Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dráhy ztiší příliš hlučné regionovy, u motoráků vymění sedačky

  18:28
České dráhy chystají nenápadnou úpravu svých relativně nejmodernějších souprav Regionova, která by měla odstranit jejich vysokou hlučnost. V rámci pravidelných oprav po ujetí určitého počtu kilometrů vymění podlahu nad motorem a převodovkou a doplní izolaci.

České dráhy - Regionova. - České dráhy, ČD, vlak, souprava, Regionova. | foto: České dráhy

Po úpravách by už neměla být první série žlutozelených vozů od společnosti Pars Nova patřící pod Škoda Transportation hlučnější než třicet let staré vozy, z kterých regionovy vznikly.

Podle náměstka generálního ředitele drah Antonína Blažka půjde celkem o 88 jednotek. "Náklady jsou minimální, řádově stokoruny až tisícikoruny," dodal Blažek.

MF DNES letos při měření hluku na stejném úseku trati mezi pražským hlavním nádražím a stanicí Krč zjistila, že regionovy jsou hlučnější než jejich předchůdci, motorové vozy řady 810. Právě na vysoký hluk v soupravách, za které dráhy v posledních letech utratily přes čtyři miliardy korun, si často stěžují cestující.

Příliš hlučné vlaky

Hlučnost se pohybovala kolem osmdesáti decibelů. Jen pro srovnání: pracovníci vykonávající rutinní činnost mají limit pro hluk na pracovišti 60 decibelů. Odborář Jaromír Dušek považuje práci strojvůdců regionov za martyrium, především v kopcovitých úsecích, kde má jednotka problém s řazením.

Dráhy už nechtějí zadávat další soutěže na regionovy, až doběhne poslední zakázka, budou mít celkem 236 souprav. Poslední zbytky dnes již legendárních vozů 810 projdou podstatně levnější úpravou. "Do tří let u nich chceme vyměnit hlavně interiér, tedy například sedačky či okna a toalety," dodal Blažek. Vozy zůstanou nadále vysokopodlažní. Modernizace jednoho vozu by měla vyjít maximálně na milion korun. Dvouvozová regionova stojí přes dvacet pět milionů korun. Podobnou proměnou už část těchto vlaků prošla.

Na regionálních železnicích se ale po čtvrtstoletí dočkají cestující i nových souprav. Do tří let přijde na české železnice přes šedesát nových moderních souprav. Dráhy včera představily po dlouhé době první soupravy, které nakupují ve skutečné soutěži. Až dosud do tendrů hlásila většinou jedna firma, pro 31 dvoudílných dvouvozových jednotek vybíraly ČD ze dvou uchazečů. Výrazně levnější než slovenské ŽOS Vrútky byla polská Pesa, která drahám dodá moderní jednotky Link za necelé dvě miliardy korun. (čtěte V regionech vyjedou nové polské vlaky)

Dráhy nákupem polských vlaků ušetřily

Polská firma s 3 500 zaměstnanci vlastněná manažery pojala svůj vstup na české koleje velkolepě, přizvala si na prezentaci i polského velvyslance. Snažili se všemožnými certifikáty rozptýlit především některé obavy, které panovaly dříve mezi zástupci krajů. Ti se netajili výhradami, proč budou na českých tratích jezdit polské vlaky. Český železniční průmysl ale neměl do soutěže na motorové soupravy se 120 sedačkami co nabídnout.

Důvod ke spokojenosti by měly mít i České dráhy: za vlaky zaplatí o půl miliardy méně, než původně plánovaly. Podle generálního ředitele Petra Žaludy je tak možnost koupit ještě nejméně čtyři jednotky navíc.

Nové vlaky pro regiony polské firmy PESA Bydgoszcz.

Cestujícím na regionálních tratích nabídnou dosud většinou nepoznaný komfort: například klimatizaci, nízkopodlažní nástup a také podstatně rychlejší akceleraci nebo pohodlnější sedačky. Právě nasazení nových vlaků by mohlo podle odborníků přilákat na cestování vlakem nové cestující.

Nové jednotky nasadí dráhy především na regionálních tratích, například mezi Plzní a Domažlicemi či mezi Karlovými Vary a Chomutovem. Už na konci letošního roku se objeví na kolejích v Libereckém kraji a na Vysočině první várka motorových vozů od švýcarské společnosti Stadler, které dráhy vysoutěžily loni.

Dráhy na oba typy vlaků dostanou z velké části i dotace z Evropské unie. V případě polských vlaků až 40 % pořizovací ceny u 17 jednotek. Při ceně necelých šedesát milionů korun za vlak tak dráhy zaplatí za moderní vlaky ze svého jen 36 milionů korun. Nepatrně větší Regionova Trio, což je jsou tři zmodernizované, přes třicet let staré, vlaky od společnosti Pars Nova, přišly dráhy přitom na 37 milionů korun. Až dosud se dráhy zaměřovaly na obnovu vlaků hlavně v příměstské dopravě a také na dálkových trasách.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...