Dráhy poprvé vezou cestující railjety. Do Brna mají jezdit po hodině

  9:30aktualizováno  9:30
České dráhy ve středu poprvé předvedly v provozu jednotky Siemens Viaggio Comfort, které od prosince příštího roku nasadí na trasu mezi Prahou a Štýrským Hradcem. Dráhy se netají tím, že by k sedmi objednaným soupravám ještě přikoupily dalších osm jednotek.

První cestující veze mimořádný vlak z Vídně do Prahy, odpoledne nasadí dráhy soupravy Railjet na spoj do Ostravy (více čtěte zde).

Cestující čeká ve středu a ve čtvrtek na českých kolejích prakticky stejný zážitek, jaký budou mít od prosince 2014, přestože do Česka dorazila jednotka v provedení pro rakouské dráhy. Česká verze, která se už ve vídeňském závodu Siemensu začala vyrábět, bude jen mírně odlišná. "Bude v barvách Českých drah jak zvenčí, tak uvnitř," říká člen představenstva ČD Miroslav Šebeňa. Lišit se tak vlak bude hlavně barevně, sedačky zůstanou stejné. "V podstatě budou jen jiné potahy a světla, jinak bude vlak stejný, jako rakouská verze," dodal Šebeňa.

Fotogalerie

Pro řadu cestujících však bude překvapením i to, že sedmivozová souprava nebude mít žádná uzavřená kupé. Jak je u moderních vlaků obvyklé, všechny vozy budou velkoprostorové.

Česká verze nabídne veškerý komfort jako rakouský vlak včetně business class. Každá souprava bude mít sedm vozů, ve kterých bude 6 míst business class, 42 míst 1. třídy, 394 míst 2. třídy a součástí bude i restaurace, dětské kino nebo místa pro kola.

Nebude nutná místenka jako v pendolinech

České dráhy už získaly od rakouských státních drah ÖBB povolení na používání názvu Railjet, se kterým se počítá i pro označení vlaků v jízdním řádu. Ve vlacích bude na rozdíl od pendolin platit běžný tarif bez povinné místenky. Z deseti jednotek nasazených na vlaky Praha - Štýrský Hradec mají České dráhy zajišťovat sedm. Vlaky potáhnou lokomotivy Taurus od Siemensu, které budou v majetku ÖBB.

Fotogalerie

Příchod railjetů ocení ale i lidé na trasách, kde vůbec jezdit nebudou: uvolní totiž desítky kvalitních vozů, které dosud mezi Prahou a Vídní jezdí. "Počítáme s tím, že je nasadíme na jiné tratě," potvrdil Šebeňa. V praxi to znamená konec nejstarších koženkových rychlíkových vozů řady B, které důvěrně znají například cestující na rychlících z Prahy do Chebu, Plzně nebo Českých Budějovic. Dráhy už kvůli tomu omezily plánované revitalizace některých těchto vagonů.

České dráhy by rády využily i opci na nákup dalších osmi jednotek, které by chtěly nasadit na rameno do Bratislavy a Budapešti. "Naším snem je, aby railjety jezdily mezi Prahou a Brnem každou hodinu. Je to vlak, který může přitáhnout hodně lidí," vysvětlil Šebeňa. Podle něj se zatím jednání vyvíjí pozitivně, k dohodě však zatím nedošlo. "Zajížděním do Budapešti by se uzavřel logický středoevropský trojúhelník Praha - Vídeň - Budapešť - Praha," dodal Šebeňa.

Za sedm jednotek zaplatí dráhy necelých 100 milionů eur. Jejich financování je částečně zajištěno i z dluhopisů.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

České dráhy nakoupí dvě stovky nových vagonů pro expresní spoje

České dráhy nakoupí až 182 osobních vagonů pro expresní spoje s rychlostí až 230 kilometrů v hodině. Vozy tak bude...

V zimě začne z Prahy létat 15 nových linek, třeba do Lvova nebo Florencie

V zimě se bude z pražského letiště létat do 121 destinací ve 46 zemích. Letový řád se tak rozšíří oproti loňské zimě o...

Rušné léto na Ruzyni. Nejvíce rostly linky do severní Ameriky

Pražské letiště Václava Havla během letních měsíců odbavilo více cestujících i přesto, že na něm od července do konce...

Zisk Boeingu klesl o polovinu. Firma stále doufá v návrat letounů 737 MAX

Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 51 procent na 1,17...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz