Už teď platí pro železniční dopravce evropská vyhláška, která přikazuje vyplácet kompenzaci za zpoždění v mezinárodní dopravě. "Není to reakce na tuto vyhlášku, u ní je ve vnitrostátní dopravě pětiletý odklad. Je to příprava na konkurenční prostředí," říká mluvčí drah Petr Štáhlavský.
Podle zákona dosud nemají dráhy povinnost odškodňovat lidi ve vnitrostátní dopravě. Nejrychleji ke kompenzaci přijdou cestující vlaků SuperCity, tedy pendolin. Stokorunu získají už za půlhodinové meškání. U vlaků EC/IC bude mít cestující nárok na slevu při nejméně hodinovém zpoždění. Pro cestujícího to bude znamenat kompenzaci 50 korun, při dvojnásobném zpoždění stokorunu.
"O odškodné budou moci žádat cestující s jízdenkami v hodnotě nad 300 Kč na osobu, cestující s Kilometrickou bankou s odpočtem nejméně 300 km na osobu, držitelé síťových jízdenek In-gold a In-gold Business," upřesnil Šťáhlavský.
Výluka se nepočítá
Odškodnění získají jen cestující za zpoždění způsobené Českými drahami. Například za výluky lidé nedostanou nic. "Kompenzovat tak nebude možné například zdržení vlaku ze zahraničí, zpoždění způsobená zásahem takzvané vyšší moci, jako jsou nehody, usmrcení osob v kolejišti, vichřice a povodně," vypočítává Štáhlavský.
V mezinárodní dopravě jsou kompenzace vyšší: za zpoždění musí dráhy vyplatit nejméně čtvrtinu ceny jízdenky, která stojí nejméně 16 eur.
Nově lidé budou mít i slevu za nepohodlí způsobené mimořádnou závadou. U pendolin dostanou zpět plnou cenu místenky v případě nasazení náhradní soupravy. U všech vlaků dostanou 100 korun za nefunkční klimatizaci v létě nebo za nefunkční topení v zimě.
Za ujetý vlak i taxík
Všichni cestující bez ohledu na typ vlaku mohou využít i novinku pro případ ujetí posledního přípoje. Dráhy garantují zajištění dopravy do cílové stanice náhradním vlakovým spojem, autobusem, nebo i spojem jiného dopravce.
"V takovém případě České dráhy následně proplatí náklady za cestu s jiným dopravcem. V mimořádných případech tak budou moci cestující dojet do svého cíle i taxíkem," upřesnil Štáhlavský.
Odškodné za zpoždění je už několik let povinné u leteckých dopravců, ti musí podle evropské směrnice platit cestujícím občerstvení. V autobusové dopravě je u nás stále spíše výjimkou. Například Student Agency ale automaticky při více než hodinovém zpoždění vrací polovinu jízdného.
co budou Dráhy lidem kompenzovatČeské dráhy budou lidem od 20. září kompenzovat například tato pochybení: 1. Ujetí posledního přípoje kvůli zpoždění vlaku 2. Nezařazení vlaků 1. třídy do souprav IC, EC a SC 3. Nefunkční topení či klimatizace v EC, IC a SC 4. Zpoždění vlaku EC, IC a SC Zdroj: České dráhy. Poznámka: výběr z nové vyhlášky |