme řešili plán křižovatky u sjezdu ze silnice. Teď ale nevím, jestli to vůbec bude platit," naznačil.

Stěžují si i jinde. "Ekologové chrání ptáky na úkor lidí. Nebýt jich, mohla být už cesta postavená," zdůraznil starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček.

Zastupitelé obcí, kolem kterých má obchvat vést, totiž už schválili své územní plány. A v nich s rychlostní silnicí počítají.

Do plánů nejvíce zasáhli ekologové před pár lety. Tehdy se zjistilo, že část cesty by přecházela přes cennou ptačí oblast Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví.

Na trase je však kromě této lokality ještě několik dalších výjimek. A to v místech, kde silnice protíná les, potok nebo remízky, ve kterých se podle ekologů nacházejí chráněná zvířata.

Z celé rychlostní silnice je zatím dokončen jen obchvat Otrokovic a křižovatka u Hulína.

Autor:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Více peněz na silnice, ale pouze na papíře. Resort dopravy kouzlí s čísly

Oprava dálničního přivaděče v Ostravě-Přívoze na D1 potrvá do konce října.

Vyjednávání o navýšení peněz na dopravní stavby před týdnem skončilo úspěchem, tvrdil ministr dopravy Vladimír Kremlík...

Boeing věští konec krize, od února zvedne produkci letounů 737

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Společnost Boeing plánuje, že produkce letounů řady 737 se v únoru vrátí na 52 strojů měsíčně. V červnu by se pak měla...

Vlakem na Ukrajinu či do Budapešti. RegioJet oznámil plány na příští léto

RegioJet představil nové lokomotivy. Mají vozit osmnáctivozové vlaky. (16....

Od příštího června plánuje RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury spustit nové noční spojení z Prahy na hranice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz